שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  עמי וסתמי

  מודה מודה מודה: גם השנה לא מילאתי את טפסי הבחירה של טקס העמ"י שנשלחו אלי בתוקף תפקידי כעורך ערוץ התרבות ומבקר המוזיקה ב-ynet. הסיבה, מלבד עצלנותי הטבעית, היא שמדובר בטקס לא ראוי, מבולבל, לא מקצועי, שמטרתו האמיתית היא קידום המותג "ערוץ המוסיקה", ולא תרומה כלשהי למוסיקה הישראלית.

   

  בשבוע הבא ייערך בארה"ב הגראמי - טקס פרסי המוסיקה החשוב ביותר בעולם. גם זה טקס מגוחך למדי, עם עשרות רבות של קטיגוריות ותתי קטיגוריות שנועדו לתת לכל אחד משהו לצאת איתו. אבל דבר אחד אי אפשר לקחת ממנו, את מידת ההשפעה והמכובדות שלו. לא תמצאו שום ידיעה על זמר שהלך לעולמו שלא מציינת כמה "גראמי" יש לו בארון. נראה לכם שמתישהו נגיד חס וחלילה על מאן דהו שייפרד מאיתנו שהוא זכה ב"כך וכך פרסי עמ"י". תסלחו לי, כן, זה לא ממש יקרה. ב"גראמי" אגב מכירים בעוד ז'אנרים חוץ מפופ. מה היה עולה לערוץ המוסיקה לתת קטיגוריה נפרדת למוזיקה אלטרנטיבית, ואולי שומו שמיים, גם לג'ז, קלאסי, אלקטרוני וכו'.

   

  הסיבה העיקרית לכשלונו של הטקס היא שיטת הבחירה של הזוכים. אם רוצים טקס פופולריות נוסח "מסך הזהב" - סבבה, תנו לקהל לדרג. רוצים ארומה מכובדת - לכו על בחירה של פאנל ברור, מוכר וידוע של מבקרים, שדרנים ואנשי התעשייה. רוצים סתם לטפוח לעצמכם על השכם - תבחרו לבד. אבל לערבב את הקולות של הקהל, אנשי המקצוע ושלכם - זה סלט שהתוצאה שלו היא בחירה לא מאופיינת ולא ברורה, שלא נושאת שום חותם מזוהה: לא של טעם הקהל ולא של איכות.

   

  וחוץ מזה - מה זו בדיוק "השנה" הזו שכולם דיברו עליה, למשל במשפט "השנה הנפלאה של המוזיקה שהיתה לנו"? איזו שנה קלנדרית בדיוק מציין הטקס הזה? הלועזית שהסתיימה כבר די מזמן? העברית שנמצאת איפשהו באמצע? מה בדיוק המשמעות של התואר "זמר השנה" לעברי לידר, שהאלבום שלו יצא כבר לפני קצת יותר משנה.

   

  וחוץ חוץ מזה - כל כך קשה להפקה לתאם מראש שללהקה שברור שתזכה כמו "בית הבובות" לא תהיה הופעה באותו ערב?

   

  וחוץ חוץ חוץ מזה: הטקס היה די משעמם, עם לוק של הפקת תיכון מרמת השרון (מה לעשות, התרגלנו לסטנדרטים של "כוכב נולד"), וניצל חלקית רק בזכות החינניות הבסיסית של קיציס, שמסוגל לצאת טוב גם מבדיחות רעות.

   

  וקבלו גם 10 הערות קטנוניות:

   

  1. לפרנסי הערוץ. אם הייתם מוכרחים, אבל ממש מוכרחים, להתחנף לפוליטיקאים, לא היה יותר עדיף לפחות להזמין את שר התרבות. אתם מבינים, כשמזמינים את שר התקשורת, זה נראה, איך נגיד, כאילו אתם רוצים לקבל קצת הקלות מהממשלה בנוגע לחובות שלקחתם על עצמכם - ומשחדים את האיש שקובע בזמן מסך (ימי בחירות, לא?). אה, ואם כבר בכל זאת דוחפים לנו את כבוד השר אברהם הירשזון, לא כדאי לפחות ללחוש לו איך מבטאים נכון את שם הפרס?

   

  2. לוועדת הבחירה. אתם באמת חושבים שמישהו יאמין שאין שום קשר בין הבחירה של "הוא" (החביב כשלעצמו) לשיר השנה לבין העובדה שהפקתם אותו אצלכם בערוץ?

   

  3. לעורכי המשדר. הי, באמת אחלה קליפ הוא קליפ השנה, לא כדאי להראות אותו?

   

  4. לנינט - תראי, הימים קשים, בלגן בעמונה, איראן מפתחת פצצה גרעינית, שפילברג מטנף אותנו בלוס אנג'לס - נראה לי שלכבוד "השם" יש עניינים חשובים יותר מלחפש שירים לאלבום שלך. וחוץ מזה, נראה שגפן ג'וניור במילא רואה בעצמו סוג של אל, תסתפקי בו (או שתתקשרי 144 ותבקשי את נייג'ל גודריץ').

    

  5. ליורם מוקדי, יו"ר מועצת הכבלים והלווין. ראית את הבוס של "סלקום" על הבמה משמיע את איגי וקסמן מצרצרת במכשיר שלו (להגנת המכשיר, ככה היא נשמעת תמיד)? לזה קוראים פרסום סמוי. נראה אותך דופק להם את הקופה.

   

  6.אה, ואת הקנס שתשית על ערוץ המוסיקה אתה מוזמן לתרום לשירי מימון - כדי שתתפור את החורים בשמלה. או למאיה בוסיקלה, שתקנה שמפו חדש.

   

  7. ועוד בעניין תלבושת - אליענה יקירתי, מה"דאנג'ן" שואלים מתי תחזירי אותה?

   

  8. למירי מסיקה. שכחת להודות לחתול.

   

  9. ל"משינה". סחה על האלתור ב"למה לי פוליטיקה עכשיו", אבל נראה לי שהמשפט החדש "שרון ופרס הקימו מפלגה", קצת חסר טעם, לא?

    

  10. יש גם מילה טובה. יהודית רביץ מלכה. 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ערוץ 24
  השוטים ו"איזבו" על הבמה
  צילום: ערוץ 24
  לאתר ההטבות
  מומלצים