שתף קטע נבחר

רשמית: ארה"ב סוגרת את כלא אבו גרייב

שעריו של הכלא שהתפרסם בזכות פרשיות ההתעללות של החיילים האמריקנים בעצירים העיראקים ייסגרו, והעצירים, ובהם סדאם חוסיין, יועברו לכלא אחר. ממשלת עיראק חידשה את ההוצאות להורג: נגד 13 בני אדם שהורשעו במרידה בשלטון כבר הופעל עונש המוות

צבא ארצות הברית הודיע הערב (יום ה') כי הוא מתכוון לסגור את בית הכלא אבו גרייב בעיראק תוך שלושה חודשים. בהודעה נאמר כי 4,500 העצורים שבכלא יועברו לבתי כלא אחרים במדינה. 

 

לפני ימים ספורים בלבד פרסם ארגון אמנסטי דו"ח מקיף על בתי הכלא במדינה, ובו פרטו עד כמה סובלים עצירים עיראקיים הכלואים במתקנים אמריקנים בעיראק מתנאים ירודים ומהתעללות קשה.

 

כלא אבו גרייב, הממוקם במערב בגדד, הפך למרכז עינויים בתקופת שלטונו של סדאם חוסיין. הצבא האמריקני עשה בו שימוש לצרכיו, ואלפי עצירים עברו עינויים בין כתליו גם בתקופה זו, שהגיעה לשיא בשנת 2003, עת פורסמו תמונות של חיילים אמריקנים שעינו עצורים עיראקים במקום.

 

בהודעת הצבא מסר דובר הכוחות בעיראק: "נעביר את פעילותינו מאבו גרייב למחנה קרופר מיד עם סיום בנייתו". לדבריו, "אין בידינו תאריך מדוייק, אך התוכנית היא להשלים את המהלך במהלך שלושת החודשים הקרובים".

 

כרגע מוחזקים בכלא 127 עצירים בדרגת סיכון גבוהה, בהם גם סדאם חוסיין עצמו. הכלא החדש אמור לספק תנאים טובים יותר לעצורים. בסך הכל מחזיקים הכוחות האמריקנים בעיראק 14,589 עצורים בארבעה בתי כלא במדינה. 

 

בתוך כך הודיעה ממשלת עיראק כי הוציאה להורג בתלייה 13 מורדים חמושים. זוהי הפעם הראשונה שמבוצעת במדינה הוצאה להורג מהופסק שלטונו של הרודן המודח סדאם חוסיין, עם פלישת הכוחות האמריקנים למדינה לפני שלוש שנים.

 

בהודעת הממשל העיראקי נמסר רק שם אחד של מורד שהוצא להורג. מדובר בשוטר לשעבר בעיר מוסול, שוקיר פאריד, שהודה כי פעל בשיתוף פעולה עם לוחמים סורים, במטרה להוציא אל הפועל פיגועים נגד אנשי ביטחון ואזרחים. בהודעת הממשל נמסר כי "פאריד הודה כי גוייס על ידי הלוחמים כדי לזרוע פחד באמצעות הרג וחטיפה".

 

עונשי המוות בעיראק הופסקו עם תחילתו של הכיבוש האצריקני, אך כשזה הסתיים ביוני 2004 החזירו אותו ראשי הממשל והודיעו כי יפעילו אותו במקרים של רצח, פגיעהבבטחון המדינה והפצת סמים, מתוך תפיסה כי הענישה הקשה תגביר את היציבות. כמו כן, כך שומרים אנשי הממשל את האופציה להוציא להורג את סדאם חוסיין עצמו, אם יורשע בביצוע פשעים נגד בני עמו.

 

תחת שלטונו של סדאם הוצאו להורג 114 בני אדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התעללות באבו גרייב (ארכיון)
צילום: רויטרס / וושינגטון פוסט
העצירים יועברו
4,500 עצירים בכלא
מומלצים