שתף קטע נבחר

יצחק קלפטר: מה למדתי

קלפטר, מוזיקאי, 55, גרוש ואב ל-1, גר בתל אביב והוא חושב ש"חברות היא ערך מאוד גדול, אבל בפועל, ביומיום, אין לך כל כך חברים, אלא אם אתה הולך למות"

- ההצלחה הכי גדולה מתרחשת מגיל 18 עד גיל 28. אם אתה לא משחק אותה עד גיל 28, הלך עליך. משם אתה רק הולך ודועך.

 

- מיינסטרים זה בהכרח שם נרדף להצלחה. עופות מוזרים לא מוכרים.

 

- יצירה היא חומר גלם, ולהיות יוצר זה לדעת לעשות שימוש בחומר. לפעמים קונים את החומר ומשנים אותו, ולפעמים מייצרים אותו, מעבדים אותו ומתעסקים בו. מוזיקה היא פשוט אדריכלות של חומר אבסטרקטי, של צלילים.

 

- קשה לי להסביר למה, אבל גיטרה היא הכלי הכי פופולרי היום. אלביס, הביטלס, קליף ריצ'רד והצלליות עשו עם גיטרות מהפכה שלמה, ועד היום הגיטרות שומרות על מעמדן.

 

- העסק הזה של שבירת כלים על הבמה הוא ביטוי לאלימות ולמרדנות. לי טרם יצא לשבור גיטרה, אבל אמא שלי עשתה את זה בשבילי כששברה את הגיטרה שלי כי חשבה שלא ייצא ממני כלום.

 

- פעם חשבתי שאמן צריך לסבול, ומתוך הסבל ליצור. ניסיתי בעצמי לסבול, הכנסתי את עצמי לכל מיני מצבים איומים, והגעתי למסקנה שזה לא נכון. צריך להיות חרוץ. אמן טוב הוא כמו רס"ר של עצמו.

 

- צריך להפריד בין איכויות לגאונות. לרוב האנשים המוכשרים יש פשוט מושג באיכויות והם חרוצים, אבל מהם ועד לגאונים כמו מוצרט או באך - ארוכה הדרך.

 

- גם המורד הגדול ביותר מבין בסופו של עניין שאין ברירה אלא להתברגן. לגור בדירה בעיר, לשלם את כל החשבונות, להתפרנס בכבוד ולהיות בריא.

 

- עדיף להיות עשיר ואנונימי מאשר עני ומפורסם. אף פעם לא הייתי עשיר, אף לא לשעה קלה. אני בורגני זעיר.

 

- הדור שלפנינו היה לכאורה יותר טוב מאיתנו, הדור שאחרינו יהיה פחות טוב. מדור לדור זה הולך ונעשה גרוע יותר. היום ילד שבא לעולם צריך להתמודד עם דברים שאנחנו, ששיחקנו בשלוליות, בכלל לא הכרנו.

 

- חברות היא ערך מאוד גדול, אבל בפועל, ביומיום, אין לך כל כך חברים, אלא אם אתה הולך למות. אז הם נזכרים. חברים יש בדן ובאגד, ואני לא שונה בעניין הזה מאף אחד אחר. אחוות גברים? לא יותר חזקה מחברות שנרקמת בין נשים. סתם מיתוס.

 

- גם באהבה אני לא מבין גדול. אני פשוט כותב מילים. לוקח עט וכותב על הנייר.

 

- יופי, מעבר לאסתטיקה, יכול לגרום לי לבכות. זאת יכולה להיות אישה יפה, זה יכול להיות אובייקט, זה יכול להיות שיר.

 

- ההשראה היא המתנה הגדולה מכולן. אני שומע את הלחן, יושב וכותב אותו. כבר יצא לי להפריע להשראה של אחרים והצטערתי. לפני כמה ימים ניגנתי עם אלון הלל באולפן, וביקשתי ממנו שישים לב למעברים. ממש הפרעתי את מנוחתו. כנראה שיש אנשים שלא צריך להעיר להם בתהליך הפנימי.

 

- להיות סלבריטי פירושו להיות נאהב על ידי הקהל, וזה בעצם התנאי היחיד להיות כזה. העיתונאים מתעניינים, הטלוויזיה מתעניינת, וכך מגיע עוד קהל. הוויתור על הפרטיות הוא רק פועל יוצא של זה.

 

- פעם פחדתי להיחשף בפני העיתונות הצהובה, היום לא אכפת לי. המטרה שלי היא לנגן טוב ולשיר טוב. כל המסביב לא כל כך מעניין אותי.

 

- אני לא יודע אם אני מאמין באלוהים. אני חילוני, והכי קרוב שאני מגיע לאל זה כשאני אומר "יא אללה". מה שכן, אם הופכים את המילה "מקרה" מקבלים "ה' רקם", ומזה קשה לי להתעלם.

 

- יש משהו בעניין הזה של גורל. אנחנו לא באמת יכולים להימלט מהעתיד שלנו, גם אם הרשות נתונה.

 

- אלימות ושקרים מעצבנים אותי, ואלה גם שני הדברים שהכי מפחידים אותי. וכשאני מדבר על אלימות אני מתכוון לכזאת שאני עלול להיתקל בה או שעלולה לצאת ממני.

 

- אני לא נוגע באלכוהול. המחיר שלו בבוקר שאחרי, וגם מה שקורה לך כשאתה מסטול, פשוט לא שווים את זה.

 

- צריך למצוא את האיזון בכל דבר. אולי הקסם הגדול בשנים המוקדמות לחיינו הוא שאנחנו לא מחויבים לאיזון הזה. כשאתה צעיר אתה יכול להשתולל. אז כן, הייתי שמח לחזור להיות צעיר מבחינה גופנית - אבל להישאר עם המערך הנפשי שהספקתי לבנות עד היום.

 

יצחק קלפטר מופיע בימים אלה עם שלמה יידוב ושם טוב לוי במופע "צליל מכוון", ועם אלון אולארצ'יק ואפרים שמיר במופע "נפגשנו".
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלפטר. לא מבין גדול באהבה
צילום: ינאי יחיאל
מומלצים