שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הלך לעולמו הסופר שלמה ניצן

  ניצן, מאצולת דור הפלמ"ח, כתב לאורך ששה עשורים רומנים, נובלות, סיפורים קצרים וספרות לילדים, וערך במשך ארבעים שנה את "משמר לילדים"

  בשעות הבוקר המוקדמות הלך לעולמו הסופר שלמה ניצן, מבכירי הכותבים של דור הפלמ"ח ומי שערך במשך 40 שנה את העיתון "משמר לילדים". ניצן היה בן 84 במותו והותיר אחריו את רעייתו, נחמה וילדיו עמרי ואורית. "הוא היה אדם מעניין ומרשים, שהיה רחוק מכל מרפקנות ויוהרה", ספד לו זיסי סתוי, לשעבר עורך המוסף לספרות בעיתון "ידיעות אחרונות".

   

  סתוי הוסיף ואמר: "הכרנו שנים ארוכות, ואם יש סופר במדינת ישראל שקופח על-ידי הממסד הספרותי הן בפרסים והן בהערכה – הוא האיש. זו עובדה מעציבה, מכעיסה ומרגיזה, אבל אפילו את פרס ביאליק לא טרחו להעניק לו. הוא קופח בשל אופיו הצנוע והשקט, ונבלע, שלא בצדק, בצילם של כותבים אחרים בני דורו כמו יזהר, מגד ושחם".

   

  ד"ר חיים נגיד, יו"ר האיגוד הכללי של הסופרים בישראל, אמר: "שלמה ניצן היה פחות מוכר אם לנקוט לשון המעטה ממשה שמיר וס. יזהר, אך היה לא פחות מהם בן האצולה של ספרות דור הפלמ"ח. אם לא היו ממעטים לשים אליו לב, כתביו היו מספקים תמונה אחרת של אותו דור בספרות הישראלית. בעוד שבני דורו כתבו על 'אנחנו' הוא התרכז ב'אני', בעוד שהם כתבו על גיבורי הפלמ"ח הוא כתב על הפועלים ועל אנשים קשי יום בערים, על עולים חדשים ועל אותם שמרגישים זרות בחברה שסובבת אותם. בספרו האחרון, 'פלירט עם המוות', שנכתב ששים שנה אחרי שהחל לכתוב, הוא ניהל דיאלוג עם המוות. גיבור הספר כרת ברית עם המוות, כי לפיו המוות הוא המורה הגדול של כולנו ורק ממנו אפשר ללמוד איך לחיות. שלמה ניצן הוסיף בהחלט חוט עדין, צבעוני וחזק, לרקמה של מה שקרוי כותבי דור הפלמ"ח".

   

  שלמה ניצן נולד בלטביה בשנת 1921 ועלה לפלשתינה כשהיה בן 14. לאורך השנים פרסם 26 ספרים בהם רומנים, נובלות, קובצי סיפורים וספרים לילדים. ברשימת הספרים שפרסם: "חגים בחולות", "שעה גנובה", "מרחוב לרחוב", "בסוגריים", "בטרם עת", "בינו לבינם" וספר הילדים "צריף ברחוב הצפצפות". ניצן רכש לו מקום ייחודי בספרות העברית בטרילוגיה "צבת בצבת" שנעה על ציר הזמן בין מלחמת העצמאות, לפניה ואחריה. טרילוגיה זו נחשבת לאחת היצירות הבולטות והמובהקות של הסיפורת הישראלית בעשור הראשון לקיומה.

   

  "הכתוב מושך אותי ולא אני אותו. הספר נולד בין משפט למשפט. אני כותב כשזה בוער בתוכי, זו כתיבה שבאה מבפנים", כתב ניצן לאחרונה במדור "חדר עבודה" שהתפרסם במוסף הספרות של "ידיעות אחרונות". בתקופה האחרונה עבד על כתיבת הספר המסיים את הטרילוגיה שנפתחה בשני הספרים "ספירת מלאי" ו"פלירט עם המוות". על ספרו האחרון, שמצוי היה בתהליך כתיבה, אמר: "נקודת המוצא היא היותו של המוות חלק מהחיים, אך לא כעובדה אלא כמשהו עמוק ומכרסם. אני דורך על עקבותיו של זמן אחר, שעבר. אני אוהב את הזמן ההוא ומתגעגע אליו. השתתפתי במלחמת השחרור, ואחריה כתבתי את 'צבת בצבת', בדיעבד התברר שזו היתה הטרילוגיה היחידה שנכתבה על המלחמה. הסופרים שכתבו על התקופה כתבו על 'אנחנו'. אני אינדיבידואליסט ולכן כתבתי על אנשים בודדים. אני לא כותב בכדי לזכות בהוקרה או בהכרה, אלא רק בכדי לומר את מה שיש לי לומר".

   

  בין הפרסים בהם זכה ניצן לאורך השנים היו: פרס ברנר, פרס ראש הממשלה ופרס חולון. ספריו תורגמו בין היתר לאנגלית, גרמנית, ספרדית ורוסית. הלווייתו של שלמה ניצן ז"ל תצא מחר, ב', בשעה 13:30 מאולם ההספד "גאולה" שבבית העלמין ירקון.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות משפחת ניצן
  שלמה ניצן. אני ולא אנחנו
  באדיבות משפחת ניצן
  לאתר ההטבות
  מומלצים