שתף קטע נבחר

מזוז לממשלת המעבר: בלי החלטות דרמטיות

במכתב מיוחד לשרים, מתריע היועץ המשפטי מפני קבלת החלטות בנושאים שאינם בעלי דחיפות מיוחדת: "מרחב פעולתה של ממשלת מעבר שונה"

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שיגר היום (א') מכתב לכל חברי הממשלה, בו הוא קורא להם לנהוג בזהירות רבה בכל הנוגע לקבלת ההחלטות בממשלת המעבר המכהנת בימים אלו. מזוז כיוון בדבריו בעיקר לנושאים שאינם בגדר ניהול שוטף או בעלי דחיפות מיוחדת.

 

 

 

"מרחב פעולתה ואופן הפעלת סמכויותיה של ממשלת מעבר הוא שונה", כתב מזוז. "אין היא מכהנת עוד מכוח אמון הכנסת כי אם מכוח הוראתו של חוק יסוד: הממשלה". היועץ מוסיף כי למרות שאין הגבלה רשמית בחוק על סמכותה של הממשלה, בית המשפט העליון כבר קבע בפסיקותיו שממשלת מעבר צריכה לנהוג באופן סביר ומידתי, הנגזר מן האופי המיוחד של שלטון בתקופת מעבר.

 

באחרונה ניתן פסק דין בו נאמר כי מצד אחד יש להבטיח יציבות והמשכיות גם בתקופה של ממשלת מעבר ומאידך – יש צורך לרסן את הממשלה לאור העובדה שהיא זמנית ואינה נהנית מאמון הכנסת.

 

"היות ממשלת

 מעבר ממשל זמני שאינו ניזון מאמון הכנסת והציבור, מוליד צורך בריסון רב בהפעלת סמכויות השלטון, שנועדו ביסודן לעיתות שגרה", נכתב באותו פסק דין. "בתקופה זו מחויב השלטון באיפוק בהפעלת סמכויותיו לגבי כל אותם עניינים שאין כורח ודחיפות מיוחדת לפעול בהם בתקופת המעבר".

 

לאור פסק דין זה, בין היתר, הורה מזוז לשרים שלא לקבל החלטות המהוות רפורמה במדיניות, או שינוי סדרי עדיפויות בהיקף תקציבי משמעותי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מזוז. תזכורת לממשלה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים