שתף קטע נבחר

"שוטרים בעמונה הטרידו מינית נערות פעילות ימין"

זו הטענה שהשמיעו ראשי מועצת יש"ע היום בפגישה סוערת עם השר לביטחון פנים, גדעון עזרא. בין היתר סיפרו על קללות בעלות אופי מיני שהטיחו שוטרים בנערות, כמו "אנחנו נאנוס אתכן". באחד המקרים סיפרה נערה ששוטר צעק לעברה: "זונה, תפתחי את הרגליים" ואחז בין רגליה. בימים האחרונים קיימו נערות שהשתתפו בעימותים שיחות עם פסיכולוגים ורבנים. השר עזרא הבטיח לחקור תלונות נגד שוטרים, אולם פסל הקמת ועדת חקירה

"יש אנשים שמוכנים לעמוד ולספר מה קרה בעמונה , כולל עדויות מפורטות על הטרדות מיניות מצד השוטרים כלפי מתנחלות וסרטי וידאו ותמונות". כך אמרו היום (ב') ראשי מועצת יש"ע לשר לביטחון פנים, גדעון עזרא, במהלך פגישה בלשכתו בירושלים.

 

ל-ynet נודע כי בין הטענות שהושמעו, שיש להדגיש כי טרם נחקרו והוכחו, סיפרו צעירות פעילות ימין שהשתתפו בעימות בעמונה על קללות בעלות אופי מיני שהשמיעו לעברן שוטרים, כמו "אנחנו נאנוס אתכן". כמו כן התלוננו ששוטרים נגעו באיבריהן המוצנעים.

 

באחד המקרים סיפרה נערה כי שוטר צעק לעברה: "זונה, תפתחי את הרגליים", אחז בין רגליה והרים אותה באוויר במטרה לפנותה. במקרה נוסף נטען כי

 שוטר שלף את איבר מינו והשתין על הרצפה. אחת השוטרות קראה לעברו לעצור, והוא השיב: "פוסטמה, תסתמי את הפה". במקרה נוסף התלוננה נערה ששוטר יס"מ דחף אותה לפינה והחל לגעת באיבריה המוצנעים.

 

בימים האחרונים מתנהלות שיחות רבות של הנערות שהשתתפו באירוע עם פסיכולוגים ואנשי חינוך וכן עם רבנים בנושא, ששם מוצגות הטענות האלו. בהתנחלויות שורר זעם רב בעקבות הדברים, שנשמע היטב בשיחות סגורות.

 

השר עזרא אמר לראשי יש"ע כי מחלקה לחקירות שוטרים החלה בבדיקה של שוטרים פרטיים מתוקף התנהגותם. עוד אמר השר כי מפכ"ל המשטרה קראדי הורה על ביצוע תחקיר כמו בכל אירוע בראשותו של ראש אגף המבצעים ובתוך עשרה ימים יוגשו לו המסקנות.  


הפגישה אצל עזרא. צילום: גיל יוחנן

 

בפגישה נכחו חנן פורת, מנכ"ל מועצת יש"ע אבנר שמעוני, ראש המועצה האזורית בנימין פנחס ולרשטיין, יו"ר מועצת יש"ע בנצי ליברמן ומזכ"ל אמנה זאב (זמביש) חבר. מנגד ישבו השר לביטחון פנים גדעון עזרא וראש מטה המשרד לביטחון פנים, ניצב יוחנן דנינו.

 

ראשי יש"ע הגדירו את הפגישה "קשה", ואמרו כי כללה הרמות קול וצעקות. הפגישה התקיימה לבקשת מועצת יש"ע על רקע האירועים בעמונה והדרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית. במהלך הפגישה, שנמשכה למעלה משעתיים, הציגו ראשי יש"ע עדויות בכתב ובעל פה שסיפרו בני נוער על מה שקרה בעמונה, לפי זווית ראייתם.

 

השר עזרא עמד על סירובו להקמת ועדת חקירה ממלכתית. על כך אמרו בתום הפגישה גורמים ביש"ע ל-ynet: "הסירוב נובע מהרצון של המערכת המדינית להסתיר

 דברים. יש להם מה להסתיר ומה לפחד מועדת חקירה ממלכתית. הודענו לשר עזרא כי אם חלילה תהיה שפיכות דמים בעימות הבא נפעיל את מלוא האחריות על מי שסירב היום לחקור את האירועים".

 

השר עזרא הבהיר מנגד: "אסור שהמשטרה תשמש שק חבטות, השוטרים נשלחו למשימה קשה מאוד. המשטרה היא של כל מדינת ישראל ואסור לפגוע בשוטרים. יש לחזור לנירמול היחסים. אני בעד הידברות וכל הצעה שתובא על ידיכם תובא לאישור ראש הממשלה והממשלה".

 

אלדד יעבור ניתוח בשל פציעתו

 

חבר הכנסת אריה אלדד מהאיחוד הלאומי, שנפגע במהלך פינוי מבני הקבע בעמונה, לטענתו על ידי שוטרי היס"מ, אובחן כסובל מפגיעה מורכבת בכף היד המצריכה ניתוח והרדמה מלאה. אלדד ייכנס בעוד מספר שעות לחדר הניתוחים, הוא מאושפז בקומה השביעית בבית החולי בהדסה עין כרם בירושלים.

 

ובתוך כך, שר הביטחון שאול מופז סייר הבוקר בבקעת הירדן, ובהתייחסו לדרישת המתנחלים להקים ועדת חקירה ממלכתית לאירועי עמונה אמר:" הממשלה החליטה שלא תהיה ועדת חקירה. כוחות הבטחון פעלו לפי החוק ובצו החוק. מתוקף הנסיבות שנוצרו נתקלו ברמת אלימות ובשנאה שחייבה אותם לפעול כדי להרוס את המבנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
עזרא וולרשטיין בפגישה
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
נערות בעימותים בעמונה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
פינוי עמונה
צילום: רויטרס
צילום: דודי ועקנין
אלדד. יעבור ניתוח
צילום: דודי ועקנין
מומלצים