שתף קטע נבחר

גיבורים על שמאלניות

במבצע בזק משולב הצליחה מערכת הביטחון לעצור לחקירה שלוש נשים מארגון "מחסום ווטש" ולהטיח בהן האשמות שלא היו ולא נבראו. השלוש, יש לומר, עשו את מה שעשו בתיאום מלא עם שלטונות הצבא, אבל לאף אחד זה לא היה אכפת. אחת המעוכבות היא עיתונאית ב-ynet שמספרת על החוויה הקפקאית שעברה, באותו יום שבה התקפלה מערכת הביטחון בפני מתנחלי חברון. נגד שמאלניות ששומרות על זכויות אדם, מסתבר - כולם גיבורים

כשיצאנו אתמול למחסום חווארה שבאזור שכם, סיפרו ברדיו שמערכת הביטחון השיגה הסכם שקט עם המתנחלים מחברון שיפנו את השוק מרצון - ויוכלו לחזור לשם. הבטנו זו בזו וחייכנו. נו טוב, עם מתנחלים כולם מפחדים להתעמת. לא ידענו שאנו עומדות לגלות על מה באמת צה"ל והמשטרה מבזבזים את זמנם בשטחים. אני רוצה, ברשותכם, לספר לכם סיפור אחד, שקרה לנו אתמול. סיפור שהופך אותנו, או את צה"ל ומשטרת ישראל - לשקרנים.

 

אני מודה, זה לא נעים להיות חייל במחסום, כשקבוצה של נודניקיות שומרת עליך שלא תפר את זכויות האדם הבסיסיות של אלה שעוברים אצלך. משמרות של ארגון "מחסום ווטש" פוקדות את המחסומים בשטחים פעמיים ביום. יש להדגיש כי כל הפעילות מתואמת עם צה"ל. ראשי הארגון, המונה נשים בלבד, עומדות בקשר רצוף עם המפקדים בשטח במטרה להביא לידיעת הציבור, שזה כולנו, מה מתרחש בשטחים ובמחסומים שצה"ל מקים על ימין ועל שמאל בגדה.

 

כך היה גם כשנשות הארגון, ואני בתוכן, הגענו אתמול למחסום חווארה. מפקד המחסום, שנראה לחוץ, הורה לכל החיילים לא לנהל עמנו "שום דו שיח". לא נותר

 לנו אלא לדובב את הפלסטינים העדים למתרחש. בין היתר, התקרבנו לשני נהגי מוניות פלסטינים שהוענשו ו"הועמדו בפינה". תעודות הזהות שלהם הוחרמו.

 

הבהרנו לחיילים כי הצבא אוסר עיכוב לצרכי ענישה, ואפילו עידכן רשמית את כל החיילים וגם את מחסום-ווטש בנושא. אבל החיילים היו בשלהם, ולא הסכימו לספק הסבר למתרחש. מפקד המחסום לא הסכים אפילו להביט במסמך הרשמי שהצגנו לו, שאוסר עיכוב לצרכי ענישה, וסובב אלינו את הגב.

 

אחר כך זה עבר לאיומים. אחד החיילים הודיע לנו קצרות שאם נמשיך לעמוד במקום הם יזמינו משטרה. זאת, יש להדגיש, בניגוד לסיכומים עם הצבא לפיהם מותר לנשות הארגון להסתובב בכל שטח המחסום, מלפנים מאחור ובצדדים.

 

לבסוף ויתרנו - אבל אז, כשהיינו בדרך הביתה, נכנסה משטרת ישראל לפעולה. בדרך עצר אותנו ג'יפ משטרה, ואחד השוטרים זינק החוצה והודיע: "אתן הפרעתן לעובד ציבור". הוא אף עיכב אותנו לחצי שעה במקום. תוך כדי כך הוא הרשה לעצמו לזמן אליו לניידת גם עוברי אורח פלסטינים נוספים, כך שכל אלה שהמתינו שעתיים בתור במחסום קיבלו "מיני מחסום" נוסף, באדיבות המשטרה.

 

הועברנו לחקירה בתחנת המשטרה באריאל, במה שהלך והצטייר כעיבוד לא מוצלח במיוחד למשפט של קפקא. החוקרת בתחנה עימתה אותנו עם "העובדות", וטענה בין היתר כי קיללנו את החיילים במחסום וקראנו להם "נאצים, חלאות!", וכן סירבנו להישמע לצו אלוף. לגבי העובדה הראשונה אין צורך לומר שלא היתה ולא נבראה, ולגבי השנייה - אנשיו של אותו אלוף עצמו הם שציידו אותנו במסמך שאוסר עיכוב לצרכי ענישה, והם שסיכמו עם הארגון שמותר לחברות בו לעמוד בכל שטח המחסום...

 

לא נותר לנו אלא להכחיש בעייפות וללכת הביתה, עם צו הרחקה מהשטח לשבועיים. כנראה שיש מי ששומר על אינטרס עליון: להסתיר מעיני הציבור עד כמה שניתן את כל מה שקורה בשטחים בחסות הצבא והמשטרה, בלי שעין אזרחית, ולו השולית ביותר, תוכל לתעד זאת.

 

ואגב, זו לא הפעם הראשונה שבצבא ובמשטרה טוענים שנשות הארגון קראו "נאצים" לחיילים. בכל פעם שהדבר נבדק, התברר כי לא היו דברים מעולם. אבל אולי למישהו זה נוח.

 

אז בפעם הבאה שאתם מתקשרים 100 ואף אחד לא עונה, בפעם הבאה שהמשטרה טוענת שאין לה כוח אדם - תמיד תוכלו להיות בטוחים שהכחולים עסוקים במשימות חשובות כדי לדאוג לביטחון אזרחי המדינה. למשל, לדאוג לזה שנודניקיות שמאלניות לא יספרו לכם את מה שאתם לא ממש רוצים לדעת.

 

ממשטרת מחוז ש"י, שכוחותיה המהוללים עצרו אותנו, נמסר בתגובה: "שלוש נשות מחסום ווטש עוכבו בחשד להפרעה לחיילי צה"ל במילוי תפקידם והעלבת עובד ציבור. נעשה שימוש ציני במערכת ynet היות והעורכת היא בין המעוכבות. אנו רואים בכך פגיעה באתיקה המקצועית שלה". המשטרה, מסתבר, פתחה לעצמה תוכנית "תיק תקשורת" משלה. אולי במקום לדאוג לסוגיות של אתיקה, היא תדאג, נניח - לשמור על החוק ולא להמציא בלופים מתואמים עם הצבא?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מחסום חווארה ליד שכם
צילום: איי פי
צילום: איי.אף.פי
הפלסטינים בפקק אל המחסום
צילום: איי.אף.פי
צילום: רויטרס
חווארה. אסור לעכב
צילום: רויטרס
מומלצים