שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  טיפול הפריה ב"שערי צדק"? רק אם נישאתם ברבנות

  נישאתם שלא כדת משה וישראל? בבית החולים "שערי צדק" יסרבו בעדינות לתת לכם טיפולי הפריה מלאכותית. זה בדיוק מה שקרה לא' ו-ק' שהחלו שם את התהליך, ובעקבות התנגדות רב בית החולים, קיבלו עצה ידידותית למצוא בית חולים אחר לביצוע הטיפול. ומה חושב על זה משרד הבריאות? שם לא מתרגשים

  מה הקשר בין טיפול הפריה לדרך בה בחרתם להתחתן? בבית החולים "שערי צדק" מסרבים להעניק טיפול הפריה מלאכותית למי שלא נישא כדת משה וישראל. א' ו-ק', זוג שביקש לעבור טיפולי פוריות ב"שערי צדק" נענה בשלילה בנימוק שבני הזוג נישאו בנישואים אזרחיים בחו"ל ולא ברבנות.

   

  בני הזוג, שהיו מופתעים בתחילה מעמדת בית החולים, פנו ל-ynet. בעקבות פנייתנו לבית החולים, נאמר לנו שהמדובר בטעות ובני הזוג יוכלו לעבור את הטיפול. אולם בפועל, ב"שערי צדק", לא ממש התכוונו לכבד את רצון בני הזוג. עשרה ימים בלבד אחרי שהתנצלו ב"שערי צדק" ואמרו שמדובר ב"טעות", אמר לבני הזוג רופא בכיר במקום: "אם אתם לא חייבים לעבור את ההפריה כאן, עדיף שתעברו לבית חולים אחר".

   

  א' ו-ק', בני 34 מאזור ירושלים נישאו בארץ מוצאה של האישה מסיבות אידיאולוגיות ונרשמו לאחר מכן כנשואים במשרד הפנים. שניהם גרושים ולאישה שני ילדים מנישואים קודמים. בני הזוג ניסו להרות אך לא הצליחו. "די מהר הבנו שיש בעיה. לא חיכינו יותר מדי זמן והלכנו להיבדק", סיפר הבעל. הרופא שטיפל בבני הזוג במרפאת קופת החולים עובד גם כרופא צעיר ב"שערי צדק" והוא גם זה שהפנה אותם לבית החולים.

   

  רב בית החולים לא מאשר

   

  "אחרי שהגענו בפעם הראשונה לבית החולים אמר לנו הרופא שיכול להיות שיש בעייה ולא בטוח שהרב של בית החולים יאשר לטפל בנו, כי התחתנו בחו"ל בנישואים אזרחיים".

   

  יומיים לאחר ביקורם הראשון בבית החולים נאמר לבני הזוג שרב בית החולים לא מאשר להם לעבר את הטיפול. "אמרו לנו שהם מטפלים בכל האוכלוסייה אבל אצל יהודים הם דורשים שהנישואים יהיו דתיים", אמר הבעל. "האמת היא שזה קצת מעליב ובתכלס ההרגשה שלא מכירים בנישואים שלנו פגעה בנו. גם בית חולים שהוא עסק פרטי אמור לתת שירות לכל אחד. יש פה אפליה מסויימת".

   

  חשוב לציין שאין שום תנאי המתיר רק לנשים נשואות (ובוודאי שלא רק לכאלו הנשואות לפי ההלכה היהודית) לעבור טיפולי פוריות על חשבון המדינה. טיפולים כאלו ניתנים גם לרווקות ואפילו לאלמנות שמבקשות להרות מזרעו המוקפא של הבעל, בכפוף לקריטריונים מסויימים.

   

  בעקבות פניית ynet, הזדרז סגן מנהל בית החולים ד"ר יוסי שמש להכחיש שמדובר באפליה. לדבריו, "מדובר בטעות של רופא צעיר. בני הזוג יוכלו לעבור אצלנו את הטיפול כפי שעשו זוגות נוספים שנישאו בחו"ל". ד"ר שמש אף ציין שבני הזוג יזומנו לוועדה שצפויה לאשר את הטיפול בהם. "רב בית החולים אינו המחליט היחידי. ישנה ועדה של בית החולים המאשרת ביצוע הפריות. קולו של הרב נשמע, אך התנהלות המוסד בתחום הרפואי היא לפי חוק זכויות החולה".

   

  ד"ר שמש אף אמר שידאג ליצור קשר בעצמו עם בני הזוג ו"לתקן את הטעות".

   

  "נפנפו אותנו"

   

  אבל עשרה ימים מאז שקיבלו תשובה שלילית ולאחר שאף גורם בבית החולים לא יצר עמם קשר פנו בני הזוג מיוזמתם למנהל מחלקת ההפריות החוץ גופיות בבית החולים פרופסור מרגליות. לדברי הבעל הבהיר להם מנהל המחלקה ש"אם אתם לא חייבים לעבור את הטיפול כאן עדיף שתעברו לבית חולים אחר".

   

  לדברי הבעל "יש לנו הרגשה שנפנפו אותנו וזה מאד מעליב. יש כאן אפלייה, שמבחינה משפטית אולי ניתן להסביר אותה, אבל מבחינה ציבורית זה בעייתי מאד. אין לנו עניין להלחם בנושא הזה, משום שאנחנו לא רוצים לעכב את הטיפול".

   

  בין בני הזוג לבין הרופא המטפל נוצר קשר טוב ולכן רצו לעבור את הטיפול ב"שערי צדק". אולם בעקבות היחד שקיבלו אמר הבעל "אין לי עניין לקבל טיפול אצל מי שלא רוצה לטפל בי ואנחנו נפנה לטיפול בבית חולים אחר".

   

  במשרד הבריאות לא מתרגשים

   

  למרבה ההפתעה, במשרד הבריאות מגלים הבנה לנימוקי בית החולים. גורם בכיר במשרד הסביר: "אם זה היה קורה בבית חולים ממשלתי היינו פועלים נגד המקרה, אבל בבית חולים פרטי, שמופעל על ידי עמותה אין לנו יכולת להתערב. בית חולים רשאי, מסיבות מצפוניות, לא לבצע הליך לא דחוף. ב"שערי צדק" גם לא עושים הפסקות היריון ואנחנו לא יכולים לחייב אותם לעשות זאת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עופר מאיר
  שערי צדק. לנשואים כדת בלבד
  צילום: עופר מאיר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים