שתף קטע נבחר

"הנחשול" נמשתה; אפילו העוגיות נותרו שלמות

התרגשות רבה הייתה באילת, כאשר בתום חמישה חודשים בעומק 490 מטרים נמשתה ספינת חיל הים, כמעט בשלמותה. בין היתר מצאו החיילים שנטשו אותה טלפון נייד, משקפי שמש ואת קופסת העוגיות (הרטובות) ששלחה אמו של אחד מהם

בחמישה בספטמבר 2005 טבעה ספינת ה'נחשול' של חיל הים במפרץ אילת. חפץ חד פער חור בגודל 20 ס"מ בתחתית הספינה ובתוך שלוש דקות היא התמלאה במים וירדה אל המצולות, לא לפני שאנשי הצוות נטשו אותה וחילצו עצמם אל החוף. אתמול, לאחר הכנות ממושכות, נמשתה הספינה מהמעמקים וכאשר הונפה אל המזח עדיין התנופף על ראש התורן דגל חיל הים.

 

לאחר שהחבלנים פירקו את התחמושת הרבה שנשאה 'הנחשול', היו מפקד הספינה, סגן נ' וחייליו, הראשונים לעלות על סיפונה. אחד הקצינים הבכירים שלקח חלק במבצע החילוץ המורכב סיפר: "זה היה רגע מרגש, החיילים ידעו בדיוק היכן השאירו את הציוד האישי שלהם. אחד מהם מצא מכשיר טלפון נייד, השני מצא משקפי שמש והשלישי אפילו מצא את קופסת העוגיות שלקח עימו מהבית. בתוך הקופסה מצאנו עוגיות ספוגות במים".

 

סגן אלוף יוסי שחף, מפקד זירת ים סוף, שיחזר את מה שקרה בקיץ: "'הנחשול' טבעה מול מלון הנסיכה, במרחק של כשלושה קילומטרים מהחוף. כשבועיים אחרי הטביעה הבאנו 'סרטן', רובוט תת-מימי שהצליח לאתר את הספינה בעומק של 490 מטרים. סימנו אותה והתחלנו את ההכנות להוצאתה מהים". קצין אחר סיפר: "כאשר שלחנו את הרובוט לסרוק את הספינה לפני הוצאתה גילינו שהיא עומדת על 'רגליה' ונראתה שלמה, ללא סימנים המעידים על מה שעבר עליה"

 

במהלך החודשים האחרונים הובאו כבלים מיוחדים מחו"ל, נעשו חישובים הנדסיים והוכן ציוד רב, עד שניתן האות. שלשום הגיעה הגוררת 'צאלה' למקום בו טבעה 'הנחשול' ובעזרת כבלים חזקים ושני מצופי-ענק החלה להציף את הספינה הטבועה אל פני הים.

 

בתחילה "נדבקה" הספינה לקרקעית אולם לאחר מספר משיכות הצליחו הצוותים להעלותה לגובה של 20 מטרים מתחת לפני המים. אתמול הושלמה המשימה כאשר 'צאלה' גררה את הספינה אל תוך בסיס חיל הים באילת, כשהיא מלווה על ידי הילת"מ (היחידה לעבודות תת מימיות) ובסיוע המשרד לאיכות הסביבה.


ממתינים בהתרגשות לעליית הספינה מהים (צילום: שיה אגוזי) 

 

תת אלוף נעם פייג, סגן מפקד חיל הים וראש מספן ים, פיקח מקרוב על המבצע. "הסיבות לטביעה עדיין בחקירה", אמר ל-ynet.  אמר תא"ל פייג. "אחרי הטביעה השבתנו את פעילות שתי ספינות 'הנחשול' הנוספות שיש לחיל הים באילת וערכנו להן בדיקות מקיפות. לאחר מכן החזרנו אותן לפעילות. מדובר בספינות מעולות שמתאימות בדיוק למפרץ אילת. הן מהירות, בעלות יכולות תמרון במפרץ הקטן ואין להן חזות מאיימת, עובדה חשובה כשמדובר בעיר תיירות"

.

 

כשטבעה 'הנחשול' העריכו אנשי חיל הים כי היא התנגשה בחפץ כלשהו במהלך ההפלגה. מצילומי וידאו של רובוט 'הסרטן' עולה כי חלק המחבר בין המנוע למדחף הספינה חסר וייתכן שהוא זה שהוטח בחוזקה בתחתית וגרם לחור שנפער. "המסקנות לגבי פעילות הצוות הן שהחיילים פעלו ללא דופי", מדגיש תא"ל פייג. "מפקד הספינה קיבל את ההחלטה הנכונה לנטוש".

 

הספינה, כאמור, הוצאה כמעט בשלמותה ומלבד מספר כתמי חלודה לא ניכרו בה סימני השהייה הממושכת במעמקי הים. מחירה של ספינה כזו עומד על כ-400 אלף דולרים והכוונה היא להשיבה לפעילות מבצעית לאחר תהליך שיקום.


פורסם לראשונה 25/01/2006 23:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המבצע המורכב הסתיים בהצלחה
צילום: שיה אגוזי
צילום: שיה אגוזי
תא"ל פייג. הצוות פעל כראוי
צילום: שיה אגוזי
מומלצים