שתף קטע נבחר

בייניש הפסיקה רישום המפלגות בגלל שינוי

שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, צבי גורפינקל, הורה לקבל שתי רשימות שונות של מפלגת שינוי - האחת אותה אישרה המועצה ואילו השניה הוגשה על-ידי שני חברים שנידחקו לאחור. השופטת בייניש זעמה, והליך רישום המפלגות הופסק, עד שלבסוף נמצא פתרון

יושבת ראש ועדת הבחירות המרכזית, השופטת דורית בייניש, החליטה הערב (יום ה') להפסיק את הליך רישום המפלגות לכנסת. זאת, לאחר ששתי קבוצות פנימיות בשינוי ביקשו להגיש רשימות נפרדות בשם המפלגה. לאחר כשעה חודש הליך הרישום.

 

בתום ערב סוער של מאבקים בין שתי הקבוצות בשינוי קיבלה את הרשימה שנבחרה הערב על-ידי מועצת שינוי.

 

שני חברי שינוי, שנדחקו ברשימה שקבעה מוקדם יותר הערב מועצת המפלגה, עתרו לבית המשפט המחוזי בתל-אביב כדי שיבטל את הרשימה. השופט צבי גורפינקל הוציא צו ביניים המורה לוועדת הבחירות המרכזית לקבל את שתי הרשימות, זו שהתקבלה במועצת שינוי וזו שמוצעת על-ידי העותרים. החלטה בנושא תתקבל רק ביום שני בשבוע הבא.

 

השופטת בייניש, המומה מצו בית המשפט, הודיעה כי החוק מחייב לנעול את ההרשמה הלילה בחצות וכי לא ניתן להגיש שתי רשימות חלופיות לאותה מפלגה. בזעם רב נעלה בייניש את הליך ההרשמה ופנתה לשוחח עם השופט גורפינקל. 

 

גורמים בכירים בוועדה תקפו בחריפות את התנהלותו של גורפינקל ואמרו כי "בצו אחד ביטל השופט את חוק הבחירות לכנסת. בקשתו לאשר את שתי הרשימות, מבלי שיידרשו להציג כתבי הסמכה, עומדת בניגוד גמור לרוח החוק". עוד הוסיפו הגורמים כי "כנראה שהשופט הנכבד לא טרח לקרוא את החוק ועכשיו הוא עסוק בלתת הסברים לבייניש".


בחדר הוועדה (צילום: אלכס קולומויסקי) 

 

הבלגן בשינוי התחיל לאחר שמועצת שינוי אישרה ברוב קולות את רשימת המפלגה לכנסת כפי שנקבעה על ידי הנהגת שינוי, אך ועדת הביקורת של המפלגה הכריזה כי אין לבצע שינויים ברשימה המקורית שנקבעה בבחירות הפנימיות שנערכו. בעקבות כך הגיעו כמה מחברי שינוי לוועדת הבחירות המרכזית כדי לנסות למנוע מהנהגת המפלגה להגיש את הרשימה החדשה, בטענה כי היא אינה חוקית.

 

בסופו של דבר ביטל גורפינקל את הצו שהוציא, וקבע גורפינקל כי חברי המפלגה יוכלו לערער על מיקומם ברשימה, שאישרה הערב מועצת המפלגה.

 

בשינוי האשימו הערב את הפורשים בתסבוכת שנוצרה אך אומרים עתה בסיפוק: "הרשימה התקבלה ואנחנו יוצאים לדרך חדשה".


פורסם לראשונה 09/02/2006 23:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
יושבת הראש. בייניש
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים