שתף קטע נבחר

"שרון במצב קריטי אך אין סכנת חיים מיידית"

כך אמר מנהל הדסה, הפרופ' מור יוסף, שעדכן על מצבו הרפואי. לדבריו, בניתוח שעבר ראש הממשלה נכרת כשליש מהמעי הגס. לדבריו, "מהלך הניתוח היה ללא סיבוכים. הבעיה המרכזית של שרון היא חוסר ההכרה, לא הבעיה בבטן". הפרופ' הדגיש כי "כמובן שכל אירוע כזה לא מוסיף לסיכויים שלו להתעורר"

שוב מחכה מדינה שלמה למוצא פיו של הפרופ' שלמה מור יוסף: "כרגע, המצב קשה, יציב, קריטי, אך אין סכנה מיידית לחייו של שרון" אמר היום (שבת) מנכ"ל בית החולים הדסה, בתדרוך לגבי מצבו הרפואי של ראש הממשלה המאושפז בבית החולים.

 

צילום וידאו: ערוץ 2

 

 

הפרופ' מור יוסף אמר בתדריך כי "ראש הממשלה נמצא בבית החולים הדסה מזה 39 יום. במהלך התקופה הזו, לאחר שעבר אירוע מוחי, הוא נמצא בתרדמת מתמשכת, כולל ברגע זה.

 

"אתמול הרופאים איבחנו תפיחות של הבטן ומכיוון שאי אפשר לשאול את שרון איך הוא מרגיש, הדרך היחידה לעשות אבחנה היתה לקחת אותו לסריקת

סי.טי. בבדיקה התגלה נמק במעי, ובהתעייעצות עם המשפחה ושני הבנים הוחלט להוריד אותו לחדר הניתוח ושם להמשיך את הטיפול. בפתיחת הבטן התגלה שהמעי הגס פגוע ונמקי. לאור זאת בוצע ניתוח שבו נכרת חלק מהמעי הגס, הצד הימני של המעי הגס שמחובר גם למעי הדק. סך הכל נכרתו כ-50 ס"מ מהמעי הגס, כשליש מאורכו.

 

"מהלך הניתוח היה ללא סיבוכים, לא היה שום שינוי במדדים של ראש הממשלה. בתום הניתוח הוא הועבר ליחידה לטיפול נמרץ כללי, כיוון שבימים הקרובים עיקר הבעיה היא של המעי והבטן, לא מצאנו לנכון להחזירו ליחידה לטיפול נמרץ נוירוכירורגי.

 

"הבעיה המרכזית של שרון היא חוסר ההכרה, לא הבעיה בבטן. הבעיה שנתגלתה הלילה היא בתוספת לבעיה המרכזית. בשבוע--עשרה ימים אחרונים לא היה שום שינוי במצב זה", סיים מור יוסף את הצהרתו.

 

"כל אירוע כזה לא מוסיף לסיכויים שלו להתעורר"

 

בתשובה לשאלה על הסיבה לאירוע הסביר מור יוסף: "לא מצאנו קריש דם בתוך כלי הדם שמספק את המעי, כסיבה. הסיבות למה שהתרחש יכולות להיות סיבות זיהומיות או ירידה באספקת הדם לאזור מסוים במעי".

 


בחצר בית החולים. צילום: גיל יוחנן

 

כשנשאל מה המשמעות של כריתת חלק מהמעי, אם וכאשר רה"מ יתעורר, הסביר פרופ' מור יוסף כי "כריתת חלק מהמעי הגס היא פעולה שגרתית שנעשית בכל בית חולים שיש לו מחלקה כירוגית לפחות אחת ליום או אחת ליומיים. זו לא פעולה יוצאת דופן. חולים אחרי ניתוח כזה חוזרים לתיפקוד רגיל. אבל בעייתו המרכזית של רה"מ היא חוסר ההכרה שלו, היא לא פעילות המעיים שלו".

 

לגבי המצב הרפואי הצפוי של שרון בהמשך, הסביר מנהל בית החולים: "כפי שאתם יודעים, התנהגות המוח היא עדיין מסתורית, גם לכם וגם לנו. כל האפשרויות קיימות. כמובן שכל יום שחולף הסיכוי יורד, וכמובן שכל אירוע כזה של מחלה נוספת בחולה מחוסר הכרה, לא מוסיף לסיכויים שלו להתעורר".

 

מומחה: "הפגיעה במעי נדירה, ייתכן שנובעת מאנטיביוטיקה"

 

כירורג מומחה למערכת העיכול באחד מבתי החולים הגדולים, שביקש להישאר בעילום שם, אמר ל-ynet כי "פגיעה ונמק במעי הגס הם נדירים מאד, הסיבה ההגיונית לאירוע כזה היא דלקת בעקבות שימוש באנטיביוטיקה שהורגת חיידקים טובים במעי".

 

הרופאים שניתחו את ראש הממשלה הם פרופ' אבי ריבקינד, מנהל המחלקה הכירורגית, וד"ר אלון פיקרסקי. המרדימים היו יעקב ויצחק גוזל וד"ר יורם וייס. בתום ארבע שעות ניתוח הוצא בשעה 15:00 שרון מחדר הניתוח, והועבר למחלקה לטיפול נמרץ כללי. מקורבי ראש הממשלה אמרו לאחר הניתוח ש"המצב נראה פחות חמור כעת".

 

שרון הוכנס הבוקר לניתוח לאחר שהתגלה נמק במערכת העיכול. מחוץ לחדר הניתוח שהו הבנים עומרי וגלעד ולידם יועציו ועוזריו האישיים, בהם: ארז חלפון, אסי שריב, דב וייסגלס, מרית דנון, מירב לוי, ליאור חורב וראובן אדלר. בנוסף הגיעו אייל ארד, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אילן כהן, מזכיר הממשלה, ישראל מימון והנהג האישי של שרון, ז'ילבר כהן.

 

דוברת בית החולים "הדסה" עין כרם בירושלים, יעל בושם-לוי, מסרה מוקדם יותר ששרון עבר בדיקת סי-טי בבטנו, שממצאיה הראו כי הוא סובל מפגיעה חמורה במערכת העיכול: "היתה בעיה באספקת הדם למעיים ונגרם נמק באזור. הדבר התגלה לפנות בוקר".

 

ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, מקיים קשר שוטף עם יועצי שרון ומתעדכן במצב. לדברי הדוברת, "ראש הממשלה נמצא במצב קשה מאוד, הקשה ביותר מאז הגיע לבית החולים". 

 

גורמים המעורבים בטיפול הרפואי אמרו שכבר ביום חמישי החל שרון לסבול מנפיחות באזור הבטן. הוא קיבל טיפול ונראה שיפור במצב. הלילה נרשמה עלייה בשיעור הכדוריות הלבנות, מה שמעיד על דלקת. חום גופו עלה ולכן הרופאים העריכו שיש התחלה של נמק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מור יוסף.
צילום: איי פי
התקשורת בבית החולים
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
שרון
צילום: רויטרס
מומלצים