שתף קטע נבחר

הפיצוץ ברפא"ל אירע בעת בדיקת כלי שיט בפיתוח לצה"ל

ל-ynet נודע שבמהלך בדיקת סקר לכלי שיט המפותח עבור חיל הים התפוצץ מיכל גז, וכתוצאה מכך אחדים מהפצועים עפו למרחק של 10 מטרים. אחד הפצועים סיפר: "פתאום שמענו פיצוץ אדיר, כתוצאה ממנו עפנו אחורה"

הפיצוץ שארע בצהריים (ב') בתוך מפעל רפא"ל בקריית ביאליק, נגרם במהלך בדיקת כלי שיט המפותח עבור חיל הים, כך נודע ל-ynet. במהלך הניסוי של הכלי, שהוצב על פלטפורמה בתוך מבנה, התפוצץ מיכל גז - וכתוצאה מכך עפו אחדים מהפצועים למרחק של עשרה מטרים, ואחרים נחתכו בידיהם ובפניהם. חרטום כלי השיט נפגע ותקרת המבנה בו נערך הניסוי קרסה מעוצמת הפיצוץ.

 

הפצועים, וביניהם קצין וחיילים מחיל הים, פונו לבתי החולים בחיפה. לבית החולים רמב"ם הגיעו שלושה פצועים, מצבם של שניים מהם הוגדר בתחילה בינוני. "אחד מהם עם דימום מאחורי תופית האוזן, זה ביטוי להדף שהיה", כך סיפר ד"ר ערן טל-אור, רופא בכיר במיון טראומה. שניים מהפצועים הועברו לבדיקות סי טי, לאחר שהתלוננו על כאבי גב וכאבים בחוליות הצוואר. גם לבתי החולים כרמל ובני ציון הגיעו פצועים במצב קל, חלקם הגדול סובלים מחרדה. כל הפצועים עברו סדרת בדיקות ואחדים מהם צפויים להשתחרר עוד היום לבתיהם.


אזור המפעל (צילום: אחיה ראב"ד)

 

אחד הפצועים, ברוך זיסרמן, עובד קבלן המועסק כרתך סיפר "עבדתי עם חבר בשיפוצים מחוץ למבנה, פתאום שמענו פיצוץ אדיר, כתוצאה ממנו עפנו אחורה. החבר שלי התחיל להקיא, קיבלנו מכות בראש ובכל חלקי הגוף, למזלנו עמד בינינו לבין המבנה טנדר שחסם את החלקים שעפו מהבניין. כל היום התלוננתי וביקשתי שיזיזו מהמקום את הטנדר ובסוף הוא זה שהציל אותי". לאחר מכן מספר זיסרמן שהוא וחברו קמו, נכנסו למבנה וחילצו מתוכו את הפצועים. לצד מיטתו של זיסרמן יושב בנו, מתי, שאמר "עד שראיתי את אבא עברו עליי רגעים ארוכים של חרדה".

 

"אנחנו זוכים לשיתוף פעולה הדוק מצד הנהלת המפעל", הדגיש מפקד תחנת זבולון, ניצב משנה קובי בכר, שהוסיף כי משרד החקירות של תחנתו יחד עם נציגי משרד העבודה ואנשי רפא"ל בודקים את נסיבות הפיצוץ. בכר: "המקום בו אירע הפיצוץ ניזוק והפגיעות בחלל הסגור נראות היטב לעין".

 

מד"א הפעיל במקום את כל מערך ההצלה מאזור כרמל אך רובם הגדול נותרו ללא תעסוקה. גם כוחות משטרה גדולים הגיעו למקום אולם בשל הסיווג הביטחוני הגבוה ממנו נהנה המתקן אושרה בסופו של דבר רק כניסתם של קצין חבלה וקצין חוקר אחד למתקן שבו אירע הפיצוץ וכן כניסתם של מפקד המרחב, תת ניצב דויד סיסו ומפקד תחנת זבולון, ניצב משנה קובי בכר.

 

 

המפעל שבו אירע הפיצוץ משתרע על מאות דונמים בין שפת הים לקריית ביאליק וקריית ים. במתקן פועלות מאות יחידות משנה שעוסקות במחקר ופיתוח של אמצעי לחימה מסוגים שונים לשוק הצבאי ולשוק האזרחי כאחד. המקום מאובטח על-ידי שוטרי מג"ב ובעבר אסרו כוחות הביטחון על קבלנים לבנות דירות מגורים עם חלונות לכיוון המפעל.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד וחגי עינב
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
אמבולנס בכניסה למפעל
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: חגי אהרון
פיצועים מגיעים לביה"ח רמב"ם
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
ד"ר טל -אור: "אסון נמנע"
צילום: חגי אהרון
מומלצים