שתף קטע נבחר

"חוק הפטריוט" המחודש אושר ע"י הסנאט

בחוק, שאושר ברוב מוחץ בסנאט האמריקני, הוכנסו שינויים שאמורים לדאוג לשמירה על זכויות הפרט, במקביל להגנה על ארה"במפני ארגוני טרור

אחרי חודשים של ויכוח לוהט ושל הליכה על חבל דק בין שמירה על זכויות הפרט מול הגנה על ארצות הברית מטרור, אישר אתמול (ו') הסנאט האמריקני את "חוק הפטריוט המחודש".

 

החוק המחודש עבר ברוב מוחץ של 89 תומכים מול עשרה סנאטורים מתנגדים, והוא כולל בתוכו סעיפים חדשים שנועדו להגן על חופש הפרט של אזרחי ארצות הברית, במקביל לשמירה על המדינה מפני ארגוני טרור.

 

"חוק הפטריוט" הישן נחקק לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר, והוא העניק לרשויות הביטחון והמודיעין בארה"ב סמכויות נרחבות בכל הנוגע למעקב אחר חשודים בפעילות טרור, ולמעצר אזרחים. זאת, במטרה לחשוף תאי טרור שהתמקמו, על פי החשש, בתוך תחומי ארה"ב.

 

אלא ש"חוק הפטריוט" גרם במקביל לפגיעה בחופש הפרט של אזרחים, וארגוני זכויות אדם רבים טענו כי לארגוני המודיעין ניתנה יד חופשית מדי בכל הנוגע לפלישה לחייהם של אזרחים שומרי חוק.

 

תוקפו של החוק, שנחקק לתקופה מוגבלת בלבד, פג רשמית בסוף שנת 2005, אך תוקפו הוארך עד לאמצע החודש – אז הוא אמור להיות מאושר מחדש. בהצבעה הנוכחית, ניסה תחילה הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש, ללחוץ על הסנאט לאשר את החוק במתכונתו הישנה, אך הדמוקרטים, בתמיכת חלק מהרפובליקנים, דרשו לבצע תיקונים בחוק כתנאי לאישורו. בסופו של דבר, אושר נוסח פשרה שהושג לאחר משא ומתן בין הצדדים.

 

בוש, לאחר אישור החוק, פרסם הודעה מיוחדת ובה נאמר: "המחבלים לא איבדו את רצונם ואת היכולת לתקוף אותנו. חוק הפטריוט הוא חיוני במלחמה בטרור ועל התקפת אזרחינו נגד אויבים חסרי רחמים".

 

סנטורים רבים שהצביעו בעד החוק החדש הצהירו שהוא אומנם מהווה שיפור בכל הנוגע לשמירה על זכויות הפרט, אך עדיין אינו מספק הגנה מלאה מ"האח הגדול".

 

הסנטור היהודי, ראס פיינגולד, שהוביל את הקרב נגד אישור החוק אמר לאחר ההצבעה: "בלי חופש, זוהי לא אמריקה. אם לא נשמור על החירויות שלנו, לא נוכל לנצח במלחמה נגד הטרור, לא משנה כמה מחבלים נתפוס או נהרוג". עכשיו עוברת המערכה הפוליטית לבית הנבחרים שיצטרך לאשר נוסח משלו לחוק, לאחר מכן, יצטרך הנשיא לאשר את החוק לפני שיפוג תוקפו, בעוד כשבוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים