שתף קטע נבחר

סכנה: צעירים חושפים עצמם באתרים קהילתיים

רשתות חברתיות חדשות כמו Myspace.com מביאות לצמצום האנונימיות המקוונת, יותר מבעבר. בני נוער רבים מקימים לעצמם דפי בית בהם הם מוסרים מידע רב על עצמם, לשמחת הפדופילים. ההורים לא בתמונה וב-FBI מכשירים שוטרים להתמודד עם התופעה

באתרים קהילתיים כמו MySpace.com, בני נוער יכולים לאתר גולשים מרחבי העולם, בעלי תחביבים דומים לשלהם, אך הרשויות מזהירות כי לאחרונה, יותר ויותר קטינים חושפים עצמם יותר מדי ברשתות חברתיות כאלה, ומאפשרים למיליוני אנשים לברר תוך שניות היכן הם לומדים, לאילו מקומות הם הולכים ולהוריד את תמונתם או לשלוח להם הודעה מיידית.

 

השוטרים בעיר מידלטאון שבקונטיקט חושדים כי כשבע נערות הותקפו לאחרונה בידי גבר שפגשו באתר MySpace.  ה-FBI מדווח על שיחות טלפון רבות משוטרים, שמבקשים מהם סיוע בכל הנוגע לטכנולוגיה ולדרכים להגנה על בני נוער, שנמצאים במרחק הקלקה ממיליוני זרים.

 

MySpace, אחד מהאתרים הקהילתיים הפופולריים ביותר בעולם, הוא שירות חינמי, המאפשר לגולשים ליצור דפי בית אישיים, שאותם ניתן למלא במידע אישי רב, תמונות וסרטונים. באמצעות אותם דפים אפשר ללמוד הרבה על אום גולשים, להכיר את חבריהם ועוד.

 

"קטינים מצטלמים בתנוחות מפתות, ואין להם מושג מה ההשלכות של זה", אמרה פארי אפטב, עורכת דין המתמחה בתחום, בהתייחסה לצילומים שמפרסמים בני הנוער בעמודיהם. אפטב מפעילה את האתר WiredSafety.org, שמספק להורים ומנהלי אתרים מידע אודות גולשים מסוכנים.

 

יש לציין, כי גם בישראל התופעה רווחת, אך בעיקר בפורומים המאפשרים לצעירים לפרסם את תמונותיהם. אתרים קהילתיים אישיים כמו Shox או Dex נמצאים עדיין בתחילת דרכם.

 

ההורים היו בבית

 

חלק מבני הנוער מגבילים את הגישה לאתרים רק לחבריהם. אחרים מתארים את אהבותיהם ושנאותיהם, מהבנליים ועד הכמוסים ביותר, ומעודדים אחרים לשלוח להם מסרים. "זו התגשמות של חלום עבור כל הציידים המקוונים, אומר סמל ביל מקנה ממשטרת מידלטאון.

 

מקנה סיפר, כי כמה נערות בנות 12-16 מסרו למשטרה כי פגשו באתר גברים, שתיארו עצמם כנערים. כשנפגשו פנים אל פנים, סיפר השוטר, הנערות קיימו יחסי מין בהסכמה עם גברים שהתברר כמבוגרים מכפי שאמרו בתחילה. הוא מאמין כי לפחות באחד מהמקרים, התקיפה המינית אירעה בביתה של אחת הנערות, כשהוריה נכחו בבית.

 

יותר מדי זמן פנוי

 

ב-MySpace מתגוננים ואומרים כי באתר מתפרסמים טיפים בנושאי בטיחות וכי הם אוסרים על ילדים מתחת לגיל 14 להירשם לשירות.

 

זה לא בהכרח עזר לג'ודי קאג'וסטה בת ה-14, שבחודש שעבר נמצאה כפותה ועירומה בפח אשפה בניו ארק. גופתה של קיילה ריד בת ה-15 נמצאה בתעלה לא רחוק מביתה, שבליוורמור, קליפורניה. בשני המקרים לא נמצאו הפושעים, ובשניהם מדובר בקשר שנוצר דרך אתר MySpace.

 

עו"ד אפטב שירטטה בעבר פרופיל של קורבנות תקיפה מינית ברשת. לדבריה, מדובר בנשים צעירות, שחשו בודדות, לא היו להן חברים רבים והן השתוקקו לתשומת לב.

 

זה לא המקרה של כריסטינה לונג בת ה-13, שנחנקה למוות ב-2002 בחניון של קניון דאנבורי על ידי צעיר בן 26 אותו פגשה ברשת. לונג היתה מעודדת פופולרית, תלמידה מצטיינת ופעילה בקהילה. הפרופיל של אפטב התגלה כמוטעה. כיום, היא אומרת שהיא כלל לא מתפלאת על שמקרים רבים צצים דווקא במדינה עשירה כמו קונטיקט.

 

"זו בעיה של עשירים ובני המעמד הבינוני-גבוה", אמרה. "יש להם יותר מדי זמן פנוי, יותר מדי טכנולוגיה זמינה והוריהן אינם נמצאים בסביבה כדי להשגיח עליהן".

 

השגחה באוטוסטרדת המידע

 

מטה ה-FBI בקונטיקט היה הראשון בניו אינגלנד, שהשיק תוכנית סמויה ללכידת עברייני מין ברשת. טימותי אגן, מנהל היחידה, אומר שמרבית ההורים כלל אינם מודעים לכך שילדיהם גולשים לאתרים אלו, ואינם יודעים איזה מידע הם מפרסמים.

 

ב-FBI מקווים להדריך בחודשים הקרוב עוד שוטרים מקומיים בנוגע לסכנות הטמונות באתרים מסוג זה.

 

התובע הכללי של המדינה, כריסטופר מוראנו, שמצהיר על הגבלת המידע שמפרסמים ילדיו בני ה-10 וה-12 באינטרנט, אמר שהופתע לגלות כי זרים, ככל הנראה פדופילים, יצרו עימם קשר באופן מקוון.

 

לדבריו, ילדיו התעלמו מהפניות, אולם על ההורים מוטלת האחריות לעקוב אחר הפעילות של ילדיהם באינטרנט. "לא תשאיר את ילדך ללא השגחה בשולי הכביש המהיר, ואסור לך להשאיר אותו לבדו בשולי אוטוסטרדת המידע ללא השגחה מתאימה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
ההורים צריכים לפקח. אילוסטרציה
צילום: צביקה טישלר
מומלצים