שתף קטע נבחר

הסתיימה שביתת הרופאים

ההסכם שנחתם יעלה את שכר הרופאים ב-13 אחוזים ואת שכר הרופאים המתמחים ב-30 אחוזים. בוררות מוסכמת תפתור את כל המחלוקות בעתיד. הרופאים: הישג אדיר

סוף סוף - הסוף: לאחר 127 ימים הסתיימה אמש שביתת הרופאים. בטקס קצר אך חגיגי במלון דן פנורמה בירושלים חתמו נציגי הסתדרות הרופאים ונציגי משרד האוצר על ההסכם שהביא לחיסול סכסוך העבודה ולסיום השביתה - וכל הצדדים יצאו מרוצים.
על פי ההסכם, יעלה שכר הרופאים ב-13 אחוזים בממוצע ושכר הרופאים המתמחים, שיעבדו מעתה במשמרות שאורכן לא יעלה על 24 שעות, יעלה ב-30 אחוזים. כמו כן תוך חודש תוקם ועדה ציבורית, שחבריה ייקבעו בהסכמה בין ראש הממשלה, אהוד ברק, ליו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר יורם בלשר, ואשר תפקידה יהיה להנהיג רפורמה חדשה במערכת הבריאות. עוד נקבע, כי בוררות מוסכמת תפתור כל מחלוקת בנוגע לשכר הרופאים בעשר השנים הבאות. מטרתה של בוררות זו להפקיע מהאוצר את המשא-ומתן העתידי על שכר הרופאים.
בטקס החתימה אתמול נכחו יו"ר הסתדרות הרופאים, ד"ר יורם בלשר, הממונה על השכר באוצר, יובל רכלבסקי, מזכיר הממשלה, עו"ד יצחק הרצוג, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יוסי קוצ'יק, ופרופ' מוטי מירוני ששימש כמגשר. הדוברים שיבחו את הליך הגישור ואת המגשרים, וברכו על סיום השביתה. ראש הממשלה, אהוד ברק, הנמצא בפסגה בקמפ דייויד, בירך על סיום השביתה בשיחה טלפונית במהלך טקס החתימה.
ד"ר יורם בלשר: "אני מאוד מרוצה מההסכם. העובדה ששכרם של הרופאים לא ייקבע על ידי האוצר, אלא על ידי גוף הוגן ואוביקטיבי היא הישג אדיר, שפירושו שלא נצטרך לשבות בעשר השנים הקרובות. אני יודע שהציפיות בשטח היו גדולות יותר, אבל השגנו הישג משמעותי בהרכב השכר, ועמדנו בכל הלחצים שהופעלו עלינו ועל משרד ראש הממשלה בידי פקידי האוצר". רכלבסקי ציין בדבריו כי האוצר הצליח לשמור על מסגרת הסכמי השכר במשק בהסכם שנחתם עם הרופאים.
מנכ"ל משרד רה"מ יוסי קוצ'יק אמר, כי הסכמה על בוררות היא הישג גדול למשק, והציע להעביר את כל הארגונים העוסקים בהצלת חיים לשיטת הבוררות: האחיות, מד"א ומכבי האש.
יצוין, כי במשך חודשי השביתה נדחו יותר מ-20,000 ניתוחים ועשרות אלפי בדיקות לא בוצעו.

לפנייה לכתב/ת
שאולי שם טוב
יש הסכם
שאולי שם טוב
מומלצים