שתף קטע נבחר

12 שנה בכלא לדוקר ממצעד הגאווה

החרדי ישי שליסל, שהגיע למצעד הגאווה בירושלים ודקר שלושה בני אדם קל עד בינוני, נידון ל-12 שנה בבית הסוהר. עורך דינו: "נערער, השופטים הושפעו מהלחץ הציבורי". אמה של אחת הפצועות: "השופטים הפתיעו לטובה. לא ציפינו לעונש כזה כבד, ועכשיו לפחות אנשים ידעו שדבר כזה לא עובר בשקט". בעת הקראת גזר הדין שליסל סירב לעמוד, ויוגש נגדו כתב אישום נוסף על ביזיון בית המשפט

אפילו נציגי הקהילה ההומו-לסבית ו"הבית הפתוח" בירושלים, שישבו היום באולמו של השופט צבי סגל בבית המשפט המחוזי בירושלים, לא ציפו לעונש הכבד שהוטל הבוקר (ד') על הדוקר ממצעד הגאווה ישי שליסל: 12 שנות מאסר בפועל.

 

שליסל הורשע בניסיון לרצוח אדם אחד במהלך מצעד הגאווה שנערך בירושלים לפני כחצי שנה וכן בפציעה ובחבלה בכוונה מחמירה כלפי שני אנשים נוספים. הוא הגיע למקום מצויד בסכין ופצע שלושה ממשתתפי המצעד באורח קל עד בינוני. בכתב האישום נאמר כי הוא הסביר: "באתי לרצוח בשליחות השם. לא תיתכן כזאת תועבה בארץ".  

 

בית המשפט פסק גם פיצויים משותפים לנפגעים, שמצטברים לסך 280 אלף שקלים. 

 

"זה לא יחזיר לנו את הלילות והימים שהיינו בבית החולים עם הבת שלנו", אמרה היום יפית, אמה של ליגל טרזי שנדקרה בידה במצעד, ועד היום

סובלת מצלקת גדולה ובולטת במקום הדקירה, "זה גם לא יעלים את החרדות וההיסטריה שלנו ושל הבת שלנו - אבל לפחות אנשים ידעו שדבר כזה לא עובר בשקט".

 

יפית הוסיפה כי כבר בחודש הקרוב תגיש בתה תביעה אזרחית כנגד שליסל, שבה תסתמך על פסק הדין וגזר הדין שניתנו בבית המשפט המחוזי: "אני אמרר לו את החיים כפי שהוא מירר את חיינו, אבל אני חייבת לומר שאני מופתעת לטובה מהשופטים. לא ציפינו ל-12 שנים".

 

נגד שליסל יוגש אישום על ביזיון בית המשפט

 

במהלך הקראת גזר הדין נעמד שליסל לשמוע את גזר דינו, ומיד לאחר שהחלו השופטים לקרוא אותו ונקבו במספר השנים שיישב בכלא - הוא התיישב במחאה. השופטים קראו לו שלוש פעמים לקום אך הוא סירב.

 

כמה מקרובי משפחתו וחבריו קראו לו לעמוד אך הוא סירב וגם עורך דינו, אשר אוחיון, אמר לשופטים כי זוהי בחירתו של שליסל וכי אינו יכול לעשות דבר.

 


מפגינים מול אולם בית המשפט בעת הקראת גזר הדין. צילום: גיל יוחנן

 

"אני מדבר אליך עכשיו ולכן תעמוד, אתה מתחיל לבזות את בית המשפט", אמר בכעס השופט צבי סגל לשליסל, אך ללא הועיל. שליסל נותר ישוב במקומו ואז פנה השופט לעורך דינו אוחיון ואמר לו בזעם: "זו התנהגות שממש מתיישבת עם כל מילה ומילה שאמרת עליו בטיעונים לעונש".

 

השופטים הוסיפו פסקה לגזר הדין בה נכתב "שעה שבית המשפט החל לקרוא את תוצאת גזר הדין המרה הנאשם את פי בית המשפט פעם אחר פעם וסירב לעמוד כשנדרש לעשות כן".

 

פרקליטות מחוז ירושלים מתכוונת כנראה להגיש כתב אישום נוסף נגד שליסל - בגין ביזיון בית המשפט, ותסתמך לשם כך על הפיסקה שהוסיפו השופטים לגזר הדין.

 

עו"ד אוחיון כבר הודיע כי שליסל מתכוון לערער על ההחלטה: "מדובר בהכרעת דין שגויה, קשה להימנע מהרושם הברור של לחץ ציבורי שהופעל ללא הרף על השופטים באולם ומחוצה לו, השפיע על החלטת השופטים. לטובת כולנו, מוטב שהכרעת דין כזו לא תישאר על כנה".

 

התובע, עורך הדין ניק קאופמן, הביע שביעות רצון מגזר הדין, מאחר שביקש לא פחות מעשר שנות מאסר בטיעונים לעונש.

 

"עונש ראוי והולם"

 

חברי הבית הפתוח בירושלים ופעילים של מרצ מול בית המשפט המחוזי הפגינו לפני הקראת גזר הדין ואחריה מול בית המשפט.

 

חבר מועצת עיריית ירושלים מטעם מרצ, סער נתנאל, אמר היום: "העונש ראוי והולם אבל מבחינתי לא הסתיים האירוע כיוון שהרבה האנשים שהסיתו לו לא היו על ספסל הנאשמים".

 

שליסל הורשע בסוף ינואר בניסיון לרצח, לפציעה וכן בחבלה בכוונה מחמירה. בחקירתו במשטרה סיפר בשעתו: "באתי לרצוח בשליחות השם. לא תיתכן כזאת תועבה בארץ".

 

בפסק הדין כתבו השופטים: "המסקנה היא כי מדובר בנאשם שגילה פנאטיות יתרה, אשר גמר אומר בליבו לא להניח לתהלוכה להסתיים בשלום ויהי מה. לא נחה בליבו סבלנות כלשהי, ולו מינימאלית, כלפי המשתתפים בתהלוכה שכן השקפת עולמו דחתה כל פשרה. הנאשם היה נכון, מתוך מודעות מוחלטת, לשלם מחיר אישי כבד על מעשיו ומתוך אלה עשה את אשר עשה כאשר שלט בתנועותיו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב גלאי
שליסל. סירב לעמוד
צילום: יואב גלאי
צילום: איי פי
המצעד שהוכתם בדם
צילום: איי פי
ליגל טרזי. מתכננת לתבוע
מומלצים