שתף קטע נבחר

"זו פרשת רמדיה של הכלבים"

עוד ועוד בעלי כלבים חסרי אונים מגיעים אל הווטרינרים ומבקשים לנסות ולהציל את חיית המחמד האהובה לאחר שאכלה מזון מקולקל של "נוטרה-נאגטס". אפילו בצה"ל לקו כלבים במחלה. חובבי הכלבים זועמים ומפנים אצבע מאשימה כלפי נציגי החברה בישראל, בטענה שלא התריעו בזמן. "צריך להקים ועדת בדיקה כדי לחקור את המחדל הזה", אומר אחד מהם

"מישהו צריך להקים ועדת בדיקה מיוחדת כדי לבדוק איך נוצר המחדל הזה", כך אומר ל-ynet בעליו של כלב שאכל מזון מורעל מתוצרת חברת "נוטרה-נאגטס". הפרשה החלה עם הודעת החברה על פטריה רעילה בשקי המזון הירוקים, נמשכה עם מספר מקרי מוות של כלבים שאכלו מן המזון והתרחבה בימים האחרונים, כאשר עוד ועוד בעלים הגיעו עם כלביהם לבתי החולים הוטרינריים.

 

אתמול (ג') התאשפזו תשעה כלבים בבית החולים הווטרינרי ברמת גן - מהם שמונה כלבי שמירה צה"ליים. עוד 15 כלבים הנושאים את סממני המחלה מאושפזים בבית החולים הווטרינרי בבית דגן ולדברי הבעלים, מדובר ברשלנות של החברה ונציגיה בארץ. "אנחנו מרגישים שזאת פרשת 'רמדיה' של הכלבים" אמר בכאב יואב, שכלבתו מתה בסוף השבוע וכלבו השני נאבק כעת על חייו. בחברה טוענים: לקחנו אחריות, פרסמנו הודעת אזהרה ואנו אף תומכים בבעלים שכלביהם לקו במחלה.

 

לאחרונה פורסם בכלי התקשורת כי באחד מפסי היצור של חברת נוטרה-נאגטס התגלתה פטריה שהתרבתה בתוך שקי האוכל והדביקה כלבים במחלת כליות. המדובר במחלה בה נפגעות הכליות וכתוצאה מכך מתחיל הכלב לאבד

משקל, להקיא דם, להתקשות בנשימה ולסבול מסממנים נוספים של חולשה. הפטריה עצמה גורמת לאי-קרישת דם אצל הכלבים אשר מאבדים עקב כך כמויות גדולות של דם.

 

חברת כצט הישראלית, המשווקת בארץ את מוצרי נוטרה-נאגטס, פירסמה בתחילת חודש ינואר הודעה רשמית הקוראת לכל מי שברשותו שק אוכל ירוק הנושא את תאריך התפוגה 11.04.2007, להתקשר למוקד שירות הלקוחות ולתאם את איסוף המוצר, המסוכן לבריאות הכלב. למרות ההודעה, תפסה התופעה מימדים רחבים יותר ממה שהוערך בתחילה.

 

אתמול, כאמור, הגיעו שמונה כלבי שמירה צה"ליים לבית החולים הווטרינרי בהנהלתו של ד"ר אבי פצ'ו. "הסימנים אצל כולם הם של אי ספיקת דם. זה גורם להם לפגיעה קשה בכליות, הם מקיאים כל הזמן ויש להם דימומים אינסופיים. אחת הדרכים שאנו מטפלים בהם היא במתן תרופות שמעודדות קרישה על מנת לעצור את הדימום. בנוסף לזה הכלבים מקבלים כל הזמן מנות דם", הסביר ד"ר פצ'ו.

 

גם בבית החולים הווטרינרי בבית דגן מתחילים לכרוע תחת עומס הכלבים שמגיעים עם תסמיני המחלה. עד כה הגיעו למקום 15 כלבים, כאשר קודם לכן מתו חמישה לאחר שגופם קרס. יואב, שכלבתו חומה בת החמש מתה בסוף השבוע וכלבו קלוד בן התשע נאבק על חייו, סיפר ל-ynet: "חומה אכלה במשך חודש את האוכל עד שפתאום היא הפסיקה, כנראה היא הרגישה שמשהו לא טוב בו. היא התחילה לאבד משקל, לא אכלה והקיאה כל היום עד שבסוף מתה. לצערי גם הכלב השני שלי אכל מאותו שק ועכשיו הוא נאבק על החיים שלו. אני קורא לכל בעלי הכלבים לשים לב היטב לכלבים שלהם. יכול להיות שהם אכלו את האוכל המקולקל ועדיין לא נפגעו, אבל בתוך גופם מתפתחת  הפטריה".

 

איפה היתה החברה במשך שבועות?

 

מלבד הדאגה לכלביהם, זועמים הבעלים על כך שההודעה מחברת כצט הגיעה, לטענתם, במועד מאוחר ולא מיד לאחר שנודע על הפגם במוצר. ההודעה פורסמה גם ב"הודעה לתקשורת" ולא במודעה בתשלום בעיתונות, שתבטיח פרסום. מסמכים שהשיגו בעלי הכלבים מגלים כי בארצות הברית יצאה הודעה המתריעה על הבעיה בקו הייצור, כבר ב-20 בדצמבר. "איפה הם היו בכל התקופה הזאת?", זעמה היום ענת, בעלת כלב הסובל גם הוא מהמחלה. "למה בארצות הברית הזהירו כבר לפני חודשיים ופה הנושא התגלה רק בימים האחרונים?".

 

היום התברר גם כי כבר לפני כחודש העביר משרד החקלאות הודעה לווטרינים על כך שקיימת בעיה עם המזון שמכיל את הפטריה הרעילה. בהודעה ציין משרד החקלאות כי יש להתייחס במלוא החומרה לנושא, זאת על אף שחברת כצט טענה כי מדובר בשקים בודדים בלבד.

 

"מישהו צריך להקים ועדת בדיקה מיוחדת איך נוצר המחדל הזה", אמר איציק, בעל כלב חולה. "לא יכול להיות שכל כך הרבה כלבים ייפגעו ואף אחד לא יבדוק את הנושא בצורה רצינית. העובדה שמדובר בכלבים שמתו ונפגעו, לא צריכה לגרוע מהטיפול היסודי שהיה ניתן לו היה מדובר במקרה של בני אדם".

 

כחלק מנסיונות ההצלה, הגיעו מספר בעלי כלבים אחרים עם כלביהם על מנת לתרום דם הדרוש כל כך לחולים. בעלים לכלבים ששוקלים יותר מ-20 ק"ג נקראים להביא את חיות המחמד שלהם לצומת רופין, כדי שיתרמו דם. בעמותה פתחו קו טלמסר מיוחד עבור המתנדבים ומספרו הוא 03-6446888.

 

תגובת החברה: אנו מממנים את הטיפולים ומלווים את הבעלים

 

מחברת כצט, המשווקת את מזון נוטרה-נאגטס בישראל, נמסר בתגובה: "מיד כשהגיעו דיווחים על הימצאות אצוות פגומות של מוצרי היצרנית האמרקנית, נשלחו כל מוצרי נוטרה-נאגטס שברשותנו לבדיקת מעבדה. התוצאות הראו על אצווה אחת פגומה במוצר נוטרה-נאגטס - פרפורמנס שק ירוק 18 ק"ג לכלבים פעילים, שתאריך תפוגתם 11 לאפריל 2007.

 

"מיד

 כאשר התקבלו התוצאות דיווחנו באופן מיידי לרשויות, לשירותים הווטרינרים, לבעלי חנויות המחמד ולגורמים הרלוונטים במוסדות. ביצענו איסוף מהמדפים של השקים הפגומים ובאמצעות ynet פרסמנו מידע לצרכן לאן לפנות במוקד שמאוייש 24 שעות ביממה. לאחר מכן, כשהגיעו מקרים של כלבים שנפגעו מצריכת המוצר, העברנו אותם באמצעות הווטרינר הראשי שלנו לבית החולים בבית דגן, ומאז אנחנו ממנים את הטיפול באופן מלא. אנחנו מלווים אותם ואת הבעלים שלהם באופן אישי גם היום".

 

  • רוצים לדבר על זה? היכנסו לפורום "חיות מחמד"
  • שרות לקוחות של חברת נוטרה-נאגטס: 1-700-700-192

 


פורסם לראשונה 07/02/2006 23:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כלב חולה שהגיע לטיפול
צילום: אלי אלגרט
נוטרה-נאגטס ירוק. למהר ולבדוק
מומלצים