שתף קטע נבחר

מזוז הכריע: הנגבי יועמד לדין

השר הנגבי נחקר בחשד לביצוע מינויים פוליטיים בעת שכיהן כשר לאיכות הסביבה. בעקבות חקירה ארוכה ומסועפת הכריע היועץ המשפטי על הגשת כתב אישום בעבירות של מרמה והפרת אמונים, שוחד בחירות, מסירת עדות שקר ושבועת שקר. לפני הגשת כתב האישום זכאי הנגבי לשימוע. גורמים פוליטים: צחי "יילך הביתה". עורך דינו של הנגבי יתייצב לשימוע: "מאמין שניתן יהיה לשכנע את גורמי אכיפת החוק בחפותו המלאה"

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, החליט בצהריים (יום ה') להגיש כתב אישום נגד השר צחי הנגבי בפרשת המינויים הפוליטיים, בעת שכיהן כשר לאיכות הסביבה. הפרשה החלה בעקבות הפרסום ב-ynet על חגיגת המינויים הפוליטים. הנגבי יעמוד בפני שימוע וכתב האישום נגדו יכלול עבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים ושבועת שקר.

 

הנגבי מכהן כיום כשר ללא תיק בממשלת המעבר של אולמרט, אולם התפטר מחברותו מכנסת לאחר שעזב את הליכוד לטובת קדימה. הוא הוצב כמס' 9 ברשימת המועמדים שלה לכנסת. בעקבות האישום העריכו גורמים פוליטים כי צחי "יילך הביתה".

מצחי ועד כבוד השר:
כל פרשות הנגבי / רוני סופר
הנה אוסף אמירות של בכירי מערכת המשפט על צחי הנגבי: על עדות שנתן ("לא תמיד היתה האמת העובדתית נר לרגליה"). על פעולותיו בפרשת בראון ("חריגה מנורמות התנהגות תקינות"). על פרשת "דרך צלחה" ("סברנו כי יש מקום לכתב אישום"). מאז התלתלים בקמפוס ועד למשרד לאיכות הסביבה, צחי הנגבי לא הפסיק להסתבך. בדרך לכתב האישום
לכתבה המלאה

 

הנגבי, כזכור, נחקר בחשד לביצוע מינויים פוליטיים בעת שכיהן כשר לאיכות הסביבה. גם נגד מי שהיה מנכ"ל משרדו, שמואל הרשקוביץ', ונגד יורם הורוביץ, ששימש אז כסגן המנכ"ל למשאבי אנוש במשרד, היו חשדות. כתב האישום יכלול עבירות של מרמה והפרת אמונים, שוחד בחירות, מסירת עדות שקר ושבועת שקר. כמו כן הוחלט להגיש את כתב האישום בשל תצהיר כוזב ועדות הכזב שמסר הנגבי בפני יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית.

 

פרקליטו של הנגבי, עורך הדין יעקב ויינרוט, קיבל הודעה בנושא מלשכת מזוז. הוא הודיע שיתייצב לשימוע בפני היועץ המשפטי לממשלה ויציג בפניו את מלוא הנימוקים כדי להבהיר שלא נפל כל פגם פלילי בהתנהלותו של השר בתקופת כהונתו במשרד לאיכות הסביבה.

 

ויינרוט הוסיף כי מהכרותו העמוקה את חומר החקירה, הוא מאמין שניתן יהיה לשכנע את גורמי אכיפת החוק בחפותו המלאה של הנגבי.

 

החלטתו של מזוז התקבלה לאחר דיונים שערכו היועץ מזוז ופרקליט המדינה ערן שנדר, יחד עם גורמי פרקליטות ומשטרה שליוו את חקירת הפרשה ואת ההחלטות שהתקבלו בה.

 

בדצמבר האחרון העבירה המשטרה את חומר החקירה לפרקליטות וקבעה כי קיימת תשתית ראייתית לחשדות שבגללן נחקר הנגבי - חשדות למרמה והפרת אמונים, שימוש לרעה בכוח המשרה, שוחד בחירות, שבועת שקר ועדות שקר.

 

בעקבות המלצות המשטרה הבהירו היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ופרקליט המדינה, ערן שנדר, כי גיבוש ההחלטה בעניין תיק החקירה של הנגבי יעשה בהקדם האפשרי וללא כל התחשבות בתקופת הבחירות, כפי שאכן הוכיחו.

 

החקירה נגד השר הנגבי נפתחה בעקבות דו"ח מבקר המדינה בנושא המינויים במשרד לאיכות הסביבה, בו כיהן בעבר.הדו"ח פורסם באוגוסט 2004, ובעקבותיו החליט היועץ המשפטי, מני מזוז, להורות על פתיחת חקירה. בעקבות כך פרש הנגבי מתפקידו כשר לביטחון פנים ונותר שר בלי תיק - לא לפני שמינה את המפכ"ל הנוכחי, משה קראדי.

 

בראש צוות החקירה המיוחד, שמונה לחקור את הפרשה, הועמד ראש היחידה הכלכלית של המשטרה, תת-ניצב יואב סגלוביץ'. הוכפפו לו עשרה חוקרים המשתייכים לשלוש היחידות הארציות של משטרת ישראל - היאח"ה, היאחב"ל והיחידה הכלכלית.

 

בלי כישורים, עם משרות

  

דו"ח המבקר הצביע על שורת מינויים פוליטיים במשרדו של הנגבי בעבר. בלשון שאינה משתמעת לשתי פנים, קבע המבקר הקודם, אליעזר גולדברג, כי בהתנהלותו היו "רמיסה ברגל גסה של החוק ושל כללי המנהל התקין; פוליטיזציה של השירות הציבורי; ושימוש במשאבי הציבור לקידום עניינים פוליטיים אישיים".

 

בתקופת כהונתו של הנגבי כשר לאיכות הסביבה - מינואר 2001 ועד מרס 2003 - ראה המשרד עשרות מינויים פוליטיים.

  

חברי מרכז הליכוד וקרוביהם מונו למגוון משרות ותפקידים שאיושם אינו טעון מכרז. המבקר קבע כי מסגרות העסקה שאינן מחייבות מכרז נוצלו לרעה לביצוע מינויים פוליטיים. זאת ועוד: משרות רבות היו "פיקטיביות" במהותן ולא מולאו למעשה, או מולאו על-ידי חברי ליכוד חסרי השכלה וכישרון. אחרות העניקו משכורות מופרזות לאנשים חסרי יכולת (אך בעלי שיוך פוליטי נכון).


פורסם לראשונה 02/02/2006 13:55

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
הנגבי. לדין
צילום: אלי אלגרט
הנגבי התגאה - והסתבך
צילום: גיל יוחנן
היועץ המשפטי, מני מזוז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים