שתף קטע נבחר

בית הדין בהאג: הגנרל הסרבי מלאדיץ' טרם נתפס

התובעת הראשית של בית הדין המיוחד בהאג שמה קץ לגל השמועות: הגנרל הסרבי הנמלט ראטקו מלאדיץ' לא נעצר ולא אותר ולא מתנהל מו"מ על הסגרתו. הוא נמצא בסרביה בהישג ידן של הרשויות וחייבים לעצור אותו מיד

בית הדין המיוחד בהאג דחה היום (ד') את השמועות אודות מעצרו או איתורו של הגנרל הסרבי הנמלט ראטקו מלאדיץ', שמבוקש באשמת רצח עם ופשעי מלחמה בתקופת מלחמת בוסניה.

 

התובעת הראשית של בית הדין, קלרה דל-פונטה, כינסה מסיבת עיתונאים והכחישה את הדיווחים שפורסמו אתמול לפיהם הפושע המבוקש נעצר או לפחות אותר בסרביה. לדבריה, מלאדיץ' עדיין חופשי אולם הוא נמצא "בהישג ידן" של רשויות החוק הסרביות.

 

"ראטקו מלאדיץ' נמצא בסרביה, אין ספק בקשר לכך - הוא היה שם משנת 1998", אמרה דל-פונטה. "במשך כך הזמן הזה הוא היה בהישג ידן של רשויות החוק הסרביות. אפשר וצריך לעצור אותו מיד", חזרה התובעת על דברים שהיא אומרת מזה חודשים ארוכים.

 

לדבריה, "אין בסיס" לדיווחים בתקשורת לפיהם מלאדיץ' נעצר, ואין "כל אינדיקציה" על משא ומתן המתנהל עימו בנוגע להסגרתו, הוסיפה התובעת.

 

מלאדיץ', מפקד הצבא הסרבי בבוסניה, מבוקש מזה עשור בידי בית הדין לפשעי מלחמה של האו"ם בהאג באשמת רצח עם ופשעי מלחמה. התובעים טוענים, בין השאר, שהוא האיש שתיכנן ופיקד על הטבח בסרברניצה, שם נרצחו כ-8,000 גברים ונערים מוסלמים ב-1995.

 

גל השמועות על מעצרו התעורר אמש לאחר דיווחים בכלי תקשורת בבוסניה וסרביה. שלטונות סרביה הכחישו את הדיווחים אולם גורם ביטחון אמר שהפושע המבוקש אותר ומתנהל עימו משא ומתן על הסגרתו.

 

הדיווחים הסותרים העידו על העצבים המתוחים בסרביה, שבוע בלבד לפני החלטת האיחוד האירופי בשאלה האם להמשיך במגעים עם בלגרד באשר להצטרפותה לאיחוד ב-2012 - או שמא להקפיא אותם כעונש על שטרם עצרה והסגירה את מלאדיץ' לבית הדין.

 

התקשורת הסרבית עסקה בשבוע האחרון רבות בהשערות באשר להסגרתו הקרובה של מלאדיץ'. נכתב שבלגרד נחושה להציל את שיחות ההצטרפות שלה לאיחוד על ידי הסגרתו של מלאדיץ', גם אם הדבר עלול לעורר גל זעם בציבור. 

 

"יש להסגיר את מלאדיץ' וקראדז'יץ' (פטרונו הפוליטי של הגנרל - ר.ב) לבית הדין כדי שישלמו על רצח העם של 8,000 המוסלמים בסרברניצה", אמרה דל-פונטה.

 

היא קראה ל-25 מדינות האיחוד האירופי לתמוך במאמצים אלה על ידי איומים על סרביה בסנקציות אם לא תפעל להביא את הפושעים הנמלטים לדין. "ההתניה שהטיל האיחוד האירופי בהקשר של המשא ומתן על צירוף (סרביה) הוא גורם בעל חשיבות גדולה. סרביה יודעת שניתן יהיה להקפיא את המשא ומתן או לעוצרו אם בלגרד לא תשתף פעולה באופן מלא", הוסיפה דל-פונטה.

 

אלא שההכחשות שלה לא שמו קץ לגל השמועות לפיהן מלאדיץ' אכן נעצר או מנהל מו"מ על הסגרתו למען עתיד מולדתו. העיתונים הסרבים "גלאס ינוסטי" ו-"בליץ" והעיתון הבוסני "נזביסנה נובינה" דיווחו שהגנרל בן ה-63 נמצא במקום מסתור ומנהל משא ומתן עם תנאי הסגרתו. 

 

על פי הדיווחים, השיחות מתנהלות בטירה או בקתת ציד מבודדת. העיתון "קוריר" בבלגרד ציטט מקור בשירות הביטחון הסרבי BIA שטען שההכחשה של הממשלה היא סיפור כיסוי. "דובר הממשלה לא יעז לאשר את המעצר מחשש למהומות בבלגרד. אבל זה לגמרי נכון שהוא נעצר".

 

פרשנים ציינו שלמקום מעצרו של מלאדיץ' יש חשיבות. אם יתפרסם דבר מעצרו בסרביה, מלבד הכעס הציבורי עלול הדבר לעורר ביקורת בינלאומית כלפי בלגרד, שיכולה הייתה לעוצרו קודם ולא עשתה זאת. לפיכך ישנם הטוענים שהוא הועבר בחשאי לבוסניה, ושם ייחשף - כפי שהיה בעת מעצרו של סלובודן מילושביץ'.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיתונים בבלגרד מדווחים על מעצרו של מלאדיץ'
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
צריך לאיים על סרביה בסנקציות. דל-פונטה
צילום: רויטרס
מומלצים