שתף קטע נבחר

תאונה באוויר: מצנח המפקד התנגש בחייל - והוא נהרג

תאונת אימונים טראגית: בעת אימוני צניחה בחוף ניצנים של יחידת "מגלן", התנגש מפקד צוות בדרגת סגן בחייל. הם הצליחו להיפרד, והחייל ניסה לפתוח את המצנח הרזרבי - אולם היה כבר מאוחר מדי, והוא צנח אל הקרקע. הוקמה ועדת חקירה וכן נפתחה חקירת מצ"ח. מפקדים במגלן: "יוסף היה הלוחם הכי טוב בצוות, סופרמן, אלוף הפלוגה"

תאונת אימונים בצה"ל: חייל צה"ל, סמל ראשון יוסף גודמן, בן 21 מאפרת, נהרג אמש (ה') בתאונת צניחה בחוף ניצנים. מדובר בלוחם מיחידת "מגלן", שהיה עם חבריו באימון יחידתי.

 

במהלך הצניחה אירעה תקלה - עדיין לא ברור אם מדובר בטעות אנוש או בסטייה מהוראות הבטיחות. מפקד הצוות, קצין בדרגת סגן, התנגש באוויר במצנח של גודמן, והדבר גרם ככל הנראה לפגיעה במצנח. הם הצליחו להיפרד, גודמן ניסה לבצע תרגולת חירום ולפתוח את המצנח הרזרבי, אולם היה כבר מאוחר מדי, והוא צנח אל הקרקע.

 


אחרי התאונה. צילום: ארז כהן

 

כוחות מד"א וכוחות רפואה מבסיס הטירונים ניצנים הוזעקו למקום, אולם לא נותר להם אלא לקבוע את מותו של יוסף.

 

מפקד זרוע היבשה, האלוף בני גנץ, מינה את אל"מ הראל כנפו, מפקד בית הספר לחי"ר, לעמוד בראש ועדת החקירה שתבדוק את נסיבות התאונה. האימונים ביחידה הופסקו עד הודעה חדשה. בנוסף, נפתחה חקירת מצ"ח בפרשה.

 

גורמים בצה"ל מדגישים כי מוקדם להסיק מסקנות לגבי הנסיבות שהובילו לתוצאה הקשה של התאונה. הגורמים הדגישו כי מצב בו צנחן נקשר לחברו אינו נדיר ומתרחש בצניחות, לצורך כך יש תרגולת מיוחדת: "הפעם 'ההתנגשות' היתה בגובה של כמה מאות מטרים. הם הצליחו להיפרד זה מזה, הקצין המשיך לנוע לעבר הקרקע, והחייל ניתק את המצנח המקורי בציפייה שהרזרבי יפתח וינחית אותו בשלום. בפועל, הרזרבי לא נפתח כלל בגלל שהוא כבר היה בגובה נמוך. מכל מקום, רק בתם התחקיר המלא נקבל תמונה מלאה של מה שאירע", ציינו.

 

"הוא היה סופרמן, הלוחם הכי טוב בצוות" 

 

"הוא היה הלוחם הכי טוב בצוות, סופרמן, אלוף הפלוגה", כך סיפרו ל-ynet מפקדים ביחידת מגלן על יוסף. ביחידה סיפרו על "בחור קטן, שרירי שמשיג את כולם בכל המקצים וחבר הכי טוב של כולם". חבריו סיפרו כי ביצע עשרות אימונים בצניחות, "הכי נורא היה לראות את המבט של החברים שלו שראו אותו נופל על הקרקע", אמרו.

 

גילה וולברומסקי, שכנת המשפחה באפרת, סיפרה ל-ynet: "הוא היה בן אדם מקסים, ספורטיבי ואנרגטי שהיה מסור כולו לצבא, לתפקיד שלו ולצוות שלו. בן אדם טוב. רק לפני חודשיים נהרג חבר שלו לצוות, מדובר בצוות קטן. הוא היה בבית בשבת האחרונה. הוא פרח במסגרת הצבאית, היה מסור לתפקיד והצליח. הייתה לו שמחת חיים".

 

על המשפחה סיפרה השכנה: "הם עלו לארץ מארה"ב לפני 20 שנה. הוא השני מתוך תשעה אחים. הוא היה הראשון שהתגייס בבית".

 

אלי מזרחי, ראש מועצת אפרת, סיפר: "אני מכיר טוב מאוד את המשפחה. מדובר במשפחה מאוד ציונית, ההורים ותיקים ביישוב. יש להם תשעה ילדים מלבד יוסף, שהיה השני. הבכור לומד בישיבה. יוסף היה מורעל צבא, תמיד בין המצטיינים. קצין העיר הגיע לאב, שבמקרה לא היה בבית, אלא בבריכה, נסענו להודיע לו והוא קיבל את זה מאוד קשה. כל היישוב מכיר אותו כי יש לאב את הפיצרייה הראשונה ביישוב".

 

"כללי הבטיחות מפורטים ומחמירים"

 

קצין במפקדת זרוע היבשה אמר אמש ל-ynet: "ישנן סיבות רבות שיכולות לגרום לתאונה מעין זו. בסופו של דבר יש לנו חלל, וועדת חקירה שהוקמה תבדוק בדיוק מה שקרה". לדבריו, מדובר בתאונה עם תוצאות נדירות: "שנים רבות ישנם אימוני צניחה בצה"ל, זה חלק מההכשרה של חיילים בצנחנים וביחידות אחרות. ישנם כללי בטיחות מפורטים ומחמירים, ולראיה - מספר הנפגעים בתאונות צניחה בצה"ל הוא נמוך. גם כאשר קורות תאונות, מדובר בתאונות קלות. הפעם האחרונה שבה אירעה תאונת צניחה עם חלל, היתה בשנות השמונים".

 

רק השבוע ביקר ביחידת מגלן ראש מחלקת בטיחות במפקדת זרוע היבשה, אל"מ גברעם הגלילי. הוא שוחח עם הקצינים ונתן דגשים בכל הקשור לנושאי בטיחות. אל"מ הגלילי אף שיבח את המפקדים על תפקודם בתחום הבטיחות: "מי האמין שבצורה כזאת ייגמר השבוע הזה", אמר אחד הקצינים הלילה כשנזכר בשיחה.

 

זהו אירוע שני של מוות ביחידה בתקופה קצרה. חברו לצוות של יוסי, סמל יונתן עברון ז"ל, נהרג בתחילת נובמבר בעת פעילות מעצר מבוקשים באזור ג'נין. רק באחרונה הצליח הצוות שהחל את המסלול המפרך ביחידה במרץ 2004, להתאושש מאובדן חברם לנשק וכעת נחת עליהם אסון נוסף.

 

 

התאונה הקטלנית הראשונה ב-2006 

 

התאונה הקטלנית היום היא תאונת האימונים הראשונה בצה"ל בשנת 2006 שמסתיימת במוות. רק בשבוע שעבר הציגו בזרוע היבשה את נתוני 2005, בהם חלה ירידה במספר התאונות בצה"ל.

 

76 תאונות אימונים עם נפגעים אירעו ב- 2005, שמונה מהן (11%) הן תאונות צניחה, ורובן ככולן הסתיימו עם נפגעים באורח קל. 79 תאונות אימונים אירעו בשנת 2004, ו-82 בשנת 2003.

 

יש לציין כי אימון הצניחה הערב היה מורכב ושונה מהצניחות שעוברים חיילים רבים בחטיבת הצנחנים וביחידות אחרות בצה"ל. גורמים בצה"ל ציינו כי "מדובר

באימון ייחודי וקשה". לדבריהם, "קרה אסון שהסיכוי לו לו אפסי, נצטרך ללמוד מה קרה ולהסיק מסקנות".

 

יחידת מגלן הוקמה באמצע שנות ה-80' והורכבה מחיילים מיחידות מורכבות שהתקבצו יחד ליחידה החדשה. לוחמי היחידה חובשים כמותות אדומות, אך אינם שייכים לחטיבת הצנחנים אלא תחת פיקודה של אוגדת מילואים. זאת בשל תפקידיהם המיוחדים.

 

ליחידה שורה של התמקצועיות בפעולות מיוחדות והיא פעלה שנים רבות בגבול הצפון, כאשר טרם צאת כוחות צה"ל מלבנון, פעלה היחידה שם רבות בפעולות שלא ניתן לפרסמן. עם תחילת הפעילות האינטנסיבית של צה"ל בשטחים החלה היחידה לסייע גם בפעולות מעצרים ובדרך כלל ניתנה לה משימות מורכבות - מעצר מבוקשים, שעל פי הערכות נדרש כוח מיומן ומיוחד. בשנה שעברה נפצע באורח קשה קצין מהיחידה בעת פעילות מעצרים בשטחים. הקצין נפצע מאש כוחותינו.


פורסם לראשונה 02/02/2006 20:56

 

בהכנת הידיעה השתתפה דורית סיטון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: יואב גלאי
סמ"ר יוסף גודמן
צילום רפרודוקציה: יואב גלאי
צילום: ארז כהן
אחרי התאונה
צילום: ארז כהן
צילום: ארז כהן
האמבולנס שהוזעק
צילום: ארז כהן
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
יונתן עברון ז"ל, ההרוג הקודם מהצוות
צילום רפרודוקציה: דובר צה"ל
מומלצים