שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אבו מאזן לחמאס: עמדתכם עמומה מדי
  ראש הממשלה המיועד של חמאס, איסמעיל הנייה, העביר מכתב לאבו מאזן בתגובה לדרישתו שממשלת חמאס העתידית תכיר בהסכמים שנחתמו עם ישראל. גורמים בפתח האשימו את חמאס בכך שמכתב התשובה הציג עמדה עמומה ולא מספקת וסיפרו כי אבו מאזן ציין זאת בפני בכירי התנועה ונתן להם ארכה להבהרת עמדתם. הנייה: העמימות מכוונת

  יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הודיע היום (שבת) לראשי חמאס שתגובת התנועה לקריאתו לממשלה העתידית ללכת בדרך השלום היא "עמומה מדי". בחמאס מודים שהם שומרים בכוונה על עמימות, כדי לא לפגוע בסיוע הבינלאומי.

   

  גורמים פלסטינים מסרו שבמהלך סוף השבוע העביר ראש הממשלה המיועד של חמאס, איסמעיל הנייה, מכתב תשובה לפנייה רשמית מאבו מאזן בה הוא דורש שהממשלה העתידית תכיר בהסכמים שנחתמו עם ישראל. "מכתבו בן העמוד של הנייה כלל מונחים עמומים לגבי עמדת החמאס בכל הקשור להסכמים עם ישראל", אמר מקור פלסטיני בכיר. גורם אחר דיווח שבמכתב צוין שחמאס יתייחס להסכמים באופן "שלא יפגע בזכויות העם הפלסטיני".

   

  המקור ציין כי במכתב נרמז שהממשלה העתידית מתכוונת לשקול מחדש את ההסכמים עם ישראל. לדבריו, אבו מאזן אמר לאנשי חמאס כי עמדתם עמומה ואינה מספקת והסכים להמשיך בפגישות עימם עד שישנו את הבסיס הפוליטי שעליו הם מנסים להקים את הממשלה. 

   

  אבו מאזן קרא לחמאס לאמץ את חזונו לגבי משא ומתן שיוביל לשלום עם ישראל, ונתן לחמאס שבועיים נוספים על מנת להבהיר את עמדתו בעניין. יו"ר הרשות צריך לאשר את התוכנית הפוליטית של חמאס בטרם תוכל התנועה להביא את ממשלתה העתידית לאישור הפרלמנט.

   

  בתנועת חמאס דחו את הטענות על עמימות עמדתם. ראש הממשלה המיועד, איסמעיל הנייה, אמר שלחמאס יש עמדה ברורה לסוגיות שעמן תצטרך להתמודד הממשלה כולל בסוגייה המדינית, אולם אמר שהחמאס שומרת על עמימות בעניין הזה במתכוון, במטרה שלא לשחק לידי הגורמים בקהילה הבינלאומית הקוראים להפסקת המימון לרשות הפלסטינית. 

   

  המגעים בין הפתח לחמאס לא הולידו דבר

   

  בתוך כך נמשכים המגעים להרכבת הממשלה לאחר שפגישות שהתקיימו אתמול בין חמאס לפתח נכשלו. מקורות פלסטינים אמרו ל-ynet כי המגעים נמשכו באופן לא רשמי ובאמצעות מתווכים וכי לא התנהלו פגישות ישירות בין הצדדים.

   

  בכירים בפתח הגדירו בסוף השבוע את הסיכויים שתנועתם תצטרף לממשלה כקלושים. זאת לנוכח העמדה העמומה של חמאס בנוגע לתהליך המדיני מול ישראל ובנוגע ליתר הסוגיות הפוליטיות והמדיניות שנידונו במגעים בין שתי המפלגות השונות. 

  בעוד מרבית חברי הפתח, בעיקר אנשי השטח ומנהיגי הדור הצעיר, מתנגדים להצטרפות לממשלה, בסביבתו של אבו מאזן תומכים בכך. אל מאבק הכוחות בפתח הצטרפו בימים האחרונים גורמים בינלאומיים שונים: גורמים מצרים לוחצים על הפתח כדי לא להשאיר את הזירה כוה לחמאס, ונמגד גורמים אמריקנים לוחצים על הפתח להישאר מחוץ לממשלה. 

   

  בחמאס אמרו כי גם אם הפתח לא יצטרף בסופו של דבר לממשלה הרי שהתנועה מוכנה להתמודד גם לבדה עם כל האתגרים שיעמדו לרשותה - כולל בניית ציר מימון בינלאומי - שימשיך לתמוך ברשות. הנייה אמר כי בחמאס מקיימים לאחרונה מגעים אינטנסיביים עם גורמים באיחוד וגם עם יפן ומדינות נוספות כדי להמשיך את התמיכה הכלכלית בממשלה החדשה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  הנייה. "יש עמדות ברורות"
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  אבו מאזן. "עמדה לא מספקת|
  צילום: רויטרס
  מומלצים