שתף קטע נבחר

בן 17 נפצע בהפגנה נגד הגדר: "דמנו הותר"

מתן כהן בן ה-17 מתל אביב השתתף בהפגנה נגד גדר ההפרדה, כעת הוא שוכב מאושפז בבית חולים, וייתכן שיאבד את הראייה בעין אחת. לטענתו, ירו בו שוטרי מג"ב כדור גומי ישר לעין: "עמדנו 20 מטר מכוח מג"ב. אמרנו להם 'אל תירו', אבל הם ירו וגם כיוונו לעבר הראש. הרגשתי את הפגיעה בעין ובשארית כוחותי הצלחתי לרוץ משם. כל היד שלי וכל הראש שלי היו מלאים בדם". מצה"ל נמסר: "יכול להיות שהוא נפגע מאבן שזרקו המפגינים עצמם"

"ההרגשה שלי היא שהותר דמם של פעילי שמאל ושל הפלסטינים" - כך אמר אמש (שבת) מתן כהן בן ה-17 מתל-אביב, שנפצע אמש בהפגנה של ארגון "אנרכיסטים נגד הגדר", בתוואי גדר ההפרדה בכפר בית-סירא ליד רמאללה.

 

כהן נורה על ידי שוטרי מג"ב ונפגע בעינו. הוא מאושפז מאז יום שישי במחלקת עיניים בתל-השומר, והרופאים איבחנו דימום ניכר בעין. אם תוך 24 שעות לא ייספג הדימום - כהן ינותח. בכל מקרה העריכו הרופאים שנגרם נזק לעין. במקרה הטוב מדובר בפגיעה בטווח הראייה, ובמקרה הגרוע - באובדן ראייה מוחלט בעין: "נכון לעכשיו אני לא רואה בעין ורק עוד כמה ימים ייראו אם נגרם נזק. אני חושש מפגיעה בעין ומקווה מאד שהדימום ייפסק", אמר כהן.

 

למודי ניסיון מאלימות החיילים בעבר נוהגים חברי הארגון לתעד את ההפגנות. "יש לנו הקלטות של מפקד הצבא שאמר שהם לא רוצים להגיע לאלימות, ניסה להרגיע את הרוחות וביקש לא לירות. אבל מפקד מג"ב נשמע אומר 'תדפקו לכל אחד מהם כדורי גומי'. כשנוריתי עמדנו 3 אנשים בטווח של איזה 20 מטר מכוח מג"ב. אמרנו להם 'אל תירו, אנחנו לא מאיימים עליכם ולא מסכנים אתכם', אבל הם ירו וגם כיוונו לעבר הראש, בניגוד לכל הוראות הפתיחה באש שלהם. הרגשתי את הפגיעה בעין ובשארית כוחותי הצלחתי לרוץ משם. כל היד שלי וכל הראש שלי היו מלאים בדם".


"יש איפה ואיפה". מתן כהן באשפוז. צילום: ירון ברנר

 

כהן לא חושב שיש קשר בין האלימות של החיילים נגד מפגיני השמאל לבין אלימות השוטרים נגד מפגיני הימין בעמונה: "בהפגנות שלנו יורים אש חיה כדי להרוג. בהפגנות ימין לא נזרק מעולם רימון גז או הלם. זו אלימות שהיא עשרות מונים יותר גדולה. יש איפה ואיפה, וההרגשה היא שדמנו מותר. אבל אלימות באשר היא כלפי מי שאינו מסכן חיי שוטר זה בזוי וראוי לגינוי, לא משנה מאיזה צד זה מגיע".

 

בהפגנות שלשום נפצעו גם שלושה חיילים ושוטר מג"ב מאבנים שהושלכו לעברם. השוטר אף פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים.

 

לדברי המשטרה, שלשום בשעות הצהריים התקיימו שתי הפרות סדר באזור רמאללה נגד בניית גדר הביטחון, בהפרות סדר השתתפו מאות פלסטינים, פעילי שמאל וזרים, והפרו צו שטח צבאי סגור. המפגינים יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון שהיו במקום ואלה השיבו באמצעים לפיזור הפגנות. לא אחת במהלך הפרות הסדר נפצע איש כוחות ביטחון מיידוי אבנים, ולפני מספר חודשים בהפרת סדר סמוך לבלעין איבד חייל את עינו השמאלית מאבן שהושלכה לעברו על ידי מפגינים.

 

כהן, שסיים את לימודיו בבית הספר הפתוח ביפו ובתיכון עירוני א' בתל-אביב, משתתף כבר שלוש שנים בהפגנות בתוואי הגדר והיה עד, לדבריו, לאלימות קשה מצד החיילים ושוטרי מג"ב: "התפיסה היא שלגיטימי לירות לעבר מפגינים גם בהפגנות לא אלימות. צה"ל ומג"ב יורים אש חיה, גז מדמיע וכדורי גומי ומאות אנשים נפגעו בתקופה הזו. גם בהפגנה אתמול נפגעו עוד 11 פלסטינים, אחד מהם, שנפצע מכדור גומי, אף נותח בבית חולים ברמאללה", אמר מתן.

 


הפגנה בקריה בתל אביב בעקבות התקרית. צילום: ירון ברנר

 

ההפגנה החלה אתמול בשעה 12:30, והמפגינים החלו להתקדם לעבר המקום שבו מתבצעות עבודות הקמת הגדר. לדברי כהן, השטח לא הוכרז כשטח צבאי סגור: "יצאנו להפגנה נגד העוול שהגדר גורמת באזור בית סירא ובלעין. חובתנו כחברה למחות נגד העוול שגורמת הגדר לילדים שלא מגיעים לבתי ספר ולחולים שלא יכולים להגיע לבתי חולים. המדינה טוענת שזו גדר ביטחונית, אבל ברור שהיא נועדה כדי להפקיע קרקעות ורק תגרום לשנאה".

 

מדובר צה"ל נמסר כי: "מבדיקה ראשונית עולה כי ישנה אפשרות שהאזרח נפצע מאבן שאותה יידו מפרי הסדר שהיו במקום. מתחקיר ראשוני עולה כי האזרח עמד במרחק קרוב יותר לכוחות צה"ל מאשר למפרי הסדר, ולכן האפשרות שנפגע כתוצאה מאבן סבירה יותר מהאפשרות שנפגע מירי כדורי גומי".

 

4 פעילי שמאל נעצרו בהפגנה בת"א

 

כ-150 פעילי שמאל הפגינו אמש מול הקריה בתל אביב במחאה על אלימות צה"ל והמשטרה בהפגנות נגד הגדר, כפי שבאה לידי ביטוי לטענתם בפציעתו של כהן. ארבעה מפגינים נעצרו לאחר שניסו לחסום את הכביש. 

 

בעקבות המקרה דורש ארגון "אנרכיסטים נגד הגדר" לפתוח בחקירה פרלמנטרית בנושא "הירי המגמתי במפגינים".

 

יחס המשטרה למפגיני שמאל עלה לכותרות בפעם האחרונה לאחר שב-2003 נורה ונפצע ברגלו האנרכיסט גילי נעמתי נורה בהפגנה נגד גדר ההפרדה סמוך לכפר מסחה.

 

נעמתי, בן 22 מקיבוץ רעים, נפצע יחד עם אזרחית אמריקנית מירי של כוחות צה"ל, כאשר ניסו לחתוך את גדר ההפרדה. לאחר חקירה ארוכה החליט הפצ"ר שלא להעמיד לדין פלילי אף אחד מהחיילים ומהמפקדים שהיו מעורבים בירי לעברו.


פורסם לראשונה 25/02/2006 19:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני ברקן
מתן כהן בבית החולים
צילום: רוני ברקן
בשטח, אחרי הפציעה
ההפגנה אתמול
מומלצים