שתף קטע נבחר

הרבנות: אין לשבת "שבעה" על גופה שנשרפה

בעקבות פעילותה של חברת "עלי שלכת", המציעה שירותי שריפת גופות, התכנסו אנשי זק"א והרבנות הדתית לדיון דחוף. הפסיקה: "אין נוהגים במת מנהגי אבלות. מועצת הרבנות מורה לחברות הקדישא לא לקבור את אפרם של הנשרפים בקברות ישראל". תגובת החברה: "החלטת מועצת הרבנות עומדת בניגוד לכל עמדה יהודית מוסרית והגיונית"

לפני שנתיים החלה לפעול בישראל חברת "עלי שלכת" העוסקת בשריפת גופות לצורך קבורה, עבור מי שמבקש לעשות זאת לאחר מותו. אופן הקבורה הלא-שגרתי, הקונוטציות ההיסטוריות שמעוררת שריפה הגופה ושאלות הלכתיות רבות, הפכו את פעילות החברה לשנויה במחלוקת בעיני ציבורים רבים. היום, במסגרת מאבק ארגון זק"א נגד "עלי שלכת", קבעה הרבנות הראשית כי מי שמעוניין שישרפו את גופתו אינו ראשי לקבורה יהודית.

 

החלטת מועצת הרבנות התקבלה במסגרת דיון שנערך ביוזמת זק"א (זיהוי קורבנות אסון). בדיון, שהוגדר כ"דחוף", לקחו חלק הרבנים הראשיים לישראל - הרב יונה מצגר והרב שלמה עמאר, חברי מועצת הרבנות ונציגי ארגון זק"א - הרב יעקב רוז'ה וראש ועד הרבנים של הארגון, הנחשב כמומחה בנושא ההלכתי של טיפול בנפטרים.

 

 

הרב מצגר הציג חוות דעת הכוללת את ההלכה המורה "חד משמעית כי העניין אסור בשום פנים ואופן". נציגי ארגון זק"א הציגו בפני הרבנים את התנהלות חברת "עלי שלכת" וטענו כי בנוסף על העובדה כי פעילותה נוגדת את ההלכה, גם מבחינה חוקית אין לה אישורים מתאימים.

 

בתום הדיון פסקה מועצת הרבנות כי "אדם שציווה לשרוף את גופתו, לא ייקבר בקבר ישראל. אין יושבים עליו שבעה ואין נוהגים בו מנהגי אבלות. מועצת הרבנות מורה לחברות הקדישא לא לקבור את אפרם של הנשרפים בקברות ישראל".

 

אלון נתיב, מנהל "עלי שלכת" אמר בתגובה להחלטת מועצת הרבנות הראשית: "תמוה בעיניי שהם מבקשים לשנות עתה את הססטוס קוו. בעבר היו מספר תקדימים וחברת קדישא קברה לא מזמן בתל אביב אדם שגופתו נשרפה. להערכתי מסתתרים במועצת הרבנות שיקולים כלכליים או רצון לחשיפה תקשורתית . חברת "עלי שלכת" שמה לעצמה כמטרה לספק שירותי קבורה - מקבורה יהודית על פי ההלכה ועד לשריפת גופות, הכל על פי משאלת הנפטר או בני ביתו. אנו פועלים על פי כל חוק ודין במדינת ישראל והחלטת מועצת הרבנות עומדת בניגוד לכל עמדה יהודית מוסרית והגיונית".

 

"שריפת גופות אינה מוזכרת בשום חקיקה"

 

הדיון היום התקיים בהמשך לתלונה שהוגשה בשבוע שעבר במשטרת כפר סבא נגד חברת "עלי שלכת". מאחורי התלונה עמדו יו"ר ארגון זק"א, יהודה משי זהב, יו"ר פורום החברה קדישא בישראל, הרב מרדכי אלבוים ומנהל המחלקה המשפטית של ארגון זק"א, מיכאל גוטויין.

 

השלושה התייחסו לאי-חוקיות שריפת גופות בישראל, לכך שחברה אין רישיון לעסוק בגופות נפטרים וכן לעובדה שלחברה, לטענתם, אין את האישורים המתאימים לחוקי העזר העירוניים לשם הפעלת המשרפות. בנוסף מתייחסת התלונה לכך שהחברה פוגעת ברגשות הציבור ומפרסמת פרטים מטעים באתר האינטרנט שלה.

 

לתלונה צורפה חוות דעת של המחלקה המשפטית של ארגון זק"א, הקובעת כי "החקיקה הישראלית כולה, ללא יוצא מן הכלל, מתייחסת אך ורק לאפשרות קבורתו של אדם, להבדיל משריפתו. אין אף אזכור למתן רשות לשריפת גופה במדינת ישראל בחקיקה או בפסיקה. חוק הזכות לקבורה אזרחית חלופית משנת 1996 אמנם העניק חלופה של קבורה בבית עלמין אזרחי, אך זאת ותו לא".

 

לטענת זק"א,

 על פי אותו חוק מצטמצמת זכותו של אדם לבחירת חלופת מקום הקבורה, אך לא לאפשרות של שריפת גופתו. בנוסף, אין לאדם זכות על גופו לאחר מותו ונדרשת חקיקה ספציפית על מנת לאפשר לאדם להביע את רצונו במצב שכזה.

 

בתלונה נכתב כי לחברת "עלי שלכת" אין כל רשיון או זכות לבצע שריפת גופות בארץ. לדברי זק"א, החברה אף פנתה למוסד לביטוח לאומי כדי לקבל אישור על השתתפות במימון פעילותם אך בקשתם נדחתה. בנוסף נעשתה פניה למשרד ראש הממשלה לקבלת אישור לפעילות החברה אך גם בקשה זו נענתה בשלילה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אסור בשום אופן: מצגר ועמאר
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
דיון דחוף: יהודה משי זהב מזק"א
צילום: איי אף פי
צילום: דוד הכהן
בית קברות (אילוסטרציה). מחוץ לתחום
צילום: דוד הכהן
מומלצים