שתף קטע נבחר

הקיבוצניקים זועמים: דמנו זול מזה של המפונים?

לאחר שיונתן בשיא הודיע למפונים באתר הקרווילות בכרמיה כי חדרי ביטחון ייבנו בצמוד אליהם בעקבות נפילת הקסאמים, זועמים הקיבוצניקים, שבתיהם לא ימוגנו. "זו חלמאות, האם פגזי הקאסם יבדילו בין בתי הקיבוץ הלא ממוגנים לבין ממ"די השכונה? אם הממשלה לא תשנה את החלטתה נפנה לבג"ץ"

יו"ר מנהלת ההינתקות יונתן בשיא הודיע היום (א') למפונים באתר הקרווילות בכרמיה כי בעקבות פגיעת הקסאם במקום ביום שישי, ייבנו חדרי ביטחון (ממ"דים) בצמוד לקרווילות, כשבאופן זמני יונחו במקום קוביות בטון עד לבניית הממ"דים. הסיכום מעורר את זעמם של הקיבוצניקים, שלא יזכו למיגון כזה וקובלים: "הדם שלנו זול מזה של המפונים?"

 

עם בשיא, שסייר במקום, נועדו מספר נציגים של המפונים. בקיבוץ כרמיה השכן עקבו אחר המגעים ושמרו על שתיקה יחסית עד היום, בעת ביקורו במקום של מזכיר התנועה הקיבוצית, גברי ברגיל. היחסים בין המפונים לחברי הקיבוץ היו טעונים מאוד לאחרונה ושני הצדדים האשימו זה את זה בהתנהגות לא נאותה ויחס מתנכר ומתנשא.

 

ברגיל הביע כעס רב על ההחלטה לספק ממ"דים רק לתושבי הקראווילות, תוך התעלמות מוחלטת מתושבי הקיבוץ עצמם. לדבריו, "אנו מברכים על רצון הממשלה למגן את השכונה, אך ההחלטה לספק ממ"דים אך ורק לתושבי שכונת הקראווילות, תוך התעלמות מוחלטת מתושבי הקבע בני הקיבוץ, גובלת ממש בחלמאות. תושבי כרמיה והקיבוצים באזור הם תושבי קבע באזור ויש להבטיח את הגנתם. האם פגזי הקאסם יבדילו בין בתי הקיבוץ הלא ממוגנים לבין ממ"די השכונה? כנראה הדם של הקיבוצניקים זול יותר משל תושבי השכונה. במידה והחלטת הממשלה לא תשונה, נפנה בימים הקרובים לבג"ץ ואולי גם נקיים הפגנות. התחושה של החברים בקיבוצים היא מאוד טעונה ויש לה בסיס".

 

במהלך פגישותיו עם המפונים, נפגש בשיא בין היתר עם יוסי דיין, מזכיר ניסנית לשעבר. דיין הוא מהקבוצה שמבקשת להישאר בכרמיה למרות הכל. "אני הייתי מאלה שהיו מיוזמי המעבר לכרמיה ואני לא יכול לעזוב כך פתאום", הסביר. להערכתו 30 מבין 50 המשפחות יעזבו והשאר יישארו.

 

מלבד הסיכום בנושא הממ"דים הוחלט גם כי המפונים יועברו לבית ההארחה במועצה האיזורית חוף אשקלון עד שיימצא פתרון קבוע למי שיחפוץ במגורי קבע באשקלון, כמו המגדל למפוני כפר דרום וכדומה. "המינהלת גם תבדוק כעת את חוקיות התרת החוזים עם קיבוץ כרמיה, ואני מקווה שבכך ייפתרו חלק מהבעיות", אמר דיין.

 

לכרמיה הגיעו היום גם יו"ר העבודה, ח"כ עמיר פרץ, וחברי הכנסת דני יתום, יולי תמיר, שלום שמחון, אורית נוקד וכן בכירי העבודה עמי איילון ואבישי ברוורמן. פרץ ישב במפגש של התושבים, לבקשתם, עם בשיא. פרץ אמר במפגש עם התושבים: "באנו לתבוע מהממשלה את השלמת המיגון של התושבים, במהירות וללא עיכובים. העובדה שתושבים נאלצו לעזוב אפילו את בתיהם הזמניים היא חמורה, ומישהו צריך לא לישון היום בלילה. הגיע הזמן שאולמרט ייצא מהמקלט הממוגן שלו ויפעל למיגון המקלטים של התושבים בחבל עוטף עזה". 

 

בהכנת הכתבה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אדיבות חברת אוולון
קיבוץ כרמיה
אדיבות חברת אוולון
צילום: צפריר אביוב
תושבי הקרווילות בכפר הנופש באשקלון
צילום: צפריר אביוב
מומלצים