שתף קטע נבחר

ראש השב"כ: "קיצוני המתנחלים כבר לא שוליים"

ראש השב"כ, יובל דיסקין, אומר שעבור המתנחלים ביש"ע המתנגדים לפינוי המאחזים הבלתי-חוקיים, בני הנוער שהתפרעו בעמונה נתפשים כגיבורים, "ה'יצהרים' נותנים את הטון. למועצת יש"ע אין שום השפעה עליהם". אלוף פיקוד המרכז, יאיר נווה, אומר שכאלף בני נוער הם הגרעין הקשה, "עלינו לבדל אותם"

"תמיד היה נוח לנו להגיד 'אלה קיצונים', עכשיו הם כבר לא הקיצונים - הם הופכים להיות המרכז עבור ציבור של מתנחלים" - ראש השב"כ, יובל דיסקין, שרטט היום (א') בישיבת הממשלה את קווי המאבק נגד פינוי המאחזים הבלתי חוקיים, מאבק שפרץ במלוא עוזו בשבוע שעבר בעת פינוי עמונה. אלוף פיקוד המרכז, יאיר נווה, אמר באותו דיון שיש כאלף בני נוער שהם "חוד החנית" במאבק הקיצוני, "עלינו לבדל אותם", קרא נווה.

 

ב-19:00 צפויה עצרת המונית שמארגנת מועצת יש"ע בכיכר ציון בירושלים תחת הכותרת "אולמרט רע ליהודים". הם ידרשו ועדת חקירה לאירועי עמונה. בעצרת צפויים להשתתף ראשי מועצת יש"ע וכן רבנים ובני נוער רבים.

 

השרים וצמרת מערכת הביטחון תמכו בדרך שבה בוצע הפינוי, כולל ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שהודיע שלא תוקם ועדת חקירה וכי יש לו ולממשלה אמון מלא במערכת הביטחון. צה"ל מסר בדיון את מניין הנפגעים הרשמי - בסך הכל נפצעו 173 אזרחים בעמונה, בהם אחד קשה, 56 אנשי כוחות הביטחון, בהם שניים בינוני. 

 

לדברי ראש השב"כ, "הציבור המתנגד לפינוי המאחזים רואה בפעילים שהשתתפו במאבק בעמונה גיבורים. המוטיבציה של האנשים בשטח היתה מבחינתם לתקן את חרפת גוש קטיף ולהטמיע מסר: לא באהבה ננצח - אלא במאבק ובמלחמה". דיסקין כינה את נותני הטון: "יצהרים", על שם היישוב יצהר שבו נרשמו אירועים קשים כנגד אנשי מערכת הביטחון. "אמנם ראשי יש"ע הצליחו להוציא את 'היצהרים' לפני הפינוי, אך הרוח שלהם היא זו ששלטה".

 

ראש השב"כ ציין שלמועצת יש"ע אין שום השפעה על ה"יצהרים" ובפועל, בשטח בעמונה לא נותרה הנהגה שהיה אפשר להידבר עמה. "כשבאים בטענות למשטרה", אומר דיסקין, "צריך לזכור שהמתבצרים בעמונה הכינו אמצעים אלימים להתנגדות - לבנים, בלוקים, בלטות, דליי צבע, דליים עם שברי זכוכיות, ברזלי זווית, שמן וקמח. בעיית חוסר המנהיגות בעמונה יצרה את האלימות הגבוהה. הבעיה גוברת לא רק מול הקיצונים, אלא באווירה הנוצרת בקטבים מתחדדים בתוך החברה הישראלית. זה פועל יוצא של חוסר דיאלוג בין הקטבים לאחר ההתנתקות".

 

"תחושת נבגדות עצומה של בני הנוער"

 

אלוף פיקוד המרכז, יאיר נווה אמר בדיון בממשלה: "תחושת הנבגדות הסובייקטיבית של בני הנוער הקיצונים עצומה. הם מדברים על מניפולציות שהמדינה עושה למתנחלים. עלינו לתמוך בגורמים המתונים בקרב המתיישבים ולא בקיצונים שאותם יש לבודד. הפינוי בעמונה היה יום קשה ועצוב גם לי אישית. אני מרגיש חובה לומר שקיים תהליך של קרע מול המתיישבים. מבחינתי ההפתעה היתה בעוצמת האלימות ובשנאה שראינו בעיניים. כבר לא ראיתי ציבור שבוכה על החורבן אלא ראיתי שנאה".

 

האלוף נווה הדגיש את הימצאותם של שלטים כמו: "במלחמה ננצח", "זה יהודים בונים- ישראלים הורסים". נווה דיווח לשרים על המניין הרשמי של הנפגעים על-פי הרישומים שנמצאים בידיו. נווה אמר שלא היתה כל בעיה של מחסור בכוחות שפעלו בעמונה.

  

מפקד מחוז יהודה ושומרון במשטרה, ניצב ישראל יצחקי, הציג סרטוני וידאו שצילמה המשטרה, שהצביעו על כך שהכניסה הראשונה של הכוחות לעמונה נעשתה בלא אלות ובלא מגנים. רק לאחר מטח האבנים שספג הכוח, הוכנסו הכוחות עם אלות. כמו כן הציגה המשטרה את סרטוני הוידיאו בהם נראית מעורבותם של חברי הכנסת בני אלון, אפי איתם ואריה אלדד. בקטע הוידיאו הנוגע לאלון, הוא נראה מתודרך לעלות לדחפור כדי לעודד את המפגינים. במקרה של איתם, הוא נראה משוחח עם המפגינים שלא יידו אבנים עד למתן סימן. כמו כן, כך טענה המשטרה, לא היו פרשים בסביבתו שיכלו לפגוע בו כטענתו. הוא גם נראה דוחה הצעה של חובש צבאי לטפל בו.

 

היחיד שהעז להטיח ביקורת מרומזת על אופן הפעולה של כוחות הביטחון בעת פינוי המאחז הבלתי חוקי, וגם זאת בצורה מרומזת, היה היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, אשר אמר: "אם המערכת יודעת שהולכת להיות אלימות של חזית מתנחלים מול חזית כוחות הביטחון, אפשר לנסות ולחשוב על שיטות מבצעיות אחרות".

  

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, אמר בדיון שצריך לזכור שהפינוי בעמונה אינו דומה לזה שהיה בגוש קטיף. לדבריו מדובר בצורך באכיפת חוק, שנקבע על ידי בית המשפט העליון. מזוז הדגיש שהבתים נהרסו משום שהוקמו במאחז לא חוקי, בלא אישור ראש הממשלה ושר הביטחון ובלא תוכניות מתאר.

 

מזוז הדגיש שאין שום צורך בהקמת ועדת חקירה ממלכתית בבדיקת אירועי עמונה: "הטיעונים הללו מכוונים לכך שהממשלה תשותק מכל פעילות בנושא המאחזים הבלתי חוקיים. אני מסתייג בתוקף מהעניין הזה. עם זאת, אם מישהו חושב שנפגע שיגיש תלונה והיא תתברר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ראש השב"כ, יובל דיסקין
צילום: איי פי
אלוף פיקוד המרכז, יאיר נווה
צילום: דני סלומון
צילום: רויטרס
פינוי עמונה
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
השוטרים היכו באלות
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
פרשים של המשטרה
צילום: רויטרס
מומלצים