שתף קטע נבחר

הרשות השיבה לארה"ב 30 מיליון דולר

כדי למנוע את זליגת הכספים לחמאס ביקשה ארצות הברית ערב השבעת הפרלמנט הפלסטיני את השבתם של 50 מיליון דולרים שניתנו ככספי סיוע. עוזר מזכירת המדינה האמריקנית דיווח הערב: 30 מיליון דולרים כבר הוחזרו

הפלסטינים החזירו לאמריקנים 30 מיליון דולרים מכספי הסיוע שקיבלו, כך מסר הערב (יום ד') דיוויד וולש, עוזר מזכירת המדינה האמריקנית לענייני המזרח התיכון. וולש, שחזר בימים האחרונים מביקור במזרח התיכון, מסר דיווח בבית הנבחרים האמריקני בנוגע לביקורו.

 

הכספים שהוחזרו, הם חלק מ-50 מיליון דולרים שנמסרו לפלסטינים ככספי סיוע אמריקנים. בעקבות נצחון החמאס ביקשו האמריקנים ערב השבעת הפרלמנט את החזרת הסכום כדי שהכסף לא יגיע לידי החמאס עם חילופי השלטון. יו"ר הרשות, אבו מאזן, נענה לבקשה האמריקנית. 

 

את דיווח מסר וולש בפני ועדת החוץ של בית הנבחרים האמריקני, שביקש לקיים שימוע בנוגע לכספי הסיוע המועברים לרשות. לצד וולש נתנו דין וחשבון גם קית' דייטון, המתאם הביטחוני האמריקני, וג'יימס קונדר, המופקד על נושא המזרח התיכון בסוכנות לפתיוח בינלאומי בארה"ב. קונדר עצמו הסביר לוועדה את הצרכים ההומניטרים של הרשות.

 

50 המיליונים הועברו לפלסטינים בשנה האחרונה, לצורך מימון פרוייקטים מיוחדים של הרשות. הכספים הועברו לצד כספי סיוע אמריקנים אחרים. "כדי שהכסף לא יעשה את דרכו לכספת של הממשלה הפלסטינית העתידית, ביקשנו שהוא יוחזר והרשות הפלסטינית הסכימה", אמר בשעתו דובר מחלקת המדינה, שון מקורמק.

 

בימים האחרונים הזהיר ג'יימס וולפנזון, נשיא הבנק העולמי לשעבר והשליח הכלכלי המיוחד למזרח התיכון, את הקוורטט כי הרשות הפלסטינית הינה על סף קריסה כלכלית ובמידה שלא תקבל בשבועיים הקרובים מימון לתשלום משכורות, תשלום עבור אנרגיה וכספים לשימור רמת השירות הציבורי היא עשויה להתמוטט.

  

החלטת ישראל על הפסקת העברת כספי המסים והמכס של תושבי הפלסטינים, דוחפת את הרשות אל סף פשיטת רגל, הזהיר וולפנזון. במכתבו - שעותקים ממנו נשלחו למזכ"ל האו"ם קופי אנאן, למזכירת המדינה קונדוליזה רייס, לשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ולנציג האיחוד האירופי חאוויר סולאנה - הבהיר וולפנזון כי הרשות הפלסטינית זקוקה לשישים עד שמונים מיליון דולר כבר השבוע לצורך תשלום משכורות ל-150 אלף עובדים, כמחציתם אנשי כוחות הבטחון.

  

גם אבו מאזן עצמו הזהיר כי הרשות מצויה על סף התמוטטות וקרא לקהילה הבינלאומית לסייע. במסיבת עיתונאים שקיים לאחרונה חסן אבו לבדה, יו"ר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ברשות, הוצגו נתונים לפיהם מאז תחילת האינתיפאדה גדל מספר המשפחות הפלסטיניות החיות מתחת לקו העוני, והגיע ל-64.9% מהמשפחות הפלסטיניות, כלומר יותר מ-2 מיליון אנשים.

 

על פי אבו לבדה, הכנסת משפחה שחיה מתחת לקו העוני, מגיעה לפחות מ-1,642 שקל בחודש. לדבריו, מאז תחילת האינתיפאדה, 14.2% מהמשפחות הפלסטיניות - למעלה מ-33 אלף משפחות בגדה ויותר מ-40 אלף משפחות בעזה - איבדו לחלוטין את כל מקורות הכנסתן. הוא ציין כי מאז תחילת האינתיפאדה איבדו 47.7% מבתי האב הפלסטינים את מחצית מפרנסתם.

 

בהכנת הידיעה השתתפו סוכנויות הידיעות
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שלושים מיליון הוחזרו. וולש
צילום: גיל יוחנן
על סף התמוטטות. אבו מאזן
צילום: איי פי
מומלצים