שתף קטע נבחר

גם בישראל: הפגנה מוסלמית נגד דנמרק

זה התחיל בקריקטורות, הפוגעות בדמותו של הנביא מוחמד, שהתפרסמו בעיתון בדנמרק. זה המשיך בשורה של מחאות באינטרנט, תקריות דיפלומטיות והפגנות סוערות ברחבי העולם, וגם אצלנו. ח"כ א-סאנע: "על דנמרק להתנצל בפני המוסלמים"

כמה עשרות מפגינים נאספו לפני הצהריים (יום ג') מול שגרירות דנמרק בתל-אביב, כדי להפגין במחאה על קריקטורות שפורסמו לפני כארבעה חודשים בעיתון הדני "יילנס פוסטן", הפוגעות לטענתם בדמותו של הנביא מוחמד.

 

המפגינים, ובראשם חברי הכנסת טלב א-סאנע ועבד אל-מלכ דהאמשה (רע"מ), וכן ראש הפלג הדרומי של התנועה האיסלמית וראש רשימת רע"מ לכנסת הבאה, השייח איבראהים סרסור, דרשו מממשלת דנמרק התנצלות רשמית. כמו-כן, הם דרשו להעביר מכתב מחאה רשמי לשגרירות. 

 

מאז פורסמו הקריקטורות התנצלה ממשלת דנמרק על הפגיעה באיסלם אך בה בעת התעקשה גם היא כי הפירסומים הם בגדר "חופש העתונות". גם אוסטריה, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי קיבלה את העמדה הזו. עם זאת, הפרשה גרמה למתיחות בין קופנהגן למספר מדינות איסלמיות ביניהם מצרים, סעודיה וכוויית. לוב אף הודיעה שלשום כי החליטה לסגור את השגרירות שלה בדנמרק במחאה על הפרשה וההתעלמות לטענתם, של הממשלה בקופנהגן מהעניין.


מפגינים בעזה (צילום: איי.פי)

 

"זו פגיעה קשה, שיכולה לחבל ביחסים בין הדתות. על ממשלת דנמרק להתנצל בפני כל המוסלמים", אמר ח"כ א-סאנע. המפגינים נשאו שלטים וקראו קריאות בהן "אסור לתקוף את הנביא וסמלי האסלאם", ו"נקריב את עצמנו למענך - הנביא". 

 

ההפגנה הישראלית היא חלק משורת צעדי מחאה מוסלמים ברחבי העולם. זאת, לאחר שהעיתון הכריז על תחרות של "הקריקטורה הטובה ביותר בנושא מוחמד" ופירסם ב-30 בספטמבר 12 קריקטורות נבחרות מתוך ה-40 שנשלחו. הקריקטורות - בהן בין היתר נראה הנביא מוחמד חובש לראשו טורבן דמוי פצצה - עוררו זעם רב בקהילה המוסלמית בדנמרק והמחלוקת חצתה גבולות והפכה לאירוע בינלאומי. 

 

מלחמה בפועל, מלחמה ברשת

 

במקביל להפגנות הרבות, אתר האינטרנט של העיתון נפרץ וההאקרים הקפידו להביע את מחאתם בהודעה בערבית ששתלו בו. הודעה על-כך אף הופצה בפורומים של האיסלאם הקיצוני במהלך השבוע. יוזמה אחרת החלה במסע של החתמת מיליון חתימות במחאה על הפרסום בעיתון וכן נפתח אתר מחאה איסלאמי המגנה בתוקף את פרסום הקריקטורות. 

 

העיתון עצמו פירסם אמש התנצלות רשמית על פרסום הקריקטורות. עורך העיתון כתב בהודעה מטעמו: "הקריקטורות אינן מנוגדות לחוק בדנמרק, אך ללא ספק פגעו במוסלמים רבים, דבר אשר אנו מבקשים להתנצל עליו".

 

הקהילה המוסלמית בדנמרק עצמה, המהווה 180 אלף איש מתוך אוכלוסיה של 5.4 מיליון, רתחה על הפירסום. לפני כשלושה שבועות הוגשה תביעה כנגד העיתון אך התובע המחוזי החליט שלא להגיש כתבי אישום בעניין וזאת מאחר שהדבר סותר את חופש הביטוי. עוד בטרם הספיקו הכל לעכל את התשובה הזאת ויומיים אחר כך, ב-10 בינואר, פרסם עיתון נורבגי, "מגזינט", את הקריקטורות מחדש והצית את האש.  


הפגנה בעיראק (צילום: איי.אף.פי)

 

סעודיה, מולדת האיסלאם והמקום בו נולד הנביא מוחמד, החזירה את שגרירה מקופנהגן בשבוע שעבר, משום שלטענתה דנמרק לא עשתה מספיק בכדי לפייס את המאמינים לאחר פרסום הקריקטורות, ואילו מצרים בלטה אף היא בביקורת החריפה שלה לאחר שעמרו מוסא, מזכ"ל הליגה הערבית ושר החוץ לשעבר התבטא בחריפות ואילו שר החוץ הנוכחי, אחמד אבו אל-רייט, אמר מצדו כי "מצרים מכבדת את חופש הדעה והביטוי אך אנו מבינים את הגבולות שאסור לחצות אף פעם".

 

עדות נוספת למתיחות הבינלאומית הרבה ניתן למצוא בביקורת הקשה שנמתחה מצד "ארגון הוועידה האיסלאמית" (OIC), בו חברות 57 מדינות מוסלמיות, אשר טען לפני כשבועיים כי "פרסום זה הולך הרבה מעבר לחופש הביטוי או העיתונות ומפר עקרונות או מוסר בינלאומיים. אין הוא מוסיף להבנה בין הציביליזציות, התרבויות והדתות. להיפך. הוא נופל למלכודת שהניחו הקיצוניים ומדרבן לפעולות נקמה". הארגון, שצפוי להתכנס במהלך חודש פברואר, אמור לדון בהרחבה בנושא.

 

אולם נראה כי בקופנהגן מבינים כי הפרשת רחוקה מסיומה. אתמול הזהירה דנמרק את אזרחיה שלא לנסוע לסעודיה בשל חשש לבטחונם. זאת, במקביל לכך שחמושים בעזה הזהירו שיפגעו באזרחים מדנמרק ונורבגיה שיגיעו לרצועה. בנוסף, קראה תנועת האחים המוסלמים במצרים להחרים את המוצרים הדניים והנורבגיים ולנקוט צעדים נחרצים נגד שתי המדינות.

 

ארגונים חמושים בעיראק סברו שלא די בכך ופרסמו אתמול קריאה ברשת האינטרנט לתקוף מטרות דניות ונורבגיות. זאת, לאחר שלפני מספר ימים ארגון המכנה את עצמו "הגדודים המהוללים של צפון אירופה" פירסם תמונות באינטרנט המראות פצצות מתפוצצות על תמונות של העיתון ודם שזורם מעל הדגל הלאומי של דנמרק. "למוג'אהדין יש הרבה מטרות בדנמרק. בקרוב כולכם תתחרטו על זה", נכתב בהודעה שפרסמה ברשת האינטרנט. על-מנת להפגים את רצינות כוונותיהם, החמושים העיראקים אף ביצעו פיגוע שכוון נגד מטרות דניות.

 

"בימים האחרונים אנו עדים לשורה של צעדים ברשת האינטרנט, ביוזמת גורמים איסלאמיים שונים בניסיון להיאבק בעיתון הדני", אמר משה טרדמן, איש מכון "גלובל ג'סטיס גרופ" החוקר את האיסלאם הרדיקלי ומי שעוקב אחרי הפרסומים בעניין זה. טרדמן, המעורה בחומר, מעריך כי אין מדובר במילה האחרונה בנושא. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים בסעודיה
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
מחאה בדנמרק
צילום: איי פי
חרם בסעודיה
צילום: איי אף פי
מומלצים