שתף קטע נבחר

התוקף בכנסייה בנצרת: המדינה חטפה לי את הילדים

בני זוג המוכרים לרשויות הרווחה לאחר שילדיהם נלקחו מהם, החליטו לפרוץ לכנסיית הבשורה בעיר, והשליכו נפצים. במקום נוצרה מהומה גדולה, והמון ניסה לבצע לינץ' בגבר. כוחות משטרה חילצו את בני הזוג ואת בתם בת ה-20, שהיתה עמם במקום, רק לאחר שעה ארוכה. הם הועברו לטיפול בבית חולים הלל יפה בחדרה והועברו לאחר מכן לחקירה. "המדינה חטפה לי שלושה ילדים", אמר חביבי ביציאה מבית החולים. באירוע נפצעו קל 13 שוטרים ו-13 אזרחים, והוצתו ניידות משטרה

דרמה בנצרת: בני זוג תושבי ירושלים תקפו אמש (יום ו') בנפצים את כנסיית הבשורה בעיר, לאחר שהצליחו להיכנס לתוכה תוך שהם מתחזים לצליינים. השניים, חיים חביבי המוכר למשטרה ורעייתו ויולט, נכנסו למקום עם בתם בת ה-20. במשטרה אמרו כי בני הזוג, יהודי ונוצריה, המוכרים לרשויות הרווחה מזה שנים, ביצעו את המעשה על רקע של מצוקה אישית ולא מתוך אידאולוגיה.

 

לאחר מצור של שעה ארוכה השניים חולצו עם בתם. השלושה, שנפצעו קל באירוע, פונו לטיפול בבית החולים הלל יפה בחדרה. מאוחר יותר הם הועברו לחקירה במשטרה. "המדינה חטפה לי שלושה ילדים", אמר חביבי ביציאה מבית החולים. הוא עבר בדיקות רפואיות ועינו נחבשה.

 

ההמון הצליח לשרוף בעקבות האירוע ניידות משטרה ולפגוע באמבולנס שנכנס לאיזור וביקש לפנות את שלושת החשודים. בנוסף, נפגעו באירוע 13 שוטרים מידויי אבנים שנזקקו לטיפול רפואי, ועוד 13 אזרחים. מצב הפצועים הוגדר קל. הנוצרים בעיר יקיימו היום תהלוכת מחאה בעקבות האירוע.

 

הזוג שתקף בנצרת: "הם רצו לנקום"

 

 

צילום וידאו: באדיבות ערוץ 2

 

חביבי ורעיתו נכנסו לכנסייה עם עגלת תינוק, בה הוסתרו לפי עדי ראיה נפצים ובלוני גז. כשנכנסו החלו להשליך את הנפצים לכל עבר.

 

במקום נוצרה מהומה גדולה, מתפללים שהיו במקום סברו שמדובר בניסיון פיגוע והחלו להימלט.

 

כמה דקות לאחר האירוע הגיעו לכנסייה מאות תושבי נצרת, שהחלו לצעוק "מוות ליהודים". הם הצליחו ללכוד את חביבי והחלו לתקוף אותו. ההמונים היכו אותו בחזקה והטיחו את ראשו בקרקע.

 

כוחות גדולים של משטרה בפיקודו של מפקד המרחב ניצב משנה יעקב זיגדון הצליחו להיכנס לתוך מתחם הכנסייה ועצרו את בני הזוג החשודים בהשלכת הנפצים. במשך שעה ארוכה ניסו להכניס אמבולנס למקום אך ההמון לא איפשר זאת. 

 

חולצו כשהם לבושים במדי שוטרים

 

שלושת החשודים, שנמצאו בליווי שוטרים בתוך אחד מחדרי הכנסיה, חולצו לאחר שעות ארוכות על ידי פעולת הסחה של המשטרה בשיתוף עם אנשי ימ"מ. השלושה הוצאו החוצה כשהם לבושים במדים של שוטרי יס"מ. "אנשי הכנסיה סייעו לנו לחלץ את השלושה מן ההמון הזועם והכניסו אותנו לתוך חדר צר. על החדר צרו מבחוץ מאות אנשים. השוטרים שהגנו בגופם על השלושה חטפו מכות נמרצות", סיפר ניצב משנה זיגדון.

 

בשלב מסוים, כאשר השטח אפשר זאת, ביצעו תרגיל הסחה. "באמצעות תרגיל ההסחה הפננו את האנשים לראות מה קורה מחוץ לכנסיה ובמקביל פינינו את שלושת החשודים כשאנו הולכים איתם בתוך חצר הכנסיה. ההנחיה שקיבלנו הייתה להוציא אותם בחיים".

 

לשאלה מה אמרו להם שלושת החשודים בזמן ששהו איתם בחדר ענה: "שלושתם לא אמרו כלום. בלשון המעטה, הם לא נמצאים על הקרקע".

 

השר עזרא היה במקרה באזור

 

השר לביטחון פנים שהיה במקרה בכפר עין מאהל הסמוך לנצרת בזמן האירוע הגיע לתחנת נצרת עילית וקיבל עידכונים. הוא הורה לשלוח שוטרים ממחוזות שונים בארץ לנצרת, בעקבות המהומה. "מדובר בארוע קשה. המשטרה מנסה להרגיע את הרוחות בשילוב עם נכבדי העדה. אני עצמי ניסיתי לשוחח עם ראש עיריית נצרת הנמצא בכנסייה, ואבקש ממנו לפעול לפיזור המתקהלים ולהרגעת הרוחות בשטח", אמר זמן קצר לאחר האירוע.

 


המהומה ליד הכנסייה (צילום: חגי אהרון)  

 

כדי להרגיע את ההמון הזועם הגיעו אל אזור הכנסייה ראש עיריית נצרת ראמז ג'רייסי ובכירי העדה הנוצרית, שביקשו לפזר את ההתקהלות. המשטרה סגרה את מתחם הכנסייה ולא אפשרה לאיש להתקרב לאזור.

 

עורך הדין עיסם אבו נאסר, שהגיע למקום, סיפר ל-ynet: "למקום הגיעו למעלה מאלף איש שביקשו לדעת אם כנסיית הבשורה, אחת החשובות בעולם הנוצרי, לא נפגעה. זה בעצם מה שמדאיג אתנו כעת", אמר.

 

"אנשים רבים שאני מכיר התפללו במקום באותה העת. רק בנס לא נפגעו שם אנשים במצב חמור יותר", הוסיף אבו נאסר.

 

"הכוח הגדול מנע הסלמה"

 

מאוחר יותר אמר השר עזרא בתדרוך שערכה המשטרה כי "חשוב לי שהעולם יבין שאיש לא שלח אותו, הוא לא ביצע זאת על רקע אידיאולוגי".

 

במחוז הצפוני הביעו סיפוק מהתנהלות המשטרה באירוע. "האירוע תפס אותנו בעיצומו של ביקור השר בצפון, ואולי זה המזל כי במקום נכח כוח גדול של משטרה שהוזנק תוך דקות לכנסייה ומנע הסלמה של המצב", אמר מפקד המחוז הצפוני ניצב דן רונן. "המטרה הייתה להקפיא את המצב ולשמור על ביטחונם של שלושת החשודים. בניגוד לאירועים קודמים, נתתי מיד הנחיה להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות".

 

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, הורה להגביר את השמירה סביב המקומות הקדושים ברחבי הארץ בעקבות התקרית. 


פורסם לראשונה 03/03/2006 18:59

 

בהכנת הידיעה השתתפו רענן בן צור, אחיה ראב"ד ומיטל יסעור-בית אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רענן בן צור
חיים חביבי ביציאה מבית החולים
צילום: רענן בן צור
צילום: רענן בן צור
ויולט חביבי מועברת לחקירה
צילום: רענן בן צור
המהומה
צילום: חגי אהרון
צילום: איי פי
האירועים בכנסייה
צילום: איי פי
העגלה בה הוסתרו הנפצים
צילום: איי פי
מומלצים