שתף קטע נבחר

אולמרט: אין הפרדה בין אבו מאזן לחמאס

בפגישה עם עוזרה של קונדוליזה רייס, אמר ממלא מקום ראש הממשלה, כי "אין הפרדה מלאכותית בין אבו מאזן לרשות הנשלטת בידי החמאס". שרת החוץ, ציפי לבני, אמרה כי "זו תהיה טעות אם הקהילה הבינלאומית תתנחם בזרועותיו של אבו מאזן לאחר עליית החמאס לשלטון". ואילו שר הביטחון תיאר את "תוכנית השלבים" של החמאס להשתלטות על הרשות, "ציר הרשע יגיע לכאן"

"עם כל הכבוד למתק השפתיים, אין הפרדה מלאכותית בין אבו מאזן לרשות הנשלטת בידי החמאס, ואת זה צריך להבין ולהדגיש" - את המסר הזה העביר ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שנפגש הערב (יום א') עם עוזר מזכירת המדינה האמריקנית, דייויד וולש.

 

בשיחה הבהיר אולמרט לוולש שאבו מאזן מייצג את הרשות שבראשה עומד החמאס. בשיחה בין השניים הביע וולש דאגה הומניטרית למצב אזרחי הרשות הפלסטינית, ממלא מקום ראש הממשלה אמר ש"דאגה זו עומדת גם מול עיניה של מדינת ישראל אך עדיין אין הדבר מאפשר העברת כספים ישירים לרשות הפלסטינית".

  

בלשכת ראש הממשלה אמרו עם תום השיחה עם וולש שבין האמריקנים לישראל שוררת הבנה עמוקה בסוגיית עליית החמאס לשלטון ברשות הפלסטינית. "אם יש חילוקי דעות הרי שהם שוליים ונוגעים לתאריך ממנו יש להתייחס לרשות הפלסטינית כרשות בראשות החמאס".

 

בעוד שישראל סבורה שתאריך השבעת הפרלמנט בשבת שעברה היה התאריך הקובע לשינוי מדיניות הסיוע, האמריקנים סבורים שהתאריך השבעת הממשלה הפלסטינית החדשה הוא הקובע. בלשכת ראש הממשלה אומרים שכך או כך, הרשות הפלסטינית הפכה להיות רשות חמאסית שמחוייבת לעמוד בתנאי הקהילה הבינלאומית "בינתיים אין היא עושה כך ולכן היא רשות של טרור".  

 

שרת החוץ, ציפי לבני, אמרה לדיוויד וולש כי "אבו מאזן לא יכול להיות עלה תאנה לרשות טרוריסטית". לדבריה, "זו תהיה טעות אם הקהילה הבינלאומית תתנחם בזרועותיו של אבו מאזן לאחר עליית החמאס לשלטון. רק הפגנת מסר חזק ותקיף עכשיו של הקהילה הבינלאומית תביא לתוצאות בעתיד".

 

לדברי לבני, "רשות פלסטינית שבראשה עומד ארגון טרור הופכת ליישות של טרור. הכדור נמצא עכשיו במגרש הפלסטיני. מי שצריך לעשות עכשיו ולקבל את ארבעת התנאים של הקהיליה הבינלאומית, שהם ברורים קשיחים ולא ניתנים למשא ומתן, הם הפלסטינים". וולש הבהיר שארה"ב אינה מתכוונת לתת כספים ישירות לרשות הפלסטינית לאחר מהשבעת הממשלה.

 

גם השרה וגם וולש הבחינו בין הרשות הפלסטינית לבין האוכלוסיה והבהירו שאין כוונה להעניש את האזרחים הפלסטינים על בחירתם בארגון הטרור. ברמה ההומינטארית ישראל לא תתנגד להעברה של כספים, תחת פיקוח שכל דולר יגיע לייעודו ההומינטארי. מקורות במשרד החוץ מסרו כי וולש הבהיר שארה"ב אינה מתכוונת לתת כספים ישירות לרשות הפלסטינית לאחר השבעת הממשלה.

 

מופז הזהיר: ציר הרשע בדרך לכאן

 

מוקדם יותר היום אמר שר הביטחון, שאול מופז, לעוזר מזכירת המדינה האמריקנית כי "המגעים האחרונים בין חמאס לאיראן ונסיעתו של חאלד משעל לטהרן נועדו להשיג את תמיכת האיראנים וליצור איתם ברית, מה שיביא את ציר הרשע איראן-סוריה-חיזבאללה-חמאס לכאן".

 

למחרת פגישתו של וולש עם אבו-מאזן ברמאללה - פגישה במהלכה הבטיח השליח האמריקני להמשיך בסיוע הכלכלי לפלסטינים - הוא מקיים סבב פגישות מדיניות בירושלים. הראשון היה השר מופז, שנועד עמו במלון "מצודת דוד" בבירה.

 

"אנו יודעים על כוונות להדק את הקשר בין חמאס לחיזבאללה, מה שעלול למסד את השליטה האיראנית ברשות הפלסטינית, דבר שלא נוכל להסכים לו", אמר שר הביטחון. "בכל מקרה אנחנו מתרכזים במאמצים לבודד את החמאס, כל עוד הם לא קיבלו את ארבעת התנאים של ישראל והקהילה הבינלאומית - התנערות מטרור, הכרה בישראל, כיבוד כל ההסכמים וביטול האמנה".

 

מופז ציין כי בחמאס מדברים בימים האחרונים "במתק שפתיים", ומנסים לשדר מראית עין של אחריות - ובעצם להוליך שולל את הקהילה הבינלאומית. "ראינו זאת גם בראיונות שנתנו לעיתונים אמריקנים בסוף השבוע, אבל העובדה הפשוטה, שחמאס לא קיבל אף אחד מהתנאים, רק מלמדת על כוונותיהם האמיתיות. התכנית החמאסית היא להשתלט על הרשות בשלבים - הקמת ממשלה, השתלטות על מנגנוני הביטחון ואחר-כך שליטה בכל הרשות הפלסטינית, מה שיהפוך את הרשות לחמאסית".

 

במסר שנועד להרגיע את האורח האמריקני ואת הקהילה הבינלאומית, ביקש מופז להבהיר כי ישראל לא תנקוט צעדים נגד האוכלוסייה. "המכניזם הנכון הוא לבדוק כל פרויקט לגופו ולהעביר כסף לכל פרויקט ופרויקט לאחר שנבחן לעומק". שר הביטחון ציין עוד שהמעברים בין ישראל לרשות מהווים יעד לטרור. "זה פוגע באופן ישיר באוכלוסייה הפלסטינית". השאלה המרכזית, אמר לוולש, היא מה יהיה לאחר שתוקם ממשלת חמאס, באם הטרור הפלסטיני יימשך. "מבחינתנו, אנו נראה את הממשלה הפלסטינית כאחראית".


פורסם לראשונה 26/02/2006 12:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אין הבדל. אולמרט
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
ציפי לבני ודייויד וולש
צילום: גיל יוחנן
צילום: ירון ברנר
ציר הרשע יגיע: מופז
צילום: ירון ברנר
צילום: גיל יוחנן
השליח דיוויד וולש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים