שתף קטע נבחר

העצרת בכיכר ציון: אנחנו בטירוף מערכות

רבבות פעילי ימין מחו בכיכר ציון בירושלים על אירועי פינוי המאחז עמונה. הם דרשו להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקירת התנהגות המשטרה. למפגינים חולקו הנחיות כיצד לנהוג כשעוצרים אותם. פנחס ולרשטיין: "אולמרט, סיימת את תפקידך. הוכחת קטנות רוח, חוסר יכולת פעולה"

המתנחלים חזרו לכיכר ציון: רבבות מפגינים התכנסו הערב (א') בעצרת של מועצת יש"ע בכיכר ציון בירושלים. ההפגנה התקיימה תחת הכותרות: "אולמרט רע ליהודים" ו"אולמרט מוביל למלחמת אחים", ובדרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית לאירועי פינוי המאחז הבלתי חוקי עמונה. זו ההפגנה הגדולה ביותר מאז תוכנית ההתנתקות. גורמים במועצת יש"ע הביעו שביעות רצון ודיווחו על כ-100 אלף מפגינים שהגיעו למקום. העצרת הסתיימה ללא אירועים חריגים.

 

ראש מועצת בנימין, פנחס ולרשטיין, מי שליווה מקרוב את כל מהלך הפינוי, אמר: "בראש ובראשונה אני פונה אליכם, אנשי עמונה שעמדתם מול מתקפה זדונית של ממשלת אולמרט. הוא חושב לקבל מנדטים בגללכם. היום, כמו בתחילת משאל מתפקדי הליכוד, סוף פסוק - אולמרט, סיימת את תפקידך. הוכחת קטנות רוח, חוסר יכולת פעולה.

 

"מה שאתה רוצה לעשות זה רק לפגוע כדי לקדם את מפלגת קדימה. ערב קודם היתה התייעצות אצל אולמרט והוא הורה למשטרה ולצבא לשבור לנו את הראשים. אין דרך לשמור על שלמות העם ללא ועדת חקירה ממלכתית. אתה אולמרט פוחד כי היא תוכל להושיב אותך בכלא".  

העצרת בירושלים (צילום: איתן אורטל)

     

מעל הבמה המרכזית נתלה שלט ועליו תמונה מאירועי עמונה, של פרש משטרה שמתחתיו שכוב נער, לצד כיתובים בגנות אולמרט. במקום חולקו חולצות עליהן נכתב: "עמונה - ונבנתה עיר על תילה". במקום הופץ סטיקר חדש שעליו נכתב "קדימה" על רקע נערה המדממת מראשה ומתחתיה נכתב: "לאנשים עם ראש פתוח...".   

 

רבה של אלון מורה, הרב אליקים לבנון, אמר בהפגנה: "חודש שבט הוא חודש של נטיעה ובניין, אבל הממשלה בחרה להפוך את הקודש לניסיון הרס וחורבן, לעקור באכזריות ושנאה. אנחנו יודעים מי עומד מאחורי זה. אני מאשים את אולמרט בליבוי השאנה ובקריעת העם, את איילה פרוקצ'יה ואת עדנה ארבל, שתי שופטות בית משפט עליון שבגסות נוראה דחו את אותה הצעה שאמורה היתה להסיר את כל האלימות. כי בית המשפט הזה הוא בית משפט צמא דם. אין לנו אמון בממשלה הזו, אין לנו אמון במערכת המשפט אלא בקדוש ברוך הוא ובעם ישראל החי". הוא סיכם את דבריו בלשון צינית, "כולנו ימין קיצוני".


צילום: גיל יוחנן 

 

רבה של עופרה, אבי גיסר, אמר: "אנחנו נמצאים בימים של טירוף מערכות. יש לנו מפלגה שמעולם לא נבחרה ולא ביקשה אמון. מערכת הצדק ובית המשפט העליון בראשם נותנים יד למדיניות של איפה ואיפה. שתי מערכות של צדק, חוסר הגינות, חוסר שוויון, יחס של עוינות. במדינה שלנו, מערכת הביטחון עושה שימוש פסול בחיילים, שהם כולם בנינו וחיילנו. את המפקדים הללו שולחים לרסק את ילדנו. המשטרה מזלזלת בחיי אדם. המשטרה מונחית על-ידי שנאה ואלימות חייתית, שלא נראתה כמותה בעם ישראל מעולם".  

 

על הבמה ישבו חברי הכנסת בני אלון, אפי איתם, צבי הנדל ואורי אריאל מהאיחוד הלאומי וכן חברי הכנסת זבולון אורלב, שאול יהלום וניסן סלומיאנסקי מהמפד"ל. חבר הכנסת אורי אריאל ביצע קריעה בבגדו על ההרס בעמונה: "איך יודעים שאולמרט רע ליהודים? כי אהוד ברח. הצענו לו הצעות של פשרה והוא רצה לראות דם ואש בחברון. אנחנו בשם רבותינו הבאנו הסכמות ואי אפשר היה לסרב להן. אבל בעמונה הוא רצה גם דם של יהודים, ואנחנו לא נתן לו את זה. נסלק אותו מהשלטון בכ"ח באדר (28 במרץ). אולמרט רצה לראות ידיים שבורות והמשטרה קיבלה הוראה לכסח". 


העצרת בירושלים (צילום: גיל יוחנן)

  

למפגינים הרבים שהגיעו לכיכר ציון, חולק דף הנחיות בעקבות אירועי עמונה, שבו נכתב בין השאר: "על-פי הודעת המשטרה, בימים הקרובים מתוכנן גל מעצרים, זאת לאחר צפייה בצילומי וידאו של המשטרה ושל רשתות הטלוויזיה". בדף חולקו הנחיות מה לעשות כשעוצרים אותך, ובו נכתב כי תמיד עדיף לשתוק ורק להכחיש שעברת על החוק. עוד נכתב כי "המידע שבידי המשטרה הוא חלקי ואינו מבוסס ולכן מטרתם היחידה היא לגרום לך לתת להם את המידע החסר, ולבסס את הראיות בצורה הטובה ביותר". כמו כן ישנן הנחיות כיצד לנהוג בבית המשפט.

 

במקביל לכינוס העצרת פרסם איחוד הרבנים למען עם ישראל בארץ ישראל בראשות אברהם שפירא, הודעה על רקע האירועים בעמונה, ובה נכתב: "אנו מביעים זעזוע עמוק מהפוגרום שנעשה על-ידי לובשי מדים, ואנשים נשים וטף, בעת פינוי בהריסת הבתים בעמונה. יד מכוונת התירה את דמם של הציבור בעמונה, בהכאה עד לשבירת גולגולות ופגיעה משפילה ומכוונת בצניעות הנשים, ושיסוי סוסים ורוכביהם בקהל.

 

"לצערנו, בית המשפט העליון, שתפקידו לשמור על החוק ולמנוע שפיכות דמים, דחה הצעה שנתקבלה על ידי חלק מהמערכת המשפטית, ובכך ניתנה רוח גבית להרס הבתים. אנו חוזרים וקובעים כי ארץ ישראל, אדמת קודש היא, ועל פי ההלכה אין למסור חלקים מארץ ישראל לנוכרים".

 

כאלף שוטרים מאבטחים את ההפגנה ובמועצת יש"ע אומרים: "אנחנו חוששים ממגע בין מתנחלים לשוטרים". ראשי המתנחלים נערכו להסעת רבבות מפגינים. בעצרת יישאו דברים ראשי יש"ע, חברי כנסת, רבנים ובני נוער שנפצעו בעמונה. כמו כן, יוצגו על מסכים קטעי וידאו שבהם נראים שוטרים מכים מתנחלים במהלך פינוי מבני הקבע בעמונה.

 

ההמונים יקראו פרקי תהילים וישאו תפילה לשלום הפצועים מהפיגוע היום בפתח תקווה ולשלום הפצועים בעמונה. המשטרה נערכה מבעוד מועד להפגנה והציבה כאלף שוטרים שיאבטחו את ההפגנה. לקראת ההפגנה נסגרו הרחובות: יפו בין רחוב חשין לכיכר דוידקה, המלך ג'ורג' בין רחוב יפו לכיכר פריז וכל הרחובות המובילים לכיכר ציון.

  

בתוך כך, ראש השב"כ, יובל דיסקין, שרטט היום בישיבת הממשלה את קווי המאבק נגד פינוי המאחזים הבלתי חוקיים, מאבק שפרץ במלוא עוזו בשבוע שעבר בעת פינוי עמונה. "תמיד היה נוח לנו להגיד 'אלה קיצונים', עכשיו הם כבר לא הקיצונים - הם הופכים להיות המרכז עבור ציבור של מתנחלים". אלוף פיקוד המרכז, יאיר נווה, אמר באותו דיון שיש כאלף בני נוער שהם "חוד החנית" במאבק הקיצוני, "עלינו לבדל אותם", קרא נווה.


פורסם לראשונה 05/02/2006 18:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המונים בכיכר ציון
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
מפגינים בכיכר ציון
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
שלטי המחאה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים