שתף קטע נבחר

צילום: אמיר כהן

אולמרט: בעמונה נחצה גבול, לא נסבול זאת

בהתייחסות ראשונה לעימותים הקשים במאחז, אמר מ"מ ראש הממשלה כי "ההתנהגות של אלה שהתנגדו לכוחות הביטחון היתה אלימות לשמה. מדינת ישראל לא תסבול זאת".השר לביטחון פנים עזרא: "נגמרה מדיניות ההבלגה". האיחוד הלאומי: "במקום שבו מכים ופוצעים חברי כנסת - שם נגמרת הדמוקרטיה"

"אלה שהתנגדו לכוחות הביטחון פעלו באלימות לשמה. זו תופעה שלא ניתן להמשיך איתה ולקבלה. כשזורקים בלוקים על ראשי חיילים ושוטרים, ברור שנחצה גבול, וזה מגיע לממדים שלא ראינו בעבר. היתה פעילות מתוכננת ומאורגנת של המתנחלים במטרות פוליטיות. מדינת ישראל לא תסבול זאת", כך אמר היום (ד') ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בהתייחסות ראשונה לעימותים בעמונה, במהלך ישיבת ועדת השרים לענייני שב"כ.

 

 

אולמרט אמר עוד: "אני סומך על שיקול הדעת של אנשי פרקליטות המדינה שראו בטלוויזיה מול איזו מתקפה עמדו כוחות הביטחון והם יעניקו את מלוא ההגנה למי שביצעו את המשימה על פי ההוראות ובכוח סביר, כדי למלא אותה. אני מבקש למסור לחיצת יד חמה לכוחות הביטחון, שמבצעים את המשימה הכי קשה, ובאיפוק ובנחישות מעוררי הערכה מול המתקפה חסרת התקדים".

 


העימותים. צילום: אי.פי

 

גם השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, גינה את התנהגות המתנחלים המפונים בעמונה ואמר: "הבלגנו בתופעות קשות ביותר בחברון, ביצהר ובמקומות אחרים ובעצם נגמרה מדיניות ההבלגה". לדבריו, "ישראל היא מדינת חוק ואף אחד לא מעל החוק. אנחנו נדרשים לפעול נגד הפרות חוק, נגד אלימות וכך אנחנו נפעל".

 

יו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ, אמר בתגובה לאירועים בעמונה כי הוא "מגנה בחריפות ח"כים קיצוניים, שבחרו לעשות פרובוקציות ולהפריע לכוחות הביטחון במילוי משימתם הקשה ממילא".

 

עוד אמר פרץ כי "ביום זה, אני קורא לכל המפלגות להתעלות מעל לשיקולים הפוליטיים ולגבות את צה"ל, כוחות הביטחון ושלטון החוק. אני נותן גיבוי מלא לכוחות הביטחון ומגנה בכל תוקף את המתפרעים האלימים, שמרימים יד על חיילים ושוטרים".

 

ומנגד אומרים באיחוד הלאומי בתגובה לאירועים: "במקום שבו מכים ופוצעים חברי כנסת - שם נגמרת הדמוקרטיה". מהמפלגה נמסר כי "חברי הכנסת אפי איתם, אריה אלדד, אורי אריאל ובני איילון, הוכו באכזריות. אנו קוראים לאולמרט, עצור עכשיו את שפיכות הדמים, מישהו ייהרג כאן היום".

 

מזכ"ל המפד"ל, שר-שלום ג'רבי, דורש מהשר לבטחון פנים גדעון עזרא להקים ועדת חקירה בלתי תלויה שתבחן את התנהלות המשטרה בעמונה. ג'רבי, שנכח במקום בזמן הפינוי, אומר כי השוטרים בעמונה נהגו באלימות קשה כלפי בני הנוער ללא כל הצדקה.

 

חבר הכנסת עוזי לנדאו התייחס למראות הפינוי בעמונה ואמר: "מן התמונות שאני רואה, אני נדהם. אלה תמונות קשות ביותר, ואני חושב שמדינאי חכם היה צריך לחשוב איך להמנע מדבר כזה".

 

בתגובה לאירועים בעמונה אומרים בוועד רבני יש"ע: "אנו מזועזעים מההתעללות האכזרית והגסה בה נוהגים שוטרי ישראל ביהודים". לדבריהם, "37 אלף צווי הריסה עומדים לביצוע, אבל בג"ץ והמשטרה בחרו דווקא בצו הריסה אחד ביישוב עמונה, כדי להרוס את הציבור הדתי לאומי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט
צילום: גיל יוחנן
צילום: אחיה ראב"ד
עזרא. נגמרה ההבלגה
צילום: אחיה ראב"ד
העימות בעמונה
צילום: אמיר כהן
מומלצים