שתף קטע נבחר

בשיא: המפונים קיבלו 1.34 מיליארד שקלים פיצוי

ועדת השרים לענייני ההתנתקות התכנסה לקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה. ראש מנהלת סל"ע יונתן בשיא סיפר לשרים על תשלום 1.34 מיליארד שקלים כפיצוי למפונים, ומציאת תעסוקה ומגורים למשפחות

ועדת השרים לענייני ההתנתקות, בראשותו של ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הציגה היום (ג') את הישגיה בפיתרון בעיות המתנחלים שפונו מגוש קטיף וצפון השומרון. זאת, שעות ספורות לפני פרסום דו"ח מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, שצפוי לעסוק, בין היתר, בכשלי הטיפול במפונים.

 

חברי ועדת השרים לענייני ההתנתקות הקשיבו לסקירות שונות בנושא הטיפול במפונים. ראש מנהלת סל"ע, יונתן בשיא, דיווח לוועדה על תשלום 1.34 מיליארד שקלים מתקציב הפיצוי למשפחות. מנכ"לית משרד החינוך, עמירה חיים, סיפרה לשרים כי "לכל תלמיד ולכל מורה במערכת נמצא פתרון לשביעות רצונם". משרד הרווחה ומנהלת סל"ע פירטו לחברי הוועדה על אופן טיפולם במאות משפחות.

 

השרים אישרו במהלך הדיונים העברת עשרה מיליון שקלים לטובת שהותם של המפונים, שטרם נמצא להם פתרון, בבתי מלון. כמו כן, החליטו השרים על העברת 15 מיליוני שקלים נוספים לתקציב הרשויות שקלטו את המשפחות המפונות.

 

הממשלה התבשמה בנתונים שסיפק מנכ"ל משרד התמ"ת, רענן דינור. על פי הנתונים, כ-1,800 ממפוני רצועת עזה וצפון השומרון כבר מועסקים. 800 מהמפונים הופנו למקומות עבודה, 450 הופנו להכשרה מקצועית ומאה עצמאים פתחו עסקים חדשים.

 

המתנחלים שמרו על ההתיישבות הקהילתית

 

במהלך סקירתו הארוכה של בשיא, אמר ראש מנהלת ההתנתקות כי 1,300 מתוך 1,700 משפחות ביקשו לשמור על אורח החיים של התיישבות קהילתית. לדבריו, המדינה השלימה, בשיתוף עם המתיישבים, את תוכנית מגורי הקבע של הקהילות החדשות.

 

בשיא סיפר לשרים על התוכנית להרחיב את היישוב ניצן הסמוך לניצנים בכ-442 מגרשים. "במקום יוקמו מבני ציבור רבים, כמו מועדונים, גני ילדים, מעונות יום, בתי כנסת ועוד. במתחם אחר, הנמצא מצפון לאשקלון, צפויים להיבנות 420 בתי קבע ובאשקלון עצמה מתגוררים כבר 180 במקבצי דירות שכורות בעיר", אמר.

 

בשיא פירט בפני הוועדה את תוכניותיה של המנהלת: "בניצנים יוקצו אלף מגרשים למגורי הקבע, ביד בנימין 250 מגרשים, בעין צורים ישוכנו 113 משפחות, במבקיעים 26 משפחות, בבת הדר סמוך לאשקלון 49 משפחות, ובתלמי יפה, אור הנר ומפלסים 52 משפחות. כמו כן, יוקמו ביישובים אמציה, שומריה ושקף בתים ל-133 משפחות, וביישובי הנגב הדרומי חלוצית, יתד ויבול ישוכנו 287 משפחות".  

 

יישובים נוספים שיאכלסו את המפונים, אמר בשיא, הם קיבוץ יד חנה, בוסתן הגליל, מגן שאול ואבני איתן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומיסקי
בשיא. תוכנית מגורי הקבע הושלמה
צילום: אלכס קולומיסקי
מומלצים