שתף קטע נבחר

קדימה מיישרת קו עם נתניהו ופרץ: נלחמים בעוני

השר מאיר שטרית וד"ר דן בן דוד, הציגו את המצע הכלכלי-חברתי של המפלגה. שטרית אמר כי "הפער החברתי-כלכלי מהווה איום קיום על ישראל בטווח הארוך". הוא ציין כי תקציב הביטחון צריך לעבור "התייעלות" והבטיח הטבות לסטודנטים "כי שיפור מצב ההשכלה יהיה אחד הגורמים לטיפול בעוני". בצד ההבטחות, שטרית סירב להתחייב על שינוי מדיניות הקצבאות. הליכוד: "מדובר בהבטחות חסרות כיסוי"

"במדינת ישראל שלוש בעיות מרכזיות: רמת החיים נסוגה בהתמדה בהשוואה למדינות מפותחות אחרות, שיעורי העוני גדלים ב-30 השנה האחרונות, ממדי אי השיוויון הולכים וגדלים בישראל. הרעיון המרכזי של קדימה, הוא התמודדות עם שלושת הבעיות הללו, המהוות חומר נפץ חברתי", כך אמר היום (ג') השר מאיר שטרית בהצגת המצע הכלכלי החברתי של קדימה.

 

השר מאיר שטרית וד"ר דן בן דוד, הציגו הבוקר את מצע קדימה בנושאי חברה וכלכלה. הצגת המצע כלכלי-חברתי נעשתה במטה מפלגת קדימה בפתח תקווה. שטרית הותקף בשאלות באשר לאחריותו האישית ואחריות שרי קדימה למצב הפערים החברתיים בישראל ומצב החברתי הירוד. לטענת השר שטרית, מדובר בתופעות הנמשכות כבר 30 שנה. עם זאת, טען השר "שבשל היות הליכוד כבול בהסכמים קואליציוניים, הוא לא יכל, לכאורה, לטפל בתופעות הקשות".

 

 

השר שטרית אמר: "גם אם יש כוונה לשמירה על יעדי הצמיחה הכלכלית, אין המדובר בג'ונגל. צריך לשמור על כללים שמאפשרים לחלשים לצאת ממעגל העוני. כ-33 אחוז מהמשפחות חיות היום בישראל מתחת לקו העוני. הפער החברתי-כלכלי מהווה איום קיום על ישראל בטווח הארוך. אבל הטיפול בעוני לא נועד רק לטפל בעניים. אם לא יהיה טיפול בעוני, לא תהיה צמיחה וזאת הבעיה. יש קשר בין אבטלה ומצב ההשכלה של האוכלוסיה. ככל שרמת ההשכלה גבוהה יותר - שיעור האבטלה נמוך יותר. שיפור מצב ההשכלה יהיה אחד מהגורמים לטיפול בתופעת העוני", אמר שטרית.

 


מסיבת העיתונאים. צילום: אלי אלגרט

 

עוד דיבר שטרית על פתרון מערכתי לעידוד אנשים לצאת לעבודה, באמצעות מס הכנסה שלילי, הטבות מס כולל עוזרת בית, הוצאות לימודים באוניברסיטה, ריבית על המשכנתא לזוגות צעירים, דיווח של כל האזרחים במשק לשלטונות המס כדי להאבק בהעלמת הכלכלה השחורה והעלמות המס מסדר היום, והקטנה דרמטית של העובדים הזרים, הגברת יכולת ההשתלבות והייצור של ישראלים בכוח העבודה.

 

"תנו לנו 62 מנדטים, כדי שלא יהיו לנו תירוצים לאי ביצוע מדיניות הכלכלית-חברתית של קדימה", מבקש השר שטרית. "אם המפלגה תצטרך להיות שותפה קואליציונית עם מפלגות אחרות, הציבור ישלם את המחיר", אמר. "אין עוד מדינה בעולם עם שיעורי צמיחה, אבטלה עוני ואי שיוויון כה בעייתיים הנמשכים תקופה כה ארוכה. קדימה יכולה לשנות זאת מהיסוד - רק אם נקבל מנדט", אמר.

 

הבטחות לסטודנטים

 

בין ההטבות אותן פרש השר שטרית במסיבת העיתונאים היו כאלה שיינתנו לסטודנטים: "כל סטודנט יוכל ללמוד באוניברסיטה, בלי לבדוק את רמת הכנסת הוריו, באמצעות הלוואה בגובה שכר הלימוד. הלוואה זאת תינתן ללא ריבית, ותוחזר בתשלומים לאורך זמן. סטודנטים מתנדבים בפר"ח, יקבלו מלגת קיום נוספת", אמר. שטרית הוסיף שחלק מהתוכנית הכלכלית של קדימה היא להאבק בפשיעה, לעודד את מעמד האישה, טיפול אישי בילדים ובנוער בסיכון, הרחבת המאבק בתאונות דרכים תוך הבאה מחודשת לדיון את הקמת המועצה הלאומית למאבק בתאונות הדרכים על פי דו"ח שיינין. כמו כן מבטיח שטרית לטפל בבעייתם של 300 אלף מנועי חיתון מקרב העולים החדשים דרך חקיקת חוק.

 

בהתייחסו להבטחות נתניהו אמר שטרית: "אם ביבי אומר לחסל את העוני בתוך שלוש שנים, זה דבר לא רציני. הנדיבות הזאת של ביבי תעלה למעלה מ-10 מליארד שקל בשנה".

 

שטרית אמר כי "כסף לא חסר, הבעיה היא בסדר העדיפויות הלאומי. היינו כבולים בעבר בהתחייבויות קואליציוניות, המגמה של המצב הכלכלי נמשכת כבר 30 שנה. אנו מבקשים לשנות את המצב, לכן אנו מבקשים מנדטים. אם נוציא אנשים ממעגל העוני - לא נזדקק למעגל מקבלי הקצבאות. רק מי שיוותר במעגל העוני - יקבל קצבאות". עם זאת, שטרית לא היה מוכן להתחייב על שינוי מדיניות הקצבאות שנקבעה בימי בנימין נתניהו כשר אוצר.

 

באשר למערכת הביטחון אמר השר שהיא צריכה לעבור התייעלות: "אני חושב שבשנים האחרונות לא נעשה קיצוץ מאסיבי במערכת הביטחון. שטרית אמר ש"יעד התוכנית כלכלית של קדימה אמור להסתיים בתום קדנציה אחת". עוד אמר שהמאזן המסחרי של ישראל הוא טוב, אך צריך לשפר את המצב של החוב הלאומי. שליש מתקציב המדינה היום הוא החזר חובות, כולל החובות עבור הסיוע האמריקני. רק הריבית על החוב היא יותר גדולה מההוצאה הציבורית על בריאות חינוך. זאת מדינה שלא יודעת לחיות על פי האמצעים שלה", אמר.

   

הליכוד אמר בתגובה להצגת המצע הכלכלי-חברתי של קדימה: "מדובר בהבטחות חסרות כיסוי של קדימה, הבולטות במיוחד בהשוואה לחוסר המעש של אולמרט כשר אוצר". לדברי הליכוד, "כדי לצאת ממעגל השיתוק הכלכלי של אולמרט, הליכוד מציע להעביר את תקציב 2006 עוד לפני הבחירות . הליכוד יתמוך במהלך כזה מהאופוזיציה מתוך אחריות לאומית למשק".

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
שטרית. "העוני - כבר 30 שנה"
צילום: אלי אלגרט
ד"ר דן בן דוד. שותף למצע
מומלצים