שתף קטע נבחר

ננו-פצצות למלחמה בסרטן

ננו-צינורות פחמן הם מולקולות מיקרוסקופיות שעוביין הוא מסדר גודל ננומטרי (ננומטר – מיליארדית המטר), העשויות מאטומי פחמן המאורגנים במבנה דמוי צינור חלול. כעת, התגלה כי ניתן להשתמש בצינוריות אלו כדי "לפוצץ" תאים סרטניים באופן נקודתי

בתנאים המתאימים, ננו-צינורות פחמן פועלים כפצצות זעירות. פצצות אלה עשויות לשמש לצרכים רפואיים

מה לא נאמר עדיין על שימושיהם האפשריים של ננו-צינורות פחמן (carbon nanotubes)? ננו-צינורות פחמן הם מולקולות מיקרוסקופיות שעוביין הוא מסדר גודל ננומטרי (ננומטר – מיליארדית המטר), העשויות מאטומי פחמן המאורגנים במבנה דמוי צינור חלול. אחד השימושים שמרבים לדון בהם למולקולות אלה הוא ליצירת כבל חזק ביותר, חזק בהרבה מפלדה, העשוי לשמש, בין השאר, לבניית כבל למעלית החלל. עתה מתגלה שימוש אפשרי חדש בהן, והפעם ברפואה.

 

בלאג'י פאנקאפאקסאן (Panchapakesan), חוקר באוניברסיטת דלאוור, ארצות-הברית, עומד בראש צוות המפתח בימים אלה שיטה להשמדת גידולים סרטניים באמצעות פיצוץ של צינורות פחמן. פאנקאפאקסאן וצוותו גילו שכאשר צרור של צינורות פחמן נחשף לאור, הוא מתחמם ובעקבות זאת -מתפוצץ. דבר זה איננו מתרחש בצינור פחמן בודד, משום שהחום הנוצר כאשר האור פוגע בו מתפזר לאוויר שמסביב. בצרור של צינורות פחמן, לעומת זאת, החום הנוצר עקב החשיפה לאור איננו יכול להתפזר לאוויר במהירות, והצרור מתפוצץ עקב החום המתהווה בתוכו. בדרך זו מתקבלת מעין ננו-פצצה, העשויה לקטול תאים סרטניים.

 

התגלית שננו-צינורות פחמן מתפוצצים כאשר מוקרן עליהם אור באה לעולם במהלך ניסויים שערכו פאנקאפאקסאן וצוותו למטרה אחרת – לבדוק את האפשרות להשתמש בננו-צינורות פחמן ככלי להעברת תרופות לתוך תא ביולוגי. ננו-צינורות פחמן הם קטנים מגודלו של תא יחיד, ולכן פעולה כזו היא אפשרית.

 

פאנקאפאקסאן מאמין שלשימוש בננו-צינורות פחמן ליצירת ננו-פצצות יש עתיד מבטיח ככלי לריפוי גידולים סרטניים שונים, במיוחד סרטן השד. יתרונותיהן של ננו-פצצות אלו הם בעוצמת ההתפוצצות שלהן, ההורסת את התאים הסרטניים; בסלקטיביות שלהן (כיוון שיוחדרו אך ורק לתאים סרטניים); בעובדה שהן אינן דורשות התערבות פולשנית; וכן בהיותן בלתי רעילות. יהיה אפשר להשתמש בהן גם בשילוב עם טכנולוגיות אחרות, כגון מיקרוכירורגיה (ניתוחים המבוצעים תחת מיקרוסקופ באמצעות מכשירים זעירים). ייתכן שננו-פצצות יאפשרו טיפול גם בגידולים סרטניים באזורים שנחשבו עד כה לבלתי ניתנים לניתוח, כגון עורקים וורידים.

 

חזונו של פאנקאפאקסאן הוא, שבעתיד יהיה הציבור מצויד בערכות ביתיות המסוגלות לזהות סרטן. אם יגלו כי הם לוקים בסרטן באמצעות ערכות אלו, יוכלו האנשים לגשת למרפאה לאחר שעות העבודה שלהם, לקבל טיפול באמצעות פצצות מיקרוסקופיות המבוססות על ננו-צינורות פחמן, ולחזור הביתה.

 

האם בעתיד יהפכו ננו-פצצות המבוססות על ננו-צינורות פחמן את סוגי הסרטן למיניהם למחלה שאפשר לרפאה בקלות?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
הננו-טכנולוגיה מצטרפת לטכנולוגיה הקיימת במלחמה בסרטן
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים