שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

תוצאות האמת: הישגים משמעותיים לחמאס

עם היוודע תוצאות האמת הראשונות יצאו המוני תומכי חמאס לרחובות עזה וערי הגדה, והחלו לחגוג. לפי התוצאות חמאס זכה להישגים משמעותיים ברצועה, במזרח ירושלים, ובמוקדים נוספים. מומחה הסקרים הפלסטיני חליל שקאקי: "תיאורטית, ייתכן שחמאס ירכיב את הממשלה הבאה". בישראל מחכים עם התגובה לתוצאות הרשמיות

הישגים משמעותיים לחמאס וניצחון דחוק לפתח - אלו תוצאות הבחירות ברשות הפלסטיניות לפי המסתמן מנתוני אמת ראשוניים שזרמו אמש (יום ד') אל ועדת הבחירות המרכזית של הרשות הפלסטינית. בישראל מסרבים להגיב להישגי החמאס לפי המדגמים ותוצאות האמת הראשונות, וממתינים עד לפרסום התוצאות הרשמיות.

 

הבחירה הפלסטינית - כל הדיווחים:

 

 

 צילום וידאו: רויטרס 

 

למעלה ממיליון פלסטינים - 77.7% מבעלי זכות הבחירה - בחרו לממש את זכותם הדמוקרטית ולהצביע, בהם גם ערביי מזרח ירושלים. לפי חלק מההערכות ברשות הפלסטינית, התוצאות הסופיות שיפורסמו בימים הקרובים, עשויות להקנות לחמאס הישגים גדולים אף יותר מאלה שלהם זכה לפי המדגמים.

 

הסוקר הפלסטיני ד"ר חליל שקאקי הסביר שאם תוצאות הסקר שלו נכונות, יהיו לפתח 58 מושבים במועצה המחוקקת הבאה לעומת 53 מושבים שהשיג החמאס. במצב הזה, אמר, לא ברור כלל שהפתח הוא שירכיב את הממשלה הבאה. "זה נותן למפלגות קטנות ולעצמאים הזדמנות גדולה להכריע (מי ירכיב את הממשלה)", הסביר שקאקי. "תיאורטית, ייתכן שחמאס ירכיב את הממשלה הבאה".

 


אנשי חמאס חוגגים ברצועה (צילום: רויטרס)

 

במערכת הביטחון, מנגד, העדיפו להסתכל על הפן החיובי. שם התרשמו מהשלווה ומהסדר המופתי ששלט ביום הבוחר הפלסטיני. אנשי מערכת הביטחון בירכו על השקט שבו עבר יום הבחירות, למרות תחזיות שחורות והיערכות לאפשרות של הפרות סדר ופיגועים. ממשרד החוץ נמסר כי יום הבחירות בשטחים עבר רובו ככולו בצורה חלקה ולא התקבלו בחדר המצב דיווחים על אירועים מיוחדים - לא מצד עיתונאים ולא מצד הפקחים הבינלאומיים.

 

יועץ ראש הממשלה לענייני התקשורת זרה, רענן גיסין, אמר במהלך הבחירות כי "מי שייקח חלק בהרכבת הממשלה חייב לוותר על הטרור, חייב לנטוש את דרך הטרור, את ההסתה ואת תרבות השנאה ולפרק מנשקן את קבוצות הטרור".

 

גאים במפגן הדמוקרטיה

 

יו"ר הרשות אבו מאזן, אמר ברמאללה רגע לפני פרסום המדגמים כי לאחר הבחירות על הקהילה הבינלאומית לסייע לפלסטינים ולישראלים לשוב לשולחן המשא ומתן ולקדם את תהליך השלום. אבו מאזן בירך את העם הפלסטיני על השתתפותו בדמוקרטיה ואמר כי ישראל ניסתה למנוע מהפלסטינים תושבי ירושלים להשתתף בבחירות. "אבל בני עמנו שם הבהירו כי הם חלק מהעם הפלסטיני ונחושים להיות חלק מהבחירות". אבו מאזן סירב להתייחס להדלפות מהמדגמים השונים ואמר כי אינו מתייחס עדיין לתוצאות וממתין להודעה הרשמית של ועדת הבחירות המרכזית ברשות.

 

בינתיים יצאו פעילי חמאס לחגוג ברחובות רצועת עזה, שם מסתמן כי זכו בחלק ניכר מ-24 המושבים שהועמדו לבחירה אזורית ברצועה. מנתונים ראשוניים עולה כי החמאס מובילה גם ברשימה הארצית. מנהיג החמאס וראש רשימתה, השייח' איסמעיל הנייה, אמר בהסתמך על נתוני האמת כי ניצחון תנועתו הוא "ניצחון לעם הפלסטיני כולו ולהתנגדות". תנועת החמאס זכתה גם בהישג במזרח ירושלים, שם לפי תוצאות האמת זכו ב-2 עד שלושה מושבים מתוך ששת מושבי האזור. זאת בניגוד להערכות שצפו לתנועה מושב אחד לכל היותר.

 

"ינצח מי שינצח, זהו ניצחון גדול עבור העם הפלסטיני באופן כללי משום שהשותפות מתחילה ברגע זה", אמר סמיר לילו, סוחר בן 29 מעזה. השר הפלסטיני לענייני משא ומתן, סאיב עריקאת, אמר כי יש להלל את העם הפלסטיני על מפגן הדמוקרטיה שהציג, מפגן חסר תקדים בעולם הערבי, "מחר יהיה יום חדש בחיים הפוליטיים הפלסטיניים".

  

אחד ממועמדי החמאס לפרלמנט, מחמוד א-זהאר, אמר כי תנועתו אינה מתכוונת "לשנות אף מילה" באמנה הקוראת להשמדת ישראל.

 

מדגם אוניברסיטת ביר זית, שנערך לצד המדגם של ד"ר שקאקי, העיד גם הוא על תוצאה צמודה מאוד, עם יתרון קל לפתח, שזוכה ב-63 מושבים (46.7%). החמאס זוכה ב-58 מושבים (39.5 אחוזים). החזית העממית זוכה בשלושה מושבים ואילו הדרך השלישית זוכה בשני מושבים. שני מושבים נוספים מוקנים לאיחוד השמאל, שניים למועמד מוסטפא ברגותי ושני מושבים למועמדים עצמאיים. לפי הסקר, ההפרש בין הפתח לחמאס הוא 7.2%. המדגם הקיף 8,000 מצביעים ב-232 קלפיות.


פורסם לראשונה 25/01/2006 23:24

 

בהכנת הידיעה השתתפו סוכנויות הידיעות
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חגיגות הנצחון בעזה. אנשי חמאס
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
אושר ברצועה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
סופרים את הקולות
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
ההצבעה
צילום: איי פי
מומלצים