שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

החמאס: מו"מ עם ישראל? לא על סדר היום

בעקבות הניצחון: גורמים רשמיים בחמאס אומרים כי הכרה בישראל "אינה נמצאת על סדר היום" שלהם. דובר החמאס וראש רשימתה בשכם, השייח יאסר מנסור, מסביר ל-ynet את הישגה המרשים של התנועה: "העם תומך בעמדותינו בכל הנוגע להתנגדות הפלסטינית לכיבוש ולדרך המדינית". לדבריו, "עניין הנשק קשור בכיבוש ואנו לא מקבלים תכתיבים מבוש ומאף אחד אחר. נציג החמאס בלבנון: "זה הזמן לדרוש מישראל לסגת, לא לבקש מאיתנו לוותר על עמדותינו"

גורמים רשמיים בתנועת החמאס אמרו היום (ה') בעקבות התוצאות המעידות על נצחונם בבחירות כי הכרה בישראל או משא ומתן עימה "אינה נמצאת על סדר היום" שלהם. 

 

ובתוך כך, בתשובה לשאלה של תחנת הטלוויזיה אל ערביה, האם תנועת החמאס תכיר בישראל, השיב נציג החמאס בלבנון, אוסמה חמדן, בשלילה. "התנועה נבחרה על בסיס התוכנית המדינית שלה והזמן כעת הוא לדרוש מישראל לסגת, לא לבקש מאיתנו לוותר על עמדותינו. אנו לא מתכוונים לחזור בנו ולשנות את העקרונות שלנו", הסביר. חמדן גם אמר כי תנועת החמאס תמשיך לדבוק בזכותה לשאת את הנשק ולהיאבק בכיבוש.

 

 

"הדברים של בוש על התפרקותנו מנשקנו הם דברים שאנו דוחים ולא מקבלים, אף אחד לא יוכל לכפות עלינו להתפרק מנשקנו. זוהי התערבות בוטה בעניינים הפלסטינים", כך אמר הבוקר ל-ynet דובר החמאס וראש רשימתה בשכם, השייח יאסר מנסור.

 

בשיחה עם מנסור מתבהרת התמונה שככל הנראה מסבירה את ניצחון החמאס בבחירות. עד שעות הלילה פורסמו סקרים לפיהם הפתח זכתה בחמישה מתוך ששת מושבי הבחירה הישירה במחוז שכם, לעומת מושב אחד בלבד לחמאס. אך מתוצאות רשמיות עולה כי החמאס זכה בחמשת המושבים לעומת מושב אחד בלבד לפתח.

 

מנסור הסביר: "הניצחון הגדול הזה מוכיח שהעם הפלסטיני תומך בכל מאודו בתוכנית המדינית והפוליטית של החמאס. העם תומך בעמדותינו בכל הנוגע להתנגדות הפלסטינית לכיבוש, בכל הנוגע לדרך המדינית שצריך להתוות ובכל הנוגע לצורך לבצע שינויים עמוקים, שורשיים ומרחיקי לכת בכל תחומי החיים של האזרח הפלסטיני. הניצחון מוכיח שהעם כמה לשלטון מצד אחד, ומצד שני בחר בהנהגה ובמפלגה שיכולה לדעתו לבצע את השינוי".

 

אם אכן ניצחתם, לא סביר שלא תהיו בממשלה.

 

"עניין השתתפותנו בממשלה עדיין לא הוכרע, אבל אנו נקבל החלטה שמתיישבת עם התוצאות ומתיישבת עם הרצון לעשות הכל כדי לשרת את העם הפלסטיני על הצד הטוב ביותר".

 

האם מחר נראה את השר יאסר מנסור מהחמאס יושב עם עמית מהצד הישראלי?

 

מנצור צחק והשיב בדרך אלגנטית, כשהוא מתחמק מלעסוק בקריאתה של התנועה שלא להכיר בקיומה של ישראל: "עדיין מוקדם לומר זאת, אבל חמאס תעשה את כל מה שיש כדי לשרת את העם הפלסטיני ולשפר את מצבו. נדון בסוגיה הזו כמו בכל הסוגיות, כשבסופו של תהליך ההחלטה שתתקבל היא זו שמשרתת את העם הפלסטיני".

 

האם תתפרקו מנשקכם כמתבקש ממפלגת שלטון וכפי שדרש הלילה הנשיא בוש?

 

"עניין הנשק קשור בכיבוש ואנו לא מקבלים תכתיבים מבוש ומאף אחד אחר. הנשק כמו כל דבר הוא בשירות העם הפלסטיני ולא ניכנע להתערבות הבוטה הזו של בוש, שדבריו אינם חדשים, ותמיד היו נגד הפלסטינים והאינטרס שלהם".

 

מנסור אמר כי בתנועה לא הטילו ספק לרגע ביכולתם להביא לתוצאות אמת שונות ממה שהיה במדגמים. "אנחנו כל הזמן אמרנו שהתוצאות לא יהיו שונות מתוצאות הבחירות לעיריות וזה אומר שהקו של הבחירה בחמאס וניצחונות החמאס נמשכים".

 


פורסם לראשונה 26/01/2006 09:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חגיגות החמאס
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
"נדון בכל הסוגיות". חוגגים בעזה
צילום: רויטרס
מומלצים