שתף קטע נבחר

הגבול המזרחי האמיתי

במקום לפזר הצהרות על בקעת הירדן לנצח נצחים, דרוש קו גבול המצרף שטח מינימלי מהגדה, ואורכו מחצית מאורך הגדר

קו הגבול המזרחי של מדינת ישראל מלווה ומספר את סיפורו הטראגי של הסכסוך כולו. הצהרותיהם של ראשי המפלגות הגדולות ערב הבחירות לכנסת - בדבר עתידם של בקעת הירדן ומדבר יהודה והתוכניות המתבצעות בפועל לבניית הגדר המערבית ולניתוק הבקעה ממרקם החיים הפלסטיני בגב ההר - מביאות את הטרגיוּת והאיוולת לשיאים חדשים.

 

ב-1922 נקבע על-ידי הבריטים ואושר על-ידי חבר הלאומים גבולה המזרחי של פלשתינה-א"י, באורך של 501 ק"מ ממפרץ אילת ועד לירמוך. המאבק האלים בין שתי התנועות הלאומיות - הציונית והערבית-פלסטינית - הביאה ב-1949 את מדינת ישראל, בגמר מלחמת העצמאות שנכפתה עליה והסכמי רודוס בעקבותיה, לגבול עם ממלכת ירדן באורך של 624 ק"מ, שמתוכו 313 ק"מ אורכו של הקו הירוק. גבול זה לא היה צמוד לא לגורמי נוף, לא לגבול היסטורי כלשהו ולא לתחומי כפרים או לשטחי נדודים של שבטים בדואים. בהתוויה שלו לא ניתנה הדעת לרוב הגורמים הפיזיים-גיאוגרפיים או החברתיים. הוא הפריד 71 כפרים פלסטיניים מאדמותיהם ומנגד, הפך את עיר הבירה הישראלית - ירושלים - לעיר קצה.

 

גדר ההפרדה, שנכפתה על ממשלת שרון בשל פיגועי הטרור, ביקשה להפריד את מקסימום הישראלים מהפלסטינים. באמצעות התפתלויות אין קץ, במנהרות ובגשרים, וללא כל התחשבות בהשלכות החברתיות, האקולוגיות, הכלכליות והביטחוניות על החברה הישראלית והפלסטינית - מנסה תוואי הגדר לצרף כל התנחלות אפשרית, להוציא כל כפר פלסטיני ולהימתח לאורך המדהים של 759 ק"מ עם יהודה ושומרון. בסך-הכל מדובר ב-1,050 ק"מ של גבול מזרחי.  

 

הצהרותיהם של אולמרט, נתניהו ומופז כי בקעת הירדן תישאר בכל הסדר קבע בריבונות ישראל מתיישבות היטב עם המאמץ הישראלי לנתקה משטח המחייה הפלסטיני באמצעות מערכת מחסומים וכבישי הפרדה. לא ירחק יום בו רף האלימות ישוב ויעלה, ונתניהו יתבע את השלמתה של גדר מזרחית שתגן על יישובי בקעת הירדן ודרך אלון. או אז אנו צפויים לתוספת גדר הפרדה של כ-200 ק"מ נוספים. וכמה זה עולה לנו? 

 

הגדר המערבית המתפתלת ואזור הביטחון המזרחי יעלו 10 מיליארד שקלים, על פי תחשיב משרד הביטחון שעומד על 2 מיליון דולר לק"מ מכשול. מיליארדים נוספים יושקעו בבניית מעברים ומיליארדים אחרים יצטרפו לשניים שכבר הוקצבו לשיקום מרקם החיים הפלסטיני, אשר נפגע עקב בניית הגדר. אך סכום זה בטל בשישים לעומת הסכום שיידרש להחזקת הכוחות בקו הגבול החדש, הארוך פי שלושה מהקו הירוק, ולתחזוק המכשול עצמו, שיהווה מטרה קלה לחבלות פלסטיניות. ואולם, ההוצאה הגדולה ביותר המתוכננת למשלם המסים הישראלי היא השלמת החלום "אנחנו פה והם שם". בין הגדרות הללו יוותרו 70,000 ישראלים, שעלות פינוים על-פי מפתח עזה תעמוד על 70 מיליארד שקלים נוספים. ממשלת ישראל, באם תתמיד במדיניותה החד-צדדית, לא תזכה לכל תמיכה כספית מקהילה הבינלאומית כדי לממש מדינה פלסטינית על 50 אחוזים משטח הגדה המערבית וללא מזרח ירושלים.

 

על ממשלתו הנוכחית (וכנראה גם העתידית) של אולמרט לקבוע גבול מזרחי אחד למדינת ישראל. עליו לכלול שטח בגודל מינימלי מהגדה, תמורתו תוכל ישראל לפצות את הפלסטינים בעתיד, במסגרת הסדר קבע. לשם כך רצוי כי ישראל, הממתינה להתבהרות הדברים בצד הפלסטיני ותוך כדי חתירה כנה להסדר, תגדר רק את ההתנחלויות הגדולות והקרובות לקו הירוק, כנזכר בהצעת המועצה לשלום ולביטחון. לדוגמה, הכלתן של השכונות היהודיות במזרח ירושלים ושלוש הערים מודיעין עלית, מעלה אדומים ובית"ר עלית - באלו מתגוררים כשני-שלישים מהישראלים שמעבר לקו הירוק - תציב גבול שאורכו כמחצית מאורך הגדר, ותדרוש חילופי שטחים עתידיים של פחות מ-2%. מספרים שהפלסטינים בהנהגת הפתח כבר הסכימו, במסגרת השיחות בקמפ-דיוויד, בטאבה ובז'נבה - לגדולים מהם.

 

אל"מ (מיל.) שאול אריאלי, חבר המועצה לשלום ולביטחון

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים