שתף קטע נבחר

דיווח: מקסוול נחקר לפני מותו בחשד לפשעי מלחמה

העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" חושף כי לפני שטבע בנסיבות מסתוריות, נחקר בבריטניה רוברט מקסוול בחשד שביצע במהלך שירותו הצבאי במלחמת העולם השנייה פשעי מלחמה. לפי הדיווח, מקסוול, ששירת בצבא בריטניה כסרן, ידע כי הוא עלול לעמוד למשפט על רציחתו של גרמני לא חמוש ב-1945

לפני שטבע בנסיבות מסתוריות לפני 15 שנה, איל התקשורת רוברט מקסוול, שאף השקיע בישראל לפני מותו והיה בעליו של העיתון מעריב, נחקר בחשד לפשעי מלחמה ואף תושאל על-ידי משטרת בריטניה, כך חשף הבוקר (ו') העיתון הבריטי "אינדיפנדנט".

 

מקסוול, שהיה סרן בצבא הבריטי, ידע לפי הדיווח כי הוא עלול לעמוד למשפט על רציחתו של אזרח גרמני לא חמוש בשנת 1945. המידע תומך בהשערה כי מקסוול, שמצא את מותו בשנת 1991 - התאבד ולא טבע.

 

תיק של המשטרה הבריטית ששוחרר לידי העיתון הבריטי תחת חוק חופש המידע, מראה כי שבועות לפני מותו, בלשים החלו לחקור חברים במחלקתו של מקסוול וכן החלו להכין את התיק לקראת העברתו לפרקליטות בבריטניה.

 

לפי הדיווח, סביר שבלשי המשטרה יידעו את מקסוול בדבר החקירה וכי ידע שבמידה ויימצא אשם, הוא יהיה לבריטי הראשון שיואשם בפשעי מלחמה. חוק פשעי המלחמה נכנס לתוקף ב-1991, כחצי שנה לפני שגופתו נמצאה צפה באוקיינוס האטלנטי ב-5 בנובמבר לאחר שנעלם מהיאכטה שלו.

 

לפי תיק המשטרה, הירי באזרח הגרמני בוצע על אדמת גרמניה ב-2 באפריל, 1945. הראשון שחשף את התקרית היה הביוגרף של מקסוול, ג'ו היינז, ב-1988. מקסוול מצוטט בספרו כשהוא תאר כיצד ניסה להשתלט על עיירה גרמנית תוך כדי איום על האוכלוסיה בירי פצצות מרגמה, טקטיקה שהוכיחה את עצמה בכפר סמוך שעות קודם לכן.

 

במכתב לאשתו, שפורסם בביוגרפיה, שיחזר מקסוול כיצד ביקש מכמה גרמנים להביא אליו את ראש העיירה. הוא ציווה על ראש העיר לשוב לעיירה ולהורות לחיילים להיכנע. כעבור שעה חזר ראש העיר ואמר שהחיילים הסכימו להיענות לדרישות. "אולם ברגע שצעדנו לשם טנק גרמני פתח לעברנו באש", כתב מקסוול. "למרבה המזל, הוא החטיא, אז יריתי בראש העיר ונסוגנו".

 

למרות דבריו של מקסוול, המשטרה לא יכלה להאשים אותו בפשעי מלחמה עד אשר הפרלמנט חוקק את חוק פשעי המלחמה ועד שהוגשה תלונה בנושא. החוק נועד לאפשר האשמת פושעי מלחמה נאצים בבריטניה.

 

חקירת נסיבות מותו של מקסוול העלתה רשמית כי טבע למוות בתאונה. ואולם רבים, בהם בני משפחתו, מאמינים כי התאבד.

 

הדיווח בעיתון הבריטי מציין כי מקסוול היה גאה מאוד בעברו הצבאי. הוא לחם ברחבי אירופה, מחופי נורמנדי ועד לברלין ואף זכה בעיטור בינואר 1945. לפני המלחמה, רוב בני משפחתו בצ'כוסלובקיה נרצחו בידי הנאצים. בשלב מאוחר יותר של חייו צוטט כאומר כי שני הדברים השנואים עליו ביותר הם גרמנים ומסים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוברט מקסוול. מוות מיסתורי
צילום: לע"מ
מומלצים