שתף קטע נבחר

פרס לתלמידים: "אי אפשר לתקן חברה בלי שלום"

במפגש עם תלמידים בת"א שלח שמעון פרס ביקורת מרומזת למפלגת העבודה, על ששמה בראש סדר העדיפויות את הנושא החברתי. על הטרור העולמי: "אני לא אומר שכל המוסלמים הם טרוריסטים, אבל כל הטרוריסטים הם מוסלמים - וזו עובדה"

כמו בכל מערכת בחירות, יצטרפו גם השנה אלפי צעירים בני 18 אל פנקס הבוחרים. את המשקל האלקטורלי של המצביעים הטריים, כמו גם את זה של הצעירים שיחגגו 18 במערכת הבחירות הבאה, יודעים היטב הפוליטיקאים, שמגיעים בשבועות האחרונים לבתי הספר כדי להנחיל את משנתם לתלמידים. היום היה זה תורו של שמעון פרס לבקר בבית הספר "אליאנס" בתל אביב ולעשות נפשות למפלגת קדימה, לפוליטיקה הישראלית ולנושאים נוספים שעל סדר היום.

 

 

אחת השאלות שעניינה את התלמידים לאור מעברו של פרס לקדימה הייתה: מדוע אדם שהצביע במשך שנים באופן מסורתי למפלגת העבודה, ישנה דווקא עכשיו את בחירתו? פרס בחר לענות במספרים והסביר כי "לעבודה היו 17-18 מנדטים. קדימה יוצרת גוש של 40-45 מנדטים, אשר חבריו קיבלו על עצמם את העקרונות של מפלגת העבודה. ככל שיש יותר מנדטים, כך האפשרות לבצע גדלה".


פרס במפגש עם תלמידי "אליאנס" (צילום: ירון ברנר)

 

בהמשך דבריו שלח פרס ביקורת אל מפלגת העבודה, אשר לדבריו "שמה בראש את העניין החברתי. הנושא הזה נכון וחשוב, אבל אי אפשר לתקן חברה בלי מדיניות של שלום, אחרת המלחמה תאכל הכל". בנוגע למפלגתו לשעבר הוסיף כי עד היום אינו בטוח באמיתותן של תוצאות הפריימריז, בהן הפסיד לעמיר פרץ.

 

התלמידים ביקשו לדון בשורת נושאים, ביניהם האטרקטיביות של אהוד אולמרט כמחליפו של אריאל שרון, ניצחון החמאס בבחירות ברשות הפלסטינית ואיום הטרור האיראני. לגבי אולמרט היקשו הצעירים וביקשו מפרס לחוות דעתו על הכריזמה המוטלת בספק שהוא מציג, לעומת שרון. "אינני משווה בין אנשים", השיב פרס, אך מיד הוסיף: "ברור ששרון הצטיין מאד. בהיעדרו, צריך את אולמרט גם על פי החוק וגם בגלל שאני מאמין בו. אני תומך בו בכל ליבי".

 

בנוגע למהפך ברשות הפלסטינית נשאל פרס כיצד תוכל ישראל לנהל משא ומתן לשלום כשהחמאס בשלטון. "ההצבעה (של העם הפלסטיני) הייתה נגד הפתח שהואשם בשחיתות ובעד החמאס שהוצג כבעל ידיים נקיות", הסביר. "אי אפשר להגיד 'כל הפלסטינים אותו הדבר' מבלי להבחין ביניהם. החמאס נמצא כעת בדילמה - אם ימשיך בטרור הוא לא יהיה בממשלה, ואם יהיה בממשלה הוא לא יוכל להמשיך בטרור. אנחנו מוכנים לנהל משא ומתן עם החמאס אבל יודעים שהחמאס לא יהיה מוכן לזה. אנחנו בעד משא ומתן על פי מפת הדרכים ובעד הקמת מדינה פלסטינית בלי טרור ואיומים, אבל החמאס לא מעוניין בכך.".

 

כשנשאל לגבי סוגיית הכספים שהעבירה ישראל לרשות הפלסטינית, גם לאחר ניצחון החמאס, השיב פרס: "זה לא כסף שלנו,

 זה כסף שלהם. אנחנו גובים מהם מע"מ ומס הכנסה על פי הסכמתם". על האיום האיראני המתגבר ועל הטרור האיסלאמי ברחבי העולם אמר: "המוסלמים לוחמים במודרניזציה של החיים. אני לא אומר שכל המוסלמים הם טרוריסטים, אבל כל הטרוריסטים הם מוסלמים - וזו עובדה".

 

בין שאלה לשאלה, קרא פרס לתלמידים "לקרוא הרבה ספרים" ו"להיכנס לפוליטיקה", שכן לדבריו "חסרים מנהיגים צעירים". כשענו לו התלמידים כי הפוליטיקה מושחתת השיב להם: "אם היא מושחתת לטעמכם, היכנסו והילחמו בכך. בכל מקרה, אל תשימו פתק לבן בקלפי כי בכך אתם מחזקים את המושחתים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
פרס, היום בת"א. "הצטרפו לפוליטיקה"
צילום: ירון ברנר
צילום: איי פי
שרון. "הצטיין מאד"
צילום: איי פי
מומלצים