שתף קטע נבחר

לפיד פרש משינוי: שרון אשם בקריסתנו

יו"ר שינוי, ח"כ טומי לפיד, חתם את פרק חייו בתנועה, שלדבריו "אינה ראויה לאמון הציבור". לצד טפיחה על השכם על הישגי שינוי לקח לפיד אחריות על קריסת המפלגה. "לוקח אחריות אך לא מרגיש אשם", אמר. ומי אשם? "שרון, שנכנס לנו לנישה". לוינטל: "האיש התסגר כמו בגין בסוף דרכו. יצא העוקץ מהאיש"

"שינוי במתכונתה הנוכחית איננה ראויה לאמון הציבור. תם ונשלם פרק בחיי, פרק שאני גאה בו". כך אמר בצהריים (יום ד') חבר הכנסת ושר המשפטים לשעבר יוסף (טומי) לפיד, שהודיע על פרישתו משינוי. לפיד דיבר במסיבת עיתונאים בבית שינוי בתל אביב.

 

 

יו"ר שינוי הפורש לפיד נטל על עצמו אחריות לקריסת המפלגה בסקרים, אך לא שכח להחמיא לעצמו על העלייה המטאורית: "אם זכיתי בחלק לא מבוטל בקרדיט להישגי שינוי, אני חייב לקחת על עצמי גם אחריות על קריסת המפלגה כרגע - לוקח אחריות אך לא מרגיש אשם".

 

 צילום וידאו: pressnet

 

התרסקותה של שינוי החלה לפני כשבועיים כאשר בבחירות הפנימיות במפלגה בחרה מועצת שינוי להדיח את אברהם פורז מהמקום השני ולהציב במקומו את רון לוינטל, מועמד צעיר שנחשב לאופוזיציונר במפלגה. לפיד ופורז, בני ברית פוליטים ותיקים, עזבו את הכינוס במחאה. יחד איתם עזבו כמה מחברי הכנסת של שינוי הנאמנים ללפיד. מאז הפריימריז התחבט לפיד שוב ושוב בשאלת עתידו הפוליטי ובמקביל התנהל משא ומתן על כספי שינוי ועל המותג. בעוד לפיד עסוק בלבטיו צנחה שינוי בסקרים אל מתחת לאחוז החסימה.

  


לפיד במסיבת העיתונאים (צילום: אלי אלגרט)

 

לפיד, שדיבר בפעם הראשונה מאז הפריימריז, קיים מסיבת עיתונאים קצרה והזכיר את הישגיה של המפלגה בכלל והישגיו בפרט כעומד בראשה. "לפני שבע שנים קיבלתי לידי, באדיבות פורז, את הנהגת שינוי בבחירות. אז היה לשינוי מנדט אחד ובבחירות היא קיבלה שישה מנדטים. כעבור שלוש שנים עלינו משישה ל-15. סיעת שינוי הביאה כבוד בכנסת בזכות יושרתה, מסירותה והידע המקצועי. שינוי החליפה את החרדיות בשלטון, איפשרה רפורמה כלכלית, הייתה מתומכי ההתנתקות", אמר לפיד.

 

הוא הזכיר כי כיום אין משרד דתות ולטענתו, בזכות שינוי יש צמיחה במשק וירידה באבטלה. "אם כל המערכת זזה לכיוון המרכז זה בזכות שינוי", טפח לפיד לעצמו על השכם. לפיד הצר על כך שמפלגתו לא הצליחה להשיג את ברית הזוגיות ואת חוק טל ואמר כי הירידה של שינוי בסקרים היא בגלל כניסתה של קדימה לנישה של שינוי. "שרון נכנס לנישה של המפלגה, אנחנו לא אשמים".

 

בדבריו התייחס לפיד גם למהפכה שהתרחשה בבחירות המקדימות לכנסת במפלגה. "נבחרתי שוב, אך למרבה הצער הרשימה שנבחרה - עם שלושה ח"כים זוטרים וכמה עסקנים חסרי ניסיון - איננה ראויה לייצג את בוחרי שינוי. הרשימה נבחרה בדרך דמוקרטית, אך לא אעמוד ברשימה שאני לא מאמין בה". 

 

החשש: הדחה

 

בתגובה לדברים אמר חבר הכנסת אהוד רצאבי, שנבחר במקום השלישי לרשימה: "שינוי ראוייה לאמון הציבור ותוכיח זאת". רון לוינטל, שנכח אף הוא במקום, הוסיף: "האיש אשר הסתגר שבועיים בביתו כמו בגין בסוף דרכו בא לכאן היום כדי למלמל משהו על חבורת עסקנים שאותה הנהיג במשך שנתיים. יצא העוקץ מהאיש שמאמין במנהל תקין, בדמוקרטיה ובשלטון החוק". עם תום מסיבת העיתונאים מקיימת סיעת שינוי במתכונתה הישנה ישיבה.

 

מסיבת העיתונאים של לפיד כונסה אחר הצהריים לאחר שחבר מועצת שינוי, איקי אלנר, הגיש הצעה להדיח את לפיד מהתנועה. המועצה היתה אמורה להגיע לדיון ולהצביע על ההדחה ובשינוי העריכו שההצעה היתה עוברת ברוב גדול, ולכן מיהר לפיד לכנס את מסיבת העיתונאים כדי להימנע מהתבזות.

  

מחר תודיע סיעת שינוי לוועדת הכנסת על פילוג התנועה. 11 ח"כים יעזבו את שינוי ויקראו לעצמם בשם הזמני "הרשימה הליברלית החילונית". שלושה חברי כנסת אחרים יישארו בשינוי, וישמרו על שם המותג. בהסכם שצפוי היה להיחתם בין הפורשים לבין אלו שנותרו במפלגה צפויים 11 אמורים היו הפורשים לקבל כשלושה מיליון שקלים, אלא שהשיחות הגיעו למבוי סתום ולפי שעה אין כל הסכם. אחת הפורשות, חברת הכנסת אתי לבני, אמרה: "היה עצוב, אבל מה שחשוב הוא שאנו יוצאים לדרך חדשה".

 

לפיד עצמו סיפר לאחר מסיבת העיתונאים כי המתין במשך שבועיים עד שמסר את הודעתו מאחר ובן בריתו לדרך הפוליטית, חבר הכנסת אברהם פורז, ביקש ממנו פסק זמן. "זה היה לגיטימי לחלוטין ואני נתתי לו את הזמן הדרוש לנהל משא ומתן", אמר.

 

בהתייחסו לאפשרות כי יוביל את הרשימה אותה עתיד פורז להקים ציין: "מי שעוסק בהתארגנות פוליטית זה לא אני, זה פורז. אם יקים רשימה ודאי שאברך עליה, אך אני לא מתחייב להצטרף אליה או לכל גוף פוליטי שהוא". עוד אמר לפיד "אכן זו הייתה הנטייה שלי מההתחלה - לבחור לפרוש משינוי לאור הרשימה שנבחרה. ברור שאם אברהם היה נבחר הייתי נשאר". לפיד הדגיש: "לא הודעתי הערב שאני פורש מהחיים הפוליטיים ולא כל כך מהר אעלם מן החיים הציבוריים".

 

חברי הכנסת שנבחרו לרשימת שינוי, אהוד רצאבי, יגאל יאסינוב ואילן לייבוביץ' הודיעו כי הם שוקלים שלא לחתום על הסכם הפשרה שהושג עם חברי הכנסת הפורשים בראשות פורז. "סיכמנו הסכמה ג'נטלמנית שהיום לא ייאמרו דברים קשים, אך זה לא קרה ואנו שוקלים אם בכלל לחתום על הסכם כזה", אמר רצאבי. "אם אנשים מכובדים לא יכולים לעמוד על הסכם ג'נטלמני כל-כך פשוט אז מה יקרה עם הדברים העקרוניים?" אמר יאנסינוב. הדברים נאמרו בהתייחס להתבטאויותיו של, שכינה אותם חברי כנסת זוטרים והוסיף כי שינוי במתכונתה הנוכחית איננה ראויה לאמון הציבור. בתגובה לדברי הח"כים אמר לפיד: "אילו אמרתי את כל מה שאני חושב זה היה חמור בהרבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
לפיד. "תם פרק בחיי"
צילום: אלי אלגרט
צילום: עופר עמרם
לוינטל. "הסתגר כמו בגין"
צילום: עופר עמרם
מומלצים