שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "צודקביץ' היה האריה ששאג עבורנו"
  אריה צודקביץ', שהוביל את מאבק הנכים מ-1999 הלך לעולמו והותיר אחריו קהילה מגובשת של חברים לדרך. "הוא האריה של ציבור הנכים, הוא זה ששאג עבורנו וטיפל בנו, הוא מוביל המהפכה שלנו", סיפר יואב קריים. "הוא היה איש חזון אמיתי שידע להתייחס לכל אדם בכבוד"

  "כולנו בוכים, נותרנו יתומים". כך אמר אמש (ג') יואב קריים לאחר שנודע על מותו של אריה צודקביץ' (56) מתל-אביב, מראשי מאבק הנכים. הוא מת בבית החולים "איכילוב" בתל-אביב לאחר אשפוז ממושך, כתוצאה מזיהום והותיר אחריו אישה ושני ילדים.

   

  קריים, דובר איגוד הנכים, הכיר את צודקביץ' בשנת 1999, כשהנכים יצאו למאבק למען זכויותיהם נגד משרד האוצר. "הוא האריה של ציבור הנכים, הוא זה ששאג עבורנו וטיפל בנו, הוא מוביל המהפכה שלנו", סיפר. "הוא היה איש חזון אמיתי שידע להתייחס לכל אדם בכבוד. הוא חיפש איך לעזור לכל אחד. היינו חברים מאוד קרובים". קריים סיפר כי צודקביץ' היה זה שיזם את המאבק. "אני הגעתי לירושלים כאחד המפגינים. דיברנו וכרתנו ביננו ברית".

   

  בנו של צודקביץ', גיא (26), סיפר ל-ynet שאביו היה אדם סבלני מאוד, אופטימי ועקשן. הוא ציין שבמהלך 30 שנות פעילותו הציבורית למען הנכים הוא אף פעם לא ויתר ו"תמיד הצליח להאבק בפוליטיקאים בלי להיכנס למשחק הפוליטי של אינטרסים או ליכלוכים". רוב שעות היום עבד במשרדו ברמת גן, שם קיבל נכים וייעץ להם כיצד לקבל עזרה בעניינים משפטיים.

   

  גיא סיפר ל-ynet שאחד מחבריו הטובים של אביו היה יו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ. "הם הכירו בהפגנה הראשונה של מטה הנכים באוקטובר 99' ולא ניתקו את הקשר מאז. בעזרת פרץ הוא הצליח לקבל משרד ומימון לניהול שיחות טלפון. פרץ ביקר אותו לאחרונה, כשכבר היה מאושפז בבית החולים לפני כמה שבועות.

   

  "איני נכה ולכן אני לא יכול להמשיך במאבק הזה. אבל אני מאמין שאמא שלי תמשיך. גם היא נכה, תמיד הייתה פעילה ויש עוד דרך ארוכה במאבק הזה", אמר.

   

  "אבידה לנכים ולכל ישראל"

   

  ישראל טוויטו, שעומד בראש רשימת לח"ם לכנסת, חלק אף הוא מספר מאבקים חברתיים עם צודקביץ'. "הכרתי אותו לראשונה במאבק הנכים. הוא היה מרותק למיטה במשך תקופה לאחר שנפל ונחבל ברגלו". כשיצא טוויטו למאבק של מחוסרי הדיור, הגיע צודקביץ' לתמוך בו במאהל שהקימו בכיכר המדינה בתל-אביב. "היינו נפגשים המון בכנסת, בוועדות ובמזנון. הוא הוביל מהלכים חשובים למען הנכים במדינה, והם עומדים לזכותו. זו אבידה לנכים בפרט אבל לכל האזרחים. צריך להוריד את הדגל לחצי התורן".

   

  מומו נקווה, שפעל אף הוא למען הנכים, סיפר כי צודקביץ' היה מאושפז בשלושת החודשים האחרונים. "אנחנו חברים מכיתה ב', עברנו יחד את שיתוק הפוליו והובלנו יחד את מאבק הנכים". לדבריו, "הוא היה איש של חברים, איש של בית פתוח שתמיד היה עסוק במאבק הנכים ופעל לקידום הרווחה.

   

  "היה לו בית שמקבל כל אחד. יחד עם אשתו הם הקימו משפחה יפה. בשנה האחרונה הוא לא יכול היה לתפקד, ראיתי אותו מתבוסס בדמו. אחרי כל המאבקים ניסינו לסייע לו ולעזור לו, גם הרופאים והאחיות, אבל לא כלום עזר. רוב החיים שלו היו סביב הנכים, ובחמש השנים האחרונות הוא ניהל את מטה המאבק של הנכים בהסתדרות".

   

  לבית משפחת צודקביץ' בשכונת ביצרון בתל-אביב הגיעו מאז קבלת ההודעה על מותו עשרות מנחמים. הלוויתו תתקיים בצהריים בבית העלמין ירקון.


  פורסם לראשונה 13/02/2006 23:17

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: זום 77
  צודקביץ'. שאג עבור הנכים
  צילום: זום 77
  צילום: עטא עוויסאת
  טוויטו. הוביל מאבקים חשובים
  צילום: עטא עוויסאת
  צילום: גבי מנשה
  קריים. נותרנו יתומים
  צילום: גבי מנשה
  מומלצים