שתף קטע נבחר

חיפה: האם תאושר הריסת גשר פז בשבת?

הריסת הגשר מהווה אבן נגף ביחסי חרדים-חילונים בחיפה מזה כשנתיים. העירייה מבקשת להרוס את הגשר הישן בשבת, כדי להימנע מחסימת ציר מרכזי ועמוס מאוד, אך הדתיים מתנגדים לחילול שבת

עיריית חיפה והחברה העירונית "יפה נוף" ייאלצו ככל הנראה לבטל את תוכניתם להרוס במהלך השבת הקרובה את גשר "פז" בכניסה המזרחית לחיפה, בשל לחץ שמפעילים גופים חרדים על הממשלה, בדרישה שלא לאפשר את ביצוע העבודות בשבת. ב"יפה נוף" קיבלו כבר אמש הודעה בעל פה על ביטול העבודות אולם הבוקר (יום ה') עדיין המתינו להודעה בכתב ממשרד התחבורה או ממשרד ראש הממשלה, שיבהירו אם ניתן להמשיך בהכנות.

 

הריסת הגשר מהווה אבן נגף ביחסי חרדים-חילונים בחיפה מזה כשנתיים. הגשר הוקם בימי המנדט הבריטי והוא מושבת כבר מספר שנים. במקומו הוקם גשר חדש ורחב יותר. העירייה מבקשת להרוס את הגשר הישן משום שהוא חוסם חלק מעורקי התחבורה המרכזיים שעוברים תחתיו. הריסה כזו ניתן לבצע רק בשבת, משום שמתחת לגשר עובר ציר הכניסה הראשי לחיפה מכיוון מזרח, דרך בר יהודה, וכן מסילת רכבת המובילה את כל תעבורת הרכבות מחיפה צפונה.


גשר פז. מועד להריסה (צילום: אלעד גרשגורן)

 

חסימה של כל נתיבי התעבורה האלה בימי חול תגרום לקטסטרופה תחבורתית, מסבירים בעירייה, ולפיכך יש להרוס את הגשר בשבת. "כביש הכניסה הזה לחיפה הוא עורק חירום שאין לו חלופות. כל הגופים מסרבים לאפשר לסגור אותו באמצע השבוע - החל בצה"ל ובמשטרה וכלה בגופים העירוניים. אמבולנסים נוסעים בו, מיכליות דלק. אף אחד לא מוכן לקחת את הסיכון שהדרך לבית החולים תיחסם, וכמובן שגם רכבת ישראל לא יכולה לעצור את תנועתה בשל ההריסה".

 

ההריסה אמורה הייתה לצאת אל הפועל כבר לפני כשנתיים, אולם בוטלה בלחץ הציבור החרדי, ואילו השבוע קיוו בעירייה להרוס את הגשר בתקווה שהעניין נשכח.

 

מאיימים בהפגנות המוניות

 

אלא שנציגי הציבור החרדי בחיפה ובמועצת העיר שמעו על התוכנית והודיעו שאם תצא אל הפועל ייערכו הפגנות מחאה סוערות מול אתר ההריסה. כבר אתמול נמסרה הודעה על חילול השבת המתוכנן בירושלים ובני ברק, ואלפים מבני העדה החרדית איימו כי יגיעו "לעשות שבת" בחיפה, ולמחות נגד העבודות.

 

במקביל, הפעילו המפלגות החרדיות לחץ על ממלא מקום ראש הממשלה, לדחות את העבודות ולמנוע חילול שבת. גורמים בעיריית חיפה אישרו ל-yent כי משרדו הוא זה פעיל את הלחץ על משרד התחבורה והרשות המקומית, שלא לבצע את העבודות. ח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה, אחד הפעילים בניסיון להשפיע על משרד ממלא מקום ראש הממשלה אמר ל-ynet כי ההצלחה לדחות פעם נוספת את העבודות מוכיחה שהעם בישראל רוצה לשמור על השבת. "אף אחד לא רוצה לעבוד בשבת, והעובדה היא שאותו נפח תנועה דליל שיש בשבת אפשר למצוא גם בלילה שבין חמישי לשישי, או בצאת השבת. העבודות האלה לא מוכרחות לצאת לפועל דווקא בשבת עצמה. זו מדינה יהודית ורוב הציבור רוצה לשמור על קדושת השבת", אמר.

 

בסיעת שינוי מיהרו להפנות אצבע מאשימה כלפי אולמרט, וכלפי ראש עיריית חיפה, יונה יהב, שהצטרף באחרונה לקדימה. "יהב משלם לאולמרט במזומן על חשבון הצטרפותו לקדימה. הפסקת העבודות בשבת, במחיר של סיכון חיי אדם, היא כנראה שיק ראשון על חשבון ההסתכם המתרקם בין קדימה לש"ס".

 

בעיריית חיפה טרחו להדגיש כי לא הם אלה שמקבלים בסופו של דבר את ההחלטה.

 

ממשרד התחבורה נמסר כי כעת נבחנות דרכים נוספות לפרק את הגשר כדי להימנע מפגיעה ברשגותיו של הציבור הדתי. "עד שלא ימוצו כל האפשרויות האחרות, נימנע מהפירוק בשבת", אמר דובר משרד התחבורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גשר פז
צילום: אופירה יוחנן
מומלצים