שתף קטע נבחר

הדי.אן.איי הוכיח: האנס שזכה למשפט חוזר - אנס פעמיים

ב-1991 הואשם אדריאן שוורץ בשבעה מעשי אונס ותקיפות מיניות של ילדות ולבסוף זוכה בשישה מתוכם. מבין כותלי הכלא הוא נלחם במשך 15 שנה על משפט חוזר בהרשעה השביעית - ולבסוף הצליח בספטמבר האחרון. כעת טוענים במשרד המשפטים: ראיות גנטיות חדשות קושרות אותו לשני מעשי אונס, שמהם זוכה. הוא לא יואשם בהם בשנית, אך הדבר עלול לפגוע אנושות בסיכויי הצלחת המשפט החוזר

התפתחות דרמטית בפרשת המשפט החוזר של האנס אדריאן שוורץ: הפרקליטות הודיעה היום (ג') לבית המשפט המחוזי בתל אביב כי יש בידיה כעת ראיות די.אן.איי חד משמעיות לכך שאדריאן שוורץ, שהורשע בעבירות מין חמורות שביצע בילדות, אכן אנס שתי ילדות בנות 13 לפני עשרים שנה.

 

שוורץ, כזכור, הורשע בשנות השישים בתשעה מקרים של תקיפות מיניות שונות ונשלח ל-14 שנות מאסר בפועל, מתוכן ריצה כשני שלישים ושוחרר. בשנת 91 הואשם שוב בשבעה אישומים של עבירות מין חמורות שביצע בילדות. בית המשפט המחוזי זיכה אותו מחמישה מקרים והעליון זיכה אותו מאוחר יותר בערעור ממקרה נוסף. בגין המקרה השביעי, שעניינו אונס ברוטאלי שביצע בילדה בירושלים, נגזרו עליו עשרים שנות מאסר.

 

שוורץ הספיק לרצות 15 שנים מתוך ה-20 שנגזרו עליו עד שבספטמבר האחרון נעתר שופט העליון, אדומנד לוי, לבקשתו והורה על קיום משפט חוזר בתיק שבו הוא הורשע. הסיבה העיקרית להחלטה היו ממצאים חדשים של בדיקת די.אן.איי. לטענת ההגנה, הממצאים החדשים יסייעו בזיכויו. בתביעה סבורים שהממצאים דווקא יתמכו באשמתו. השופט לוי קבע כי סוגיה זו תתברר בבית המשפט המחוזי בתל אביב, במסגרת משפט חוזר.

 

עיקר הוויכוח נסוב סביב חוות דעת גנטית עליה הורה בשעתו שופט העליון בדימוס, מישאל חשין, הבדיקה נמשכה עד סוף שנת 2004 וחוקרת המכון, ד"ר מיה פרוינד, קבעה בחוות דעתה כי בכל המוצגים שנבדקו אותר הפרופיל הגנטי של הילדה ופרופיל גנטי נוסף של זכר, שמקורו לא יכול להיות אדריאן שוורץ. זמן קצר לאחר מכן חזרה בה ד"ר פרוינד מחוות הדעת בטענה שמדובר ב"טעות בניסוח". היא הסבירה כי כוונתה בחוות הדעת הייתה ש"לא ניתן לחייב או לשלול את אדריאן שוורץ כמקור" לחומר הגנטי הגברי שאותר בממצאים.

 

מוצגים ודגימות ששרדו בתיק זה נשמרו במעבדה הביולוגית של המחלקה לזיהוי פלילי במשטרה והתביעה ביקשה לשלוח אותם למעבדה בחו"ל, לביצוע בדיקות די.אן.איי נוספות. זאת כיוון שבחו"ל קיימות שיטות בדיקה שונות מאלה הנהוגות בישראל.

 

התביעה הציעה שהמשלוח והבדיקות יעשו בהסכמה, ורק בסוף ינואר 2006 הגיעו הצדדים להסכמה והחלו בתיאום המשלוח המשותף, תחת חסותו של בית המשפט.

 

ממשרד המשפטים נמסר היום כי במעבדה הביולוגית אותרו דגימות חומר זעירות,

שמוצו מתוך מוצגים לצורך סקירה במיקרוסקופ, וקשורים לשניים מהתיקים בהם זוכה שוורץ.

 

בינואר השנה ביקש שוורץ להשתחרר מהמעצר בו הוא נתון בטענה כי "החלים" מנטייתו הפושעת, של ביצוע מעשי אונס אלימים במיוחד בילדות. היום טוענים בפרקליטות כי לא ניתן יהיה להעמידו לדין שוב בגין אותם מעשי אונס מהם כבר זוכה, אך הדבר מוכיח את מסוכנותו.

 

הממצאים החדשים נוגעים כאמור לשני מעשי אונס ברוטאליים שבוצעו בשתי ילדות בנות 13 בשנים 85'-86'. עובדות אלה, טוענים בפרקליטות, מפריכות את הכחשותיו הנמרצות של שוורץ, שפוזרו במהלך השנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
שוורץ. דרמה של ממש
צילום: תומריקו
מומלצים