שתף קטע נבחר

מפקד אוגדת עזה לא ייצא לבריטניה מחשש שייעצר

הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף אבי מנדלבליט, המליץ למפקד אוגדת עזה, תת-אלוף אביב כוכבי, שלא לצאת למכללה הבריטית ללימודי ביטחון מחשש שייעצר בגין חשד לביצוע פשעי מלחמה. השר מופז: "לכוכבי, לקציני צה"ל ולכל אנשי מערכת הביטחון יש גיבוי מלא של מדינת ישראל". לפני חודשים ספורים שב לארץ האלוף במיל' דורון אלמוג מאותה סיבה בדיוק

מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף אביב כוכבי, לא ייצא בקיץ ללימודים במכללה בבריטניה כפי שתיכנן, מחשש שייעצר ויועמד לדין בגין פשעי מלחמה שביצע לכאורה בשטחים. הפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף אבי מנדלבליט, הוא שהמליץ לכוכבי להימנע מהנסיעה. החשש למעצר קצינים בכירים עדיין קיים במדינות נוספות כגון ספרד וצרפת.

 

במערכת הביטחון הודו אמש (יום א') כי ביטול נסיעתו של כוכבי ללימודים בבריטניה היא מקרה עצוב, אך לפי שעה בלתי נמנע. "כרגע לשלוח ללונדון את תא"ל כוכבי, או כל קצין אחר שלחם בשטחים, זה סיכון", אמרו גורמים ביטחוניים. "אין סיבה לגרום לקצין צה"ל מבוכה ולו לרגע ולכן שליחתו לשם אינה באה בחשבון כרגע".

 

עם זאת, בצה"ל רומזים כי על מנת לשנות את המצב יש לפעול בצינורות דיפלומטיים מול כל מדינה שמאפשרת העמדה לדין של קצינים. "הבעיה לא תפתר מעצמה", אמר ל-ynet גורם צבאי, "היא תמיד הייתה באוויר, תמיד הפריעה לנו. הפעם, כשנמנעת נסיעה של קצין בכיר וראוי כמו כוכבי, שעשה שנים רבות בשדה הקרב, זה כואב במיוחד. חייבים לפעול כמו שצריך בנושא".

 

גם שר הביטחון, שאול מופז, התייחס לנושא, אך לא הבטיח מאומה. לדברי מופז, "לאביב כוכבי, לקציני צה"ל ולכל אנשי מערכת הביטחון יש גיבוי מלא של מדינת ישראל. הם פעלו ופועלים בשמה של מדינת ישראל ולמענה".

 

מופז שיגר אומנם מסר לבריטים, אך לא הבטיח כי יוכל לשנות את הגזרה לגבי כוכבי, שאמור לצאת ללימודים בקיץ הקרוב למשך שנה. "אני מקווה", אמר שר הביטחון, "שתגיע העת שמדינות שבעצמן סובלות מטרור, ובעצמן שולחות חיילים וקצינים להגן על אזרחיהן, ייחסמו את אפשרות קיום הליך משפטי כלשהו כנגד קצינים ראויים וטובים, שפעלו על-פי חוק נגד טרור אכזרי ונפשע".

 

כוכבי הוא הקצין הבכיר היחיד בצה"ל שנבחר להשלח לשנת לימודים בבריטניה כהוקרה על פועלו בשנים האחרונות. זאת, במקום ללמוד במכללה לביטחון לאומי בארץ. הוא צמח בחטיבת הצנחנים ומילא שורה של תפקידים. לאחר שנקבע לו כבר תפקיד באגף התכנון, הוא נקרא לדגל על-מנת להחליף את תא"ל שמואל זכאי כמפקד אוגדת עזה.

 

הוא הוביל את הלחימה בגוש קטיף ואת תכנית ההתנתקות, והפך לקצין האחרון שסגר את מעבר כיסופים. הוא נחשב כמועמד טיבעי לקבל את דרגות האלוף עם סיום לימודיו. "כוכבי לא מתרגש על יתר המידה מההחלטה", אמרו הערב גורמים בצה"ל. "הוא מקבל את ההמלצות כמו חייל. הוא לא מאוכזב ולא עושה מזה עניין. צריך לזכור שלא מדובר במשהו שמכוון נגדו באופן אישי, אלא נגד כל קצין לוחם".

 

כרוניקה של חשש

 

זה אינו המקרה הראשון שבו מתעורר חשש שכזה. האלוף במיל', דורון אלמוג, לשעבר אלוף פיקוד דרום, שעשה את דרכו ללונדון בחודש ספטמבר אשתקד, החליט לשוב על עקבותיו לאחר שקיבל הודעה שהוגשה נגדו בבריטניה תביעה משפטית על-ידי ארגון מוסלמי, בגין "פעילותו הצבאית נגד העם הפלסטיני". מיד עם הנחיתה, שוחח אלמוג עם הפצ"ר וזה המליץ לו לחזור לארץ מחשש שייעצר.

 

שגריר ישראל בלונדון, צבי חפץ, יעץ לו שלא לצאת מהמטוס והודיע לו שאם ייכנס לתחומי בריטניה יקבל את התביעה לידיו. מיד לאחר הנחיתה בלונדון, עלה אלמוג על טיסה בחזרה לישראל. השגריר חפץ דיווח על האירוע למשרד החוץ בישראל.

 

אחרי צו המעצר נגד האלוף במיל' אלמוג, נמסר ל-ynet מתנועת "יש גבול" שאנשיה הם שהגישו את התלונה לבית משפט בבריטניה נגד אלמוג ונגד הרמטכ"ל חלוץ והרמטכ"ל לשעבר יעלון בגין מעורבותם בהתנקשות בסלאח שחאדה ב-2002.

 

דובר "יש גבול", ד"ר ישי מנוחין, אמר בהתייחסו לפרשיה הנוכחית: "כל עוד מערכת המשפט הצבאית והאזרחית נמנעת מלחקור חשדות לקיום פשעי מלחמה, היא חושפת את כל קציני וחיילי צה"ל לסכנת משפט בחו"ל. כל עוד המערכת נמנעת מעיסוק בנושא, קציני וחיילי צה"ל יטיילו בסיני ולא באירופה, בארה"ב ובמקומות אחרים ברחבי הגלובוס".  

 

לאחר ביטול ביקורו של אלמוג בבריטניה ניסה שר הביטחון מופז להרגיע ואמר שקציני צה"ל אינם צריכים לחשוש לנסוע לחו"ל. הוא ציין כי שלטונות החוק בישראל יסדירו את הנושא, אך בפועל המצב מוסיף להיות רגיש מאוד ועדיין קיים החשש מפני העמדתם לדין של הקצינים שפעלו בשטחים. אותם קצינים שלקחו חלק בפעולות שונות בשטחים נמנעים בתקופה האחרונה גם מלבקר באותן מדינות מחשש שייעצרו. 


פורסם לראשונה 26/02/2006 20:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
אביב כוכבי
צילום: דובר צה"ל
צילום: אייל פישר
דורון אלמוג
צילום: אייל פישר
מומלצים