שתף קטע נבחר

יזהר אשדות בכנס מרצ: רוצים להיות לוזרים

כנס חגיגי וססגוני פתח את קמפיין הבחירות של מרצ. במפלגת השמאל התהדרו בקישוטים כמו עמוס עוז, חנה מרון, והזמר יזהר אשדות שקרא: "מרצ היא מפלגה של לוזרים, ואני מעדיף להיות לוזר". האם הרוחנית, שולמית אלוני, תקפה את ממשלת אולמרט על "גזילת הכסף מהפלסטינים"

"חרפה", "ענישה קולקטיבית", "התנהגות נקמנית" - אלה רק חלק מה"מחמאות" שחלקה שולמית אלוני, יו"ר מרצ לשעבר ואמה הרוחנית של התנועה, לצעדי ממשלת אולמרט בכינוס שציין אמש (יום א') את הפתיחה הרשמית של קמפיין הבחירות. את הערב שנערך בהאנגר 11 בנמל תל-אביב הנחו במשותף השחקניות חנה מרון וליאורה ריבלין.

 

"ישנה חרפה בהחלטת הממשלה שהחליטה לגזול כסף מהפלסטינים, על מנת לעשות להם דיאטה ולגרום להם להיות רעבים. אנו תובעים מהם לקיים את ההסכמים, אבל אנחנו הראשונים להפר אותם. לא היו שם בחירות הוגנות? שם, אפילו המתים לא הצביעו כמו אצלנו, אז מדוע עושים ענישה קולקטיבית לעם שלם? כך עושה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון?", תהתה אלוני.

 

 

הכינוס החגיגי נערך באווירה צבעונית ובהשתתפות מאות פעילים. לכל אורכו הושמע ג'ינגל הבחירות של מרצ והוצגו הסרטונים ושלטי החוצות. בכינוס נאמו לצד אלוני שורה של מועמדי מרצ לבחירות, וכן הסופר עמוס עוז והאמן יזהר אשדות.

 

יו"ר מרצ, יוסי ביילין, התייחס אף הוא לנעשה ברשות הפלסטינית: "מרצ מפרידה בין פרגמטים לבין אנשי חמאס. מרצ היא הערובה לקואליציה של שפיות באזור המדמם הזה. רק מי שבעיניו הכל שווים, מאמין שאפשר לעשות שלום עם עם אחר. מי שלא רואה עניים ממטר לא רואה פלסטינים ממטר. הכל אותו הדבר".

 

ביילין תקף חזיתית את מפלגת העבודה שאותה כינה "מפלגה שיוצאת מהקואליציה לקראת הבחירות ומתחפשת - פעם עם זקן ופעם עם שפם, רק כדי לחזור אליה שוב". את קדימה כינה "מפלגת פתק לבן". בדבריו התייחס גם לסוגיית השחיתות ואמר: "אסור שבית המשפט יהיה הסכר היחידי בפני שחיתות והידרדרות לעולם שלישי. הסכר צריך להיות בפוליטיקה ובשביל זה צריך להצביע רק עבור מפלגה נקיה באמת".

 

חבר הכנסת רן כהן התייחס גם הוא לנושא הפלסטיני ואמר: "שכנענו את קדימה שצריך לצאת מהשטחים אבל עדיין לא שכנענו שצריך לעשות זאת בהידברות. שיכנענו את מפלגת העבודה לצדק חברתי אבל זה לא אומר שפניה לשם. רק מרצ מבטיחה צדק חברתי".

 

רוצים להיות לוזרים

 

גם הסופר עמוס עוז, שעלה אחרי אלוני, התייחס לנצחון החמאס ברשות הפלסטינית כשאמר: "אל תבואו ותאמרו 'הם (אנשי הפתח - ר"נ) הובסו בבחירות, ולכן אין עם מי לדבר. גם אנחנו הובסנו. ואני אומר - יש עם מי לדבר. יש לאמץ את היוזמה הסעודית כבסיס לתחילת המשא ומתן. על בסיס זה ישראל צריכה לפתוח בהידברות ולהגיע להסדר עם הליגה הערבית. העם הפלסטיני יאמץ הסדר שהתקבל על-ידי הליגה הערבית. זו הדרך לעקוף את החמאס ולא באמצעות חרמות ונידויים".

 

עוז הלהיב את הנוכחים כשפתח ואמר: "כל יום וכל שעה שנשארו עד הבחירות, חייב כל אחד לצאת ולהסביר שוב ושוב את הקשר שלא ינותק בין העוני לבין הכיבוש, בין הדיכוי החברתי בישראל, לדיכוי מחוצה לה. אלו הם אינם נושאים שונים, אלא אותו נושא".

 

יזהר אשדות התייחס גם הוא בתורו לחיים שהוא מבקש לראות בישראל: "אנחנו עם של ווינרים. אנחנו מנצחים בכל המלחמות, בכדורסל ובתחרויות יופי. בילדות לימדו אותי שהשאיפה לניצחון היא ערך עליון של הישראלי החדש. הניצחון הוא כמו סם. נמאס לי לחיות במדינה נרקוטית שמצב הרוח שלה נע בין אופוריה לדכדוך.

 

"אני לא רוצה לנצח, אלא לחיות במדינה שפויה. מרצ היא מפלגה של לוזרים. אנשים כמו שולמית אלוני, יוסי שריד ואחרים, שבעו תבוסות פוליטיות בחייהם. כעת האנשים האלה רואים איך דעות המיעוט שלהם הפכו לדעה המרכזית של הפוליטיקה הישראלית. אם כך - אני מעדיף להיות לוזר".

  

ביילין חתם את הערב כשאמר ש"עם צבא שלום נפלא שכזה, אפשר רק לנצח. ב-28 במרס נחזור להישג הצנוע שהיה לנו עד לא מזמן -10 מנדטים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרפה. אלוני
צילום: צביקה טישלר
צילום: אלי אלגרט
מאמין שאפשר לעשות שלום. ביילין
צילום: אלי אלגרט
צילום: אלי אלגרט
הגיעה לתמוך. מרון
צילום: אלי אלגרט
צילום: אלי אלגרט
הנחתה את הכנס. ריבלין
צילום: אלי אלגרט
מומלצים