שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הערכה בצרפת: חלימי נרצח על רקע אנטישמיות
  חוקרי הרצח של היהודי אילן חלימי בצרפת, פרשה שמסעירה את המדינה כולה, משנים כיוון. עד כה הכחישו במשטרה כי אנטישמיות היתה מניע להתעללות, אולם שרים בכירים אישרו כי ייתכן שעונה ונרצח משום שהיה "יהודי עשיר". ראש ממשלת צרפת, דומיניק דה וילפן, הגדיר את המעשה "פשע ברברי", והתחייב למצות את הדין עם האחראים
  תפנית בחקירה: ייתכן שאנטישמיות היתה אחד הגורמים שהובילו לחטיפתו ורציחתו של היהודי אילן חלימי בצרפת – כך העריכו אתמול (יום ב') שרים בכירים במדינה שהתייחסו למקרה כאל "ברבריות בלתי נתפסת".

   

  חלימי, איש מכירות של חברת תקשורת סלולרית בן 23, נמצא לפני כשבוע כשהוא עירום וכפות סמוך למסילת רכבת מדרום לפריז, ועל גופו נתגלו סימני דקירה וכוויות. בדרך לבית החולים, מת מפצעיו.

   

  שר המשפטים הצרפתי, פסקל קלמנט, אישר כי חוקרי הפרשה מתייחסים ל"אנטישמיות החמורה" כאל אחד המניעים לרצח. הוא סיפר כי אחד החשודים העיד שחלימי נבחר כיעד להתעללות "משום שהיה יהודי, ובשל היותו יהודי עשיר".

   

  עד כה, הכחישו במשטרה הצרפתית שהרקע למעשה הוא אנטישמיות, אולם בקהילה היהודית לא השתכנעו. יותר מ-1,000 יהודים השתתפו שלשום בעצרת מחאה ברחובות פריז, שבה דרשו שהצדק ייצא לאור וקראו: "נקמה לאילן".

   

  ראש הקהילה היהודית בצרפת, רוג'ר קוקירמן, האיץ בממשלה "להגיע לחקר כל האמת" בפרשה, שמסעירה את צרפת כולה. בארוחת ערב שבה השתתף גם ראש ממשלת צרפת, דומיניק דה וילפן, שאל קוקירמן: "האם אילן חלימי נרצח בשל היותו יהודי? אדוני ראש הממשלה, אתה מחוייב לומר את האמת".

   

  דה וילפן השיב כי השופט החוקר את הפרשה מצא עדויות לכך שהרקע לתקיפה היה אנטישמיות. לדבריו, הוא הנחה את שרי הפנים והמשפטים לבחון את כל כיווני החקירה האפשריים. "נעשה הכל כדי שמי שעמד מאחורי הפשע הברברי הזה יוכנס מאחורי סורג ובריח", אמר.

   

  עד כה נעצרו 13 חשודים במעורבות במקרה. על פי הערכת המשטרה המקומית, מנהיג הכנופייה, שמכנה עצמו "המוח של הברברים", השתמש בצעירה על מנת לפתות את חלימי וללכוד אותו, ואז להביאו לידי כמה חברים נוספים בחולייה, שעינו אותו בדרישה לקבל כופר.

   

  ככל הידוע, לפני כחודש נכנסה צעירה לחנות מכשירי הטלפון הסלולרים בפריז שבה עבד חלימי ופתחה עימו בשיחה. השניים החליפו מספרי טלפון ולאחר מספר שיחות קבעו להיפגש בפרבר מדרום לפריז. ב-20 בינואר יצא חלימי לפגישה ומאז נעלם.

   

  בשלב מאוחר יותר יצרו החוטפים קשר עם בני משפחתו של חלימי ודרשו מהם כופר בסך של 400 אלף אירו, אולם מכיוון שהמשפחה לא הצליחה לאסוף סכום כסף כה גדול, החוטפים הנמיכו את דרישתם ל-5,000 אירו "בלבד". לאחר מכן, ביום חמישי לפני כשבוע וחצי, ניתקו החוטפים את הקשר.

    

  גילאיהם של חברי הכנופייה החשודים, שלהם מיוחסים עוד שישה מקרים של חטיפה בשנה האחרונה, נע בין 17 ל-32. ההערכה היא כי רוצחו של חלימי, שעל פי החשד עונה לשם יוסוף פופאנה, עדיין מסתובב בחופשי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום רפרודוקציה: משטרת צרפת
  אילן חלימי ז"ל. נרצח כי היה "יהודי עשיר"
  צילום רפרודוקציה: משטרת צרפת
  צילום: איי פי
  פשע ברברי. דה וילפן
  צילום: איי פי
  מומלצים