שתף קטע נבחר

לבנת: השריון הכניס נשים לא ראויות לכנסת

בכנס לרגל יום האישה הבינלאומי הדגישה חברת הכנסת לבנת: "ישראל נמצאת במקום רע בייצוג נשים, למרות שאנחנו מדינה מתקדמת ודמוקרטית". ח"כ גלאון: דפוסי ההצבעה במרכזי המפלגות נגועים בדעות קדומות

"היו בכנסת האחרונה נשים ששוריינו ולא היו ראויות להיות שם. יש בעייתיות בשריון", כך אמרה היום (ד') חברת הכנסת, לימור לבנת, במסגרת כנס במרכז האקדמי רופין לרגל יום האישה הבינלאומי. למרות הדברים, ועל אף שבפריימריז האחרונים בליכוד לא הובטח לה מקום בצמרת הרשימה (מקום עשירי בלבד), הדגישה לבנת כי היא בעד שריון לנשים בפוליטיקה הישראלית.  

 

 

הכנס ברופין נערך תחת הכותרת "הכוח הנשי בחברה בישראל - פוליטיקה נשים ותקשורת" ולקחו בו חלק גם זהבה גלאון ממרצ-יחד, גילה פינקלשטיין מהמפד"ל, מועמדת מפלגת קדימה לכנסת ד"ר רחל אדטו-לוי, מועמדת העבודה לכנסת עינת וילף והעיתונאית מזל מועלם ("הארץ").

 

לבנת פרסה בפני קהל הסטודנטים את משנתה לגבי ייצוג הנשים בפוליטיקה הישראלית: "אנחנו בצרה צרורה. ישראל נמצאת במקום רע בייצוג נשים למרות שאנחנו מדינה מתקדמת ודמוקרטית. מאז שהתחיל שריון הנשים החל לעלות מספר הנשים בכנסת. נלחמנו על כך, זה הועיל ויצר התקדמות בנושא. בממשלת שרון היו שלוש נשים ומדובר בפריצת דרך".

 

בהמשך לדבריה על הנשים שהגיעו לכנסת בזכות שריונים ולא היו ראויות לכך, הוסיפה לבנת כי לדעתה יש גם גברים שלא היו ראויים למקומם במשכן. על נשים ששוקלות להיכנס לפוליטיקה ולהציב עצמן כמועמדות לכנסת אמרה: "אשה שיוצאת לקריירה צריכה להקריב הרבה מאוד מבחינה אישית. נשים מקריבות יותר, רגשי האשם שלהן יותר גדולים. אשה שמצטרפת לפוליטיקה נתפסת כקשוחה, מרשעת ומכשפה".

 

חברת הכנסת גלאון אמרה כי הגיוני שיהיה מספר שווה של חברות כנסת בישראל: "כל עוד לא יהיו חמישים אחוזים נשים בכנסת, לא נוכל להגדיר את המדינה כדמוקרטית. מסתבר שבדפוסי ההצבעה במרכזי המפלגות יש דעות קדומות וזה לא פוסח גם על ראש הממשלה".

 

חברת הכנסת פינקלשטיין סיפרה בכנס כי נכנסה לרשימת המפד"ל לאחר שהיא וחברותיה החליטו לא להיות יותר "ועדת קישוט" של המפלגה. עם זאת היא הזכירה כי למרות שנבחרה בפריימריז במפלגתה למקום השלישי באופן דמוקרטי, היא מוצאת עצמה

 לקראת הבחירות רק במקום העשירי, בעקבות החיבור עם האיחוד הלאומי.

 

עינת וילף, שמקווה להיכנס בבחירות הקרובות בפעם הראשונה לכנסת, אמרה כי במדינות ברחבי העולם בהן ייצוג הנשים הוא שוויוני, טוב יותר לחיות. לשיטתה, יש להבטיח בשתי הקדנצטיות הקרובות ייצוג של חמישים אחוזים לנשים בכנסת, ולאחר מכן לא יהיה צורך יותר בשריונים. "זה מהלך דרמטי שיכניס נשים לפוליטיקה ויעשה את עליית המדרגה", אמרה וילף, שזכתה מיד לתמיכתה של לבנת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
לבנת. "צרה צרורה"
צילום: ירון ברנר
צילום: אלי אלגרט
גלאון. חמישים אחוזים נשים בכנסת
צילום: אלי אלגרט
מומלצים