שתף קטע נבחר

התפתחות מפתיעה: הוצא צו מניעה נגד הריסת אוסישקין

שופט תורן נענה בכך לעתירת המועדון הימי של הפועל ת"א, מתוך חשש כי פעולות ההריסה יביאו לסיכון המבנה שלו הצמוד לאולם. כבר הבוקר החלו עובדי העירייה לפרק את הסלים והפרקט, שראה כל כך הרבה רגעים גדולים. מספר אוהדים הגיעו למקום ולא הצליחו לעצור את הדמעות: "זה יסיים סופית את דרכה של הפועל בכדורסל". קבוצת הנשים של המועדון נותרה ללא אולם ביתי

התפתחות מפתיעה בהריסת אולם אוסישקין. בית המשפט המחוזי בתל אביב הוציא הערב (ה') צו מניעה נגד המשך הריסת אולם הכדורסל על גדות הירקון. שופט תורן נענה בכך לעתירתו של עו"ד אודי בר-עם, המייצג את המועדון הימי של הפועל תל אביב, שמשכנו צמוד לאולם הכדורסל. על פי העתירה שהוגשה, הריסת האולם, לו קיר משותף עם מבנה המועדון, מסכן את בטיחותם של השייטים. השופט קבע כי ביום שני יתקיים דיון נוסף בעניין.

 

יש לציין כי במועדון הימי של הפועל ת"א לא מתנגדים לעצם הריסת האולם וכי מודים כי אין להם כל עניין לכאן או לכאן בסוגייה זו. "אנו לא רוצים למנוע את ההריסה כשלעצמה, אלא את הנזק שלנו" נכתב בעתירה. ניסיון נוסף לבטל את ההריסה, נעשה מטעם 1,100 מאוהדי הפועל תל אביב, שהגישו עתירה באמצעות עורך דין אלדד יניב, אולם זו לא נדונה עדיין בפני השופט.

 

היום בבוקר היו האוהדים במצב רוח שונה לחלוטין. אחרי עשרים ושש שנה שהאולם על גדות הירקון שימש כבית עבור קבוצות הפועל תל אביב - מהילדים, דרך הנשים ועד לבוגרים - החלו עבודות ההריסה במקום. הדחפורים שיהרסו את האולם ישלימו את המשימה רק ביום ראשון, אבל ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, החליט כי פירוק הפרקט, הסלים, המשרדים וחדרי ההלבשה יתחיל מוקדם יותר.

 

עשרות אוהדים שהגיעו הבוקר לאוסישקין לא הצליחו לעצור את הרגשות והזילו דמעות נוכח המיתוס המתפרק לנגד עיניהם. רבים מהם ניגשו לאולם ולקחו עימם חתיכות מהפרקט למזכרת. "שחור", איש המשק המיתולוגי לא פחות מהאולם עצמו, הסתובב בשקט בין האוהדים הצעירים וניחם אותם.

 

צפו בבית של הפועל מתפרק ובאוהדים בוכים (צילום: ערן קמינסקי)

עובדי עיריית תל אביב ושוטרים שמרו על הסדר במקום ווידאו כי אף גורם אינו מפריע לעבודות. מוקדם יותר פינתה הנהלת הפועל תל אביב את משרדיה באולם ומסרה את המפתחות לעירייה. אימון קבוצת הנשים שהיה מתוכנן להערב באוסישקין בוטל ועדיין לא ידוע היכן יתקיים.

 

מעטים בעיריית תל אביב ידעו על המבצע החשאי בנוגע להקדמת ההריסות. בעקבות רצון העירייה שלא להיקלע למאבקים רגשניים עם האוהדים, הוחלט להקדים את ההכנות. הבוקר פשטו קבלני החברה העירונית "עזרה וביצרון" על האולם והחלו לפרק אותו ממתקניו. יו"ר דירקטוריון "עזרה וביצרון", עדי הדר: "הוטלה עלינו המשימה להרוס את אוסישקין. המקום עצמו אמור להיות חלק מהטיילת המורחבת שעל גדות הירקון. אנו מבצעים את העבודות כחברה קבלנית לכל דבר".

 

ארז, אוהד הקבוצה שהגיע הבוקר לאוסישקין, אמר בקול נרגש לתכנית "עושים ספורט" בגלי צה"ל: "הורסים את האולם הביתי של הפועל תל אביב ומדברים על פיזור מחלקת הנוער. זה יסיים סופית את דרכה של הפועל בכדורסל. אני לא איש אלים, אבל חשוב לי להזכיר שני אנשים שקולם נעלם בימים האחרונים והם אלו שעומדים מאחורי הרס האולם הזה - שאול אייזנברג (יו"ר הקבוצה) ורון חולדאי".


אוהדי הפועל בוכים (צילום: ערן קמינסקי) 

 

עבודות ההריסה הבוקר החלו לאחר שאמש הפגינו כמאתיים אוהדים מול ביתו של חולדאי. האוהדים זרקו חזיז ורימוני עשן, הדליקו אש והציתו פלטות עץ שמצאו במקום. אחד האוהדים סיפר ש"בביתו של ראש העיר כיבו את האורות, כנראה שמישהו ראה אותנו בפנים ונבהל מאוד".

 

לאחר שהתחילו מספר אוהדים להשליך חפצים לעבר הבית, פינו ראשי האוהדים את המפגינים הנותרים מהמקום, ההפגנה התפזרה מבלי שמשטרת ישראל בכלל תגיע למקום. לילה לפני כן נמצאו על קירות האולם כתובות נאצה בגנותו של ראש העיר חולדאי. משטרת מרחב ירקון פתחה בחקירה על מנת לנסות ולאתר את האחראים לכתובות.

 

קבוצת הנשים של הפועל נותרה ללא אולם

 

בעוד קבוצת הגברים של המועדון משחקת בהיכל נוקיה, קבוצת הנשים של הפועל תל אביב מוצאת את עצמה ללא אולם ביתי. אולם אוסישקין שימש ביתה של הקבוצה בשלוש השנים האחרונות.


אוהד הפועל עם פרקט למזכרת (צילום: ערן קמינסקי)

 

הפועל תל אביב, המדורגת במקום הרביעי, נמצאת בעמדה טובה להעפיל לחצי גמר הפלייאוף. בינתיים היא נאלצה לשכור את אולם בית דני ולארח ביום שני הבא את אנדה רמת השרון שם, לאחר שנותרה ללא אולם לשחק או להתאמן בו. גם אימוני הקבוצה ינדדו לבית דני.

 

ח"כ זהבה גלאון, יו"ר סיעת מרצ, קראה היום (ה') לראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, לאפשר לקבוצת הנשים להתאמן גם כן בהיכל הספורט נוקיה, וזאת

בעקבות הריסת מגרש אוסישקין. "לא ייתכן שתהיה אפליה בין נשים וגברים ולנשים לא יהיה איפה להתאמן", סיפרה גלאון. "לכן, על ראש העיר להודיע על כוונתו לאפשר לקבוצת הנשים בכדורסל להתאמן בהיכל הספורט נוקיה".

 

גורם בכיר בקבוצת הנשים של הפועל תל אביב סיפר: "אם זה היה תלוי בבנות, הן היו עוברות מאוסישקין כבר לפני חמישה חודשים. עם כל האהבה למקום, בתת תנאים אי אפשר לעבוד ולשחק. לצערי, הבנות היו עושות את צרכיהן בירקון, רק כדי לא להיכנס לשירותים באולם".

 

השתתף בהכנת הידיעה: רענן וייס


פורסם לראשונה 23/02/2006 13:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן קמינסקי
אוהד הפועל עם המגרש ביד
צילום: ערן קמינסקי
מומלצים