שתף קטע נבחר

ח"כ אלדד לבדואים: "שישלחו לכם טרקטורים, כמו בעמונה"

חברי הכנסת של האיחוד הלאומי ערכו סיור בישובים שנבנו בצורה בלתי חוקית בנגב, שהתפתח מהר מאוד לעימות עם המקומיים. "מדינת ישראל ויתרה על הנגב ועל המנוע הציוני שלה. נדרוש הריסת בתים בלתי חוקיים וביצוע צווים קיימים", הבטיחו הח"כים

כמה ימים אחרי העימותים הסוערים במאחז עמונה, הגיעו אתמול (יום א') חברי הכנסת של סיעות האיחוד הלאומי לסיור בנגב, במטרה לנסות עמוד מקרוב על תופעת הבניה הבלתי חוקית של האוכלוסייה הבדואית באזור. במקום הפתחו חילופי דברים קשים בין הח"כים מהימין לנציגי המגזר הבדואי.

 

את הסיור הוביל ראש מועצת עומר, פיני בדש, המנסה להילחם במשך תקופה ארוכה בתופעה. חברי הכנסת הגיעו לנקודת תצפית המשקיפה על יישובי האזור, אולם לא ויתרו על סיור ביישובים עצמם. "אני רוצה לעמוד ליד בית ולא לראות אותם מרחוק", ביקש חבר הכנסת אפי איתם.

 

כשהם מלווים בכוחות גדולים של משטרה נכנסה הקבוצה ליישוב סמוך, שם פגשו בחבר הכנסת טאלב א-סנע ויושב ראש המועצה לכפרים הבלתי מוכרים, חסיין אל-רפיעה, שהבהיר כי לא יאפשר לחברי הכנסת להיכנס לישובים.

 

"דווקא פה ציפיתי להכנסת אורחים כפי שיודעים הבדואים לעשות", אמר איתם. "אם הכוונות שלך היו טובות, היית מתקשר אלי והייתי מזמין אותך" השיב אל-רפיעה. בתוך זמן קצר התפתחה במקום מהומה, במהלכה תקפו חברי האיחוד הלאומי תושבים מקומיים שהתאספו במקום. הח"כים טענו שהבדואים אינם משלמים מיסים וארנונה, וחיים על שטח שאינו שייך להם.

 

אבל חבר הכנסת א-סנע לא נשאר חייב. "אלו קבוצות מתנחלים המתגוררות מחוץ לגבולות המדינה ובהתנחלויות בלתי חוקיות. הם מסיתים נגד ערביי הנגב שאינם זקוקים לאישור או לגיטימציה מקומץ גזענים פנאטים שמנסים לנהל קמפיין בחירות על ידי הסתה פרועה", אמר.

 

"מדינת ישראל ויתרה על הנגב ועל המנוע הציוני שלה. ממשלת ישראל זו ממשלה מטומטמת אשר נותנת לבדואים לטעון ולקבל חזקה על האדמה. נדרוש הריסת בתים בלתי חוקיים וביצוע צווים קיימים. צריך להציע תוכנית להעתקה מסודרת ומי שלא רוצה, שישלחו טרקטורים, כמו בעמונה", אמר חבר הכנסת אריה אלדד (האיחוד הלאומי) כשידו החבושה משמשת מזכרת מאירועי השבוע שעבר.

 

כוחות המשטרה שאבטחו את הביקור ביקשו מחברי הכנסת לעזוב את המקום כדי למנוע מהאירוע לגלוש לאלימות פיזית. "הנגב נכבש על ידי הבדואים. זו כבר לא מדינת ישראל. מגרשים את הח"כים משטח המדינה", מחה חבר הכנסת יצחק לוי.

 

"באנו להגיד שמדינת ישראל לא יכולה לגרש אנשים מהבית, גם לנו וגם לכם יש בעיה לאומית. אי אפשר לפתור את הנושא באלימות, לא פה ולא בעמונה. אנחנו לא אנשים כוחניים, אנחנו מקבלים מכות ולא מרביצים", הוסיף איתם.

 

חסיין, שהתלווה לסיור במטרה לנסות להשמיע את קולות המקומיים, ניסה לשווא להציג גם את נקודת מבטו. "אנחנו אזרחים שרוצים לקבל את הזכויות שלנו. אנחנו לא מתנחלים, הבעיה שלנו שונה לגמרי מהבעיה של המתנחלים", אמר.

 

אבל בין חברי הכנסת לא היו רבים שהסכימו להקשיב לדבריו. "ברור שבחלקים גדולים של השטח מדינת ישראל מתקשה לקיים ריבונות סבירה. נפנה להקמת ועדה למתן קריטריונים לחוקיות הבניה בדיעבד ותגדיר קריטריונים להבא, משני צידי הקו הירוק", אמר איתם בתום הסיור. לדבריו, כבר בשבוע הבא יבקרו באזור משפטנים וסיירי שטח שימפו את הבניה במסגרת עתירה שבכוונתם להגיש לבג"ץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
איתם ופיני בדש: מחפשים פתרון
צילום: אמיר כהן
צילום: דודי ועקנין
אלדד. "שישלחו טרקטורים"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים