שתף קטע נבחר

הקנצלרית ב"יד ושם": אנחנו מלאי בושה

"התרשמתי עמוקות מהביקור", סיפרה אנגלה מרקל, שנפגשה עם ניצולי שואה. בספר האורחים כתבה: "רק למי שמכיר את העבר יש עתיד"

"רק למי שמכיר את העבר יש עתיד", כך כתבה קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל בספר האורחים ב"יד ושם" שם ביקרה היום (ב'). מרקל, מלווה במשלחת גדולה, סיירה במקום במשך יותר משעתיים. לעיתים חלק מחברי המשלחת הגרמנית עצרו ליד אחת המצגות, בעוד יתר חברי המשלחת ממשיכים בדרכם.

 

כשיצאה מאתר ההנצחה אמרה מרקל: "התרשמתי עמוקות מהביקור. אנחנו מלאי בושה על כל מה שקרה. אני מצטערת שהיו רק מעט צדיקים בגרמניה. ארבעים שנים של יחסים דיפלומטיים חשובים לממשלת גרמניה ולעם הגרמני, והם יהיו חשובים גם בעתיד".

  

"אלי אלי, שלא ייגמר לעולם" (צילום וידאו: איתן אורטל)

 

בכניסה ל"יד ושם" התקבלה מרקל על-ידי ניצולי שואה ובינהם סגן השר שמואל הלפרט (אגודת ישראל). את ביקור המשלחת ליוו מנכ"ל "יד ושם", אבנר שלו ויו"ר הקונגרס היהודי עולמי, ישראל זינגר. צלמי העיתונות הרבים שהגיעו למקום כדי לסקר את ביקור הקנצלרית הגרמנית, במקום ההנצחה לקורבנות היהודים שנרצחו בתקופת השואה על-ידי הגרמנים, לא הורשו להיכנס לבקשת המשלחת הגרמנית. 

 

לדברי גורם במשלחת הגרמנית, ההביקור היה סגור לתקשורת, מכיוון שמרקל רצתה להתרכז בביקור ולחוות אותו ללא הפרעות. ב"יד ושם" הביעו הערכה רבה ואמרו שמדובר בביקור שלא דומה לכל ביקור אחר של ראש מדינה. במהלך הביקור שאלה הקנצלרית שאלות רבות את מארחיה, מהם קיבלה סקירה נרחבת.

 

"לעולם לא תהיה נורמליזציה עם גרמניה"

 

"אני נרגשת לבקר במדינת ישראל, הביקור הזה מאוד חשוב לי", אמרה אתמול מרקל לאחר פגישתה עם ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט. "היחסים בין ישראל לגרמניה תמיד היו ותמיד יהיו יחסים מיוחדים, על רקע השואה", אמרה. אולמרט אמר בהקשר זה כי "לעולם לא תהיה נורמליזציה ביחסים בין ישראל לגרמניה. היחסים יהיו תמיד שרויים בצל הזיכרון שבליבו של כל ישראלי ואני מאמין שגם בלבו של כל גרמני".

 

עם זאת הוא הוסיף כי "אנחנו מציינים השנה 40 שנה ליחסים הדיפלומטיים בין ישראל וגרמניה, גם אתם וגם אנחנו דבקים במחויבות העמוקה שיש לנו להמשיך ולטפח את היחסים בין ישראל לבין גרמניה בכל התחומים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
"התרשמתי עמוקות": מרקל
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
הקנצלרית ביד ושם
צילום: איי אף פי
מומלצים